Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tesanj Başimamı Fuad Ömerbasic: Camisi İçin, Kütahya Halkına Minnettarız

Giriş Tarihi: 22.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
Tesanj Başimamı Fuad Ömerbasic: Kütahya Camisi İçin, Kütahya Halkına Minnettarız
Bosna Hersek’in Tesanj şehrinden ’ya gelen heyet, Vali Şerif Yılmaz’a nezaket ziyaretinde bulundu.
Nezaket ziyaretine Kütahya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Çayca Köyü Bosna Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Rasim Bayram, Tesanj baş imamı Fuad Ömerbasic, Hasan Solo, Ombladinski Ansambl Tesan korosu öğrencileri ile Çayca köyü muhtarı Kamil Mutlu katıldı.
Gösterilen misafirperverlikten dolayı Vali Şerif Yılmaz’a teşekkür eden Tesanj başimamı Fuad Ömerbasic, Kütahya’da hiç yabancılık çekmediklerini, kendi evlerinde gibi hissettiklerini söyledi.
Bosna Hersek’in merkezindeki tüm camilerin Osmanlı Devleti döneminden kaldığını ifade eden Ömerbasic, "450 yıl aradan sonra Türkler yine geldiler ve cami yapmaya başladılar, bunun en güzel örneği Kütahyalı kardeşlerimiz tarafından yaptırılan Kütahya Camii’dir" dedi.
Tesanj baş imamı Fuad Ömerbasic, Vali Şerif Yılmaz’ı Tesanj şehrine davet etti, kendilerini ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yılmaz, Bosna Hersek ile Türkiye’nin din kardeşliğinden öte kan bağına sahip olduğunu kaydetti.
Vali Şerif Yılmaz, "Bosna Hersek ile düşmanlarımız aynı. Topraklarımızda faaliyet gösteren, bizlere silah doğrultup kendilerine bağımlı kılmak isteyen egemen güçler aynı. Tam da bu yüzden birlik içerisinde olmalı ve de dik durmalıyız. Bosna Hersek bizim Avrupa sınırlarımızdaki son kalemiz, gittiğimizde evimizde olduğumuz hissini yaşatan toprağımız. Aynı kültürün, dinin, coğrafyanın insanlarıyız. Son dönemde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla gönül coğrafyamızda önemli çalışmalar yapıldı, ciddi mesafeler katedildi. Bu çalışmalar halen sürüyor. Düşmanlarımızın amacı birliğimizi ve kuvvetimizi parçalamak bunu yapabilmek için de büyük uğraşlar içerisindeler ancak izin vermeyeceğiz, birlik ve beraberliğimizin parçalanmasına asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.(EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesanj Başimamı Fuad Ömerbasic: Kütahya Camisi İçin, Kütahya Halkına Minnettarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN