Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiraz Son Yılların En Düşük Fiyatını Gördü

Giriş Tarihi: 2.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Kiraz Son Yılların En Düşük Fiyatını Gördü
’nın Pazarlar ilçesinde kirazın bahçedeki fiyatı 1 liranın altına düştü.
Son Yılların en kötü kiraz sezonunu yaşayan kiraz üreticileri ihracatlık kirazın kilogram fiyatının 1 liranın altına düşmesi üreticilerin morallerini bozdu.
Yıllardır kiraz üreticiliği yaptığını söyleyen Ramazan Cantürk, “60 yaşımdayım. Kiraz üreticisinin bu kadar perişan olduğu bir yıl hatırlamıyorum. Geçen yıllar 2 ile 3 liranın altına düşmeyen kirazın bu yıl 1 ’nin de altına düşmesi kiraz üreticiliğinin geleceği hakkında bizleri kara kara düşündürmeye başladı. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda Pazarlar ve yöresinde kiraz ağacı kalmaz. Çünkü 1 liralık fiyat işçinin günlük ücretini bile kurtarmaz. Sanki kiraz üreticileri batan geminin malları gibi değerinin çok altında kiraz satıyorlar Kiraz üreticisi bu yıl karalar bağlayacak gibi gözüküyor” dedi.
Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Yusuf Ertaş, bu yıl kirazın rekoltesinin yüksek olmasının çiftçiyi sevindirdiğini, ancak 1 liranın da altına düşen fiyatın üzdüğünü söyledi. Kiraz üreticilerinin kara kara düşündüğünü belirten Ziraat Odası Başkanı Ertaş, “Bir yıldır üreticinin gözü gibi baktığımız ihraçlık Napolyon cinsi kiraza 1 lira fiyat biçilmesi bizi ve üreticiyi çok üzdü. Bu yıl kirazın rekoltesinin yüksek olmasının çiftçiyi sevindirirken, 1 liranın da altına düşen fiyat ta üzdü. İhraçlık kiraz fiyatının önümüzdeki günlerde hareketlenme olacağını umuyorum. Ancak 15-20 kuruşluk artışın çiftçimizi tatmin edeceğini zannetmiyorum” dedi.
İhracatçılara da seslenen Ziraat Odası Başkanı Ertaş, “ Bu yıl ihracat firmalarının üreticiye sahip çıkma yılı. Çünkü bu insanlar uzun yıllar bu ağaçları yetiştirmek için emek sarf ediyor ve 1 yıldır da maddi ve manevi olarak bu ağaçların ağızlarına bakıyorlar. Kiraz üreticileri uzun yıllardır bu firmalara kiraz veriyorlar. Bu insanlar bu sezondan kazanç sağlayamazlarsa önümüzdeki yıllar bu firmalar kiraz bulamayacaklar. Üreticilerin bu firmalara ihtiyacı varsa firmalarında kiraz üreticilerine ihtiyacı var. İlçemize gelin ve kiraz üreticilerinin yüzünü güldürün. Kendine has aroması, rengi, yola dayanıklılığı gibi üstün özellikleri sahip Pazarlar kirazına sahip çıkın. İyi fiyat vererek hem siz kazanın, hem de üretici kazansın” dedi.(MB-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiraz Son Yılların En Düşük Fiyatını Gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN