Çocuklarımız için güvenli ve sağlıklı bir gelecek kuralım

Çocuklarımızın güvenli geleceği için neler yapabiliriz

Her geçen gün daha fazla dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza soktuğu yeniliklerle iç içe yaşıyoruz. Sosyal hayatımızın kısıtlanmasıyla birlikte hem kendimiz hem de çocuklarımız ister iş ya da eğitim için ister zaman geçirmek için olsun, sanal dünyada çok daha fazla zaman geçirir olduk. Bu değişimin yararlarıyla birlikte riskleri de artıyor. Bu durumda kendimiz ve çocuklarımız için daha da dikkatli olmamız gerekiyor.

2017 yılında yapılan bir araştırmalarda dünyada 18 yaş altı çocuk ve gençlerin internet kullanıcılarının üçte biri olduğu görülmüş. Bazı ülkelerde 15 yaşın altındaki çocukların internet kullanımında 25 yaşından büyükler kadar kullanabildiği dikkati çekmiş. Dijital teknolojiler; çocuklara eğitim ve öğrenim olanakları sağladığı kaçınılmaz. İnternete bağlanan çocukların büyük bir bölümü, bunu olumlu bir deneyim olarak görseler de çok sayıda aile ve öğretmen ekranlara gömülmenin çocukları depresif yaptığını, internet bağımlılığına neden olduğunu ve hatta obeziteyi arttırdığını düşünüyor.

Şu anda Türkiye’deki çocukların aşağı yukarı yüzde 73’ünün kendi akıllı telefonu veya tableti bulunduğu kabul ediliyor Bu büyük oranla birlikte, çocukların büyük bir kısmı ilk cihazına 10 yaşındayken sahip oluyor. Buna rağmen Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 26’sı çocuklarına internet güvenliği konusunda bilgi vermiyor. Bu da çocukların internette nasıl güvende kalacaklarını bilememesine yol açıyor.

Bu yüzden ailelere büyük görevler düşmekte…

İlk olarak internette uyulması gereken güvenlik kurallarını anlatın. Hiçbir şekilde özel bilgilerini paylaşmamaları, tanımadıkları insanların sorularına cevap vermemeleri gibi…

İkinci olarak çocuklara cihazlarını daha faydalı şekilde kullanmalarını öğretmek ve onları uygunsuz içeriklerden korumak tavsiyelerde bulunabilirsiniz. :Onlara internet ahlakını anlatmalısınız. Hakaret veya aşağılama içeren yazılar yazılmaması, utanç verici ve uygunsuz fotoğraflar paylaşılmamasını, bu tip içeriklerle karşılaştığında bunları yaymamasını hatta mümkünse kapatmasını, gerekirse gelip sizle konuşması gibi…

 

Mutlaka çocuğunuzla iletişimde olun. Onun ilgi alanlarını keşfedin ve bunlara yönelik içerikler ve video yayıncıları önerin. Onları anlayan modern bir ebeveyn olduğunu gösterin ve sizden her zaman öneri alabileceğinizi bilmelerini sağlayın. Beraber bazı şeyler izleyin, onu iyi içeriklere yönlendirin.

Kontrollü erişim sağlamak şart. Bazı bilgisayar programlarıyla erişimlerini sadece süre olarak değil, içerik olarak da  kontrol altında almak gerekiyor. Çünkü orda karşılaşabilecekleri bir zorbalık ya da istismar hayatları boyunca onları olumsuz etkileyecek travmalar yaratabilir. İstismara maruz kalmış çocuklar çoğunlukla yoğun suçluluk duygusu ve utanç yaşar. Yaşadığı olayın kendi suçu olduğu ile ilgili düşünceler depresif olmasına neden olur. Güven duygusunun zedelenmesi nedeniyle insanlardan uzak, tedirgin ve öfkeli olabilirler.

Her geçen gün internette geçirdiğimiz saatlerin ve beraberinde getirdiği risklerin arttığını göz önüne alarak sizler de bu konuda alabileceğiniz önlemler hakkında bilgi sahibi olmak Aksigorta Dijital Güvenlik Platformu’nu takip edebilirsiniz.  Sitede en yeni haberlerin, dijital farkındalığı arttıran video içeriklerinin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi uzmanları tarafından hazırlanmış eğitimlere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.