Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti’li Vural Kavuncu: Bor Madeni Özelleştirilmeyecek

Giriş Tarihi: 5.5.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:05
AK Parti’li Vural Kavuncu: Bor Madeni Özelleştirilmeyecek
AK Parti Milletvekili Vural Kavuncu, Emet Bor İşletmesine bağlı Hisarcık ilçesinde bulunan Konsantratör Tesisleri’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Eti Bor’un kendi asli işiyle alakalı bir özelleştirme yok. Onu birine vermemiz veya satmamız söz konusu değil” dedi.
AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, AK Parti Hisarcık İlçe Başkanı Salim Turası ile birlikte Emet Bor İşletmesi’ne bağlı Hisarcık Konsantratör Tesisleri’ni ziyaret etti.
Tesisleri gezen ve burada işçilerle birlikte yemek yiyerek sohbet eden Kavuncu yaptığı açıklamada, Eti Bor’un kendi asli işiyle alakalı bir özelleştirmenin olmadığına vurgu yaptı.
Milletvekili Kavuncu, “Bunu Enerji Bakanım da defalarca açıkladı. Eti Bor’un kendi asli işiyle alakalı bir özelleştirme yok. Asli işi olmayan kısımlarda hizmet alımları devam ediyor. Ama madenin kendisi devletin, bor stratejik bir maden. Onu birine vermemiz veya satmamız söz konusu değil. Yani o anlamda özelleştirmesi yok. Ama madenin işlenmesi esnasında işte kamyon tutuyorsun, yük atıyorsun, dekapaj yapıyorsun bu alanlarda taşeron sistemi devam ediyor ve devam edecek. Bor madeni çok çeşitli alanlarda katkı maddesi olarak kullanılıyor. Eti Maden bir tedarikçi, yani hammadde sağlıyor. Belki ülkemizin yapması gereken şimdiye kadar eksik kalan nokta bu hammaddenin teknolojik ürünleriyle üst ürünlere dönüşmesi anlamında. Şimdi AK Parti döneminde Eti Madende Hisarcık ve Emet ilçelerinde şu yapıldı. Biz 10 sene evvel ne yapıyorduk? Madenle birlikte taşı toprağı alıp bu şekilde gönderiyorduk. Ancak şimdi hammaddeyi burada yarı mamul hale getiriyoruz. Bu önemli, bir şey. Bu fabrikalar burada bunun için kuruldu. Bu madenle ilgili araştırma geliştirme merkezlerimize ve üniversitelerimize çok iş düşüyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde giderek artacak eğitim alanlarında yatırımlarımız var. Bizim beklentimiz bor madeninin daha da geliştirilerek ürün halinde dışa satışını sağlamak” diye konuştu.(MA-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti’li Vural Kavuncu: Bor Madeni Özelleştirilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN