Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayırsever Doktora Vefa

Giriş Tarihi: 7.7.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Hayırsever Doktora Vefa
Dumlupınar Senatosu Simav’da faaliyet gösteren Teknoloji Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulunun eskiden Simav olan yerleşkesinin adını ilçede yaşayan ve okulların bugünkü modern yapılaşmasında önemli destek ve katkıları bulunan 86 yaşındaki eğitim sevdalısı Dr. Naci Eren’in adını vererek ölümsüzleştirdi.
Amerika’da doktorluk yaparak geçimini sağladığı 60 yıllık süreçte kazandığı yaklaşık 1 milyon dolarla ilçesinde faaliyet gösteren Teknoloji Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulunun modern yapılaşmasında emeği geçen maddi ve manevi destekleriyle başkalarına da örnek olan Naci Eren’in adının üniversite senatosu tarafından yerleşkeye verilmesiyle ilgili Simav Teknoloji Fakültesinde sade bir tören düzenlendi.
Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, yaptığı açıklamada üniversite senatosunun oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda yerleşkenin isminin Dr. Naci Eren Yerleşkesi olarak değiştiğini söyledi.
Prof. Dr. Muammer Gavas, Dr. Naci Eren’in Simav Teknoloji Fakültesi ve Meslek Yüksek Okuluna hem kendi hem de eşi Müfide Eren adına yaklaşık 1 milyon dolar harcayarak 2 dersliğin yanı sıra uygulamalı sera yaparak okulunun modern bir yapıya kavuşmasında önemli katkı ve destekleri bulunduğunu ve aynı zamanda ilçede başka hayırseverlere de örnek teşkil ederek derslikler yapılmasına öncülük etmesinin önemine vurgu yaptı.
Prof. Gavas, "Senatonun almış olduğu bu karar NaciEren büyüğümüzün yanı sıra beni de çok mutlu etti. Ben de Naci amcamız kadar bu isim değişikliğinden büyük bir onur, gurur ve mutluluk duyuyorum. Senatomuzun bu kararı değerli büyüğümüz Dr. Naci Eren’in adını ölümsüzleştirmiştir. Bundan dolayıda Dumlupınar Üniversitemizin çok değerli Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve üniversitemiz senatosunun tüm üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu
Törende duygularını anlatmakta güçlük çeken Simav’ın eğitim sevdalısı Dr. Naci Eren’de Simav’da 1992 yılında kurulan fakülte ve Meslek Yüksek Okulunun ilçe için bacasız bir sanayi olduğuna vurgu yaptı.
Eren, “Bu gün benim için çok önemli bir gün. Adımın yerleşkeye verilmesi beni hem çok duygulandırdı, hem de çok mutlu etti. Hayatımın büyük bir kısmını 60 yıl boyunca kaldığım Amerika’da doktorluk yaparak yaşadım. Daha sonra doğup büyüdüğüm memleketime hizmet etmek için Amerika’da biriktirdiğim paralarımla Simav’da eğitim alanında çeşitli hizmetlerde bulundum. Bunlardan ikisini Fakülte ve Meslek Yüksek Okulunda gerçekleştirdim. Bunun yanında ilçe merkezinde bir de annem Gülizar Eren adına İlkokul yaptırdım. Birkaç yıl önce de Simav’a gelerek yerleştim. Çocuklarım ve torunlarım halen Amerika’da yaşıyorlar. İlçemde bacasız sanayinin gelişmesine katkıda bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bundan da çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu mutluluğu yaşamama vesile olan başta üniversitemizin rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve üniversitemizin senato üyeleriyle fakültemizin dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas’a teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
Eren daha sonra adının verildiği Yerleşkenin tabelası önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.(MY-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayırsever Doktora Vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN