Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemaya yaş sınırı koyanlar dizilere baksınlar

Giriş Tarihi: 11.2.2010

Bir yıldan beri yoğun bir koşturmaca içinde olan Mustafa Üstündağ, sinema sektörüne balta vurulduğunu öne sürdü: "Dizilerde herkes birbiri ile aşk yaşıyor, herkes birbirini öldürüyor ama onlara yaş sınırı yok! İnsanlar sinemaya gitmesin mi istiyorlar?"

'Kurtlar Vadisi Pusu' adlı dizide örgüt üyesi Muro karakteriyle tanınan Mustafa Üstündağ şöhretini, diziden ayrıldıktan sonra üç sinema filmi ve bir dizi projesinde yer alarak perçinledi. Diziden sonra; 'Abimm',' Kustal Damacana 2: İtmen' ve 'Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Alemi' adlı sinema filmlerinde rol alan Üstündağ, önümüzdeki günlerde yayınlanacak 'Cümbür Cemaat' adlı diziyle ekrana dönmeye hazırlanıyor. Eskisi gibi sahilde bira içemediği için üzülen Üstündağ, komedi filmlerinde rol alarak eğlenmek istiyor.

'Cümbür Cemaat' adlı diziye başlayacaksınız. Nasıl birini canlandıracaksınız?
Ailenin ipe sapa gelmez hayırsız evladı... Çekimleri devam ediyor. Haylaz, 30 yaşını devirmiş ama bir baltaya sap olamamış, "Her şeyi hallederiz " diyen Kenan adında bir adam. Benim lisedeki halime benziyor. O yüzden ete kemiğe bürünüdürmekte zorluk çekmediğim bir karakter.

Proje seçimlerinde neye dikkat ediyorsunuz?
Hikayeyi ilk duyduğun an var ya, sana anlatan kişi çok önemli. Onun nasıl anlattığıyla da alakalı. Elime aldığımda, o rol beni heyecanlandırmalı. Benim için öncelik hissiyat... Mesela 'Kutsal Damacana'ya başlayacağımız zaman Şafak Abi başka bir rol düşünüyordu bana. "Yan yana oynayalım" dedi. Kurt adam rolü ufaktı o zaman. Buna rağmen "Abi kurt adamı ben oynamak istiyorum" dedim. Onun da aklına yattı ve kurt adam oldum.

KURT ADAM MASKESİYLE 12 SAAT KALDIM
Neden öyle bir rol değişikliği oldu?
Hayatımda kaç defa kurt adamı oynayacağım! Bir daha ne zaman denk gelecek? Kendimi kurt adam olarak düşünmek bile inanılmaz heyecanlıydı.

Nasıldı kurt adam olmak? Zorlandınız mı?
Çok eğlenceliydi. Ekipten 3-4 saat önceden gidip makyajımı yapıyordum. Oldukça zorlandım. Yatamıyorsun, bir şey yiyemiyorsun, su içemiyorsun... Normalde o maskenin bir insan evladında 3 saatten fazla durmaması gerekiyor ama ben 12 saat o şekilde kaldım. Artık sabaha karşı "lanet olsun" dediğim anlar oldu. Ama bu rol aslında performansım açısından kendimi görebilmeme olanak sağladı. Kendi sesimi kullandım. O hırıltıları sesimi kısmadan kendim yaptım. Benim için aynı zamanda iyi bir çalışma oldu. Kendi vücut formumu kullandım, kendi sesime yüklendim. Sinemada ilerleyen yıllarda kimler kurt adam oynamış diye araştırma yapıldığında, o listede yazılacak olmak benim için çok önemliydi.

Özellikle çekmek istediğiniz bir hikaye var mı?
Var, Kerbela. Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in Kerbela Savaşı'nda öldürülmesini filme çekmek isterim. Ama bu sadece bir fikir... Param pulum olursa çok isterim.

Komedi filmlerine getirilen 13 yaş sınırını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sinemada yaş sınırı nedir onu da anlamış değilim. Televizyonlarda senin iznin olmadan evine girip bütün ahlaksızlıkları gösterebiliyorlar. Sabah programlarında anasını babasını katleden, kardeşini kesenler var. Bunların hiçbirine yaş sınır yok ama bir komedi filmi +13 yiyor. O zaman onlara da uygulasınlar aynı sınırı. Film yapmak kolay mı? Milyon dolarlar dönüyor, binlerce insan ekmek yiyor, emeğini veriyor... Bu sistemle resmen kimse seyretmesin diye elinizden geleni yapıyorsunuz. "Domuz gribi var sinemaya gitmeyin" dediler. Kolpa çıktı, nasıl olacak bu? Sektöre bu kadar balta vurmak niye?

İNSANLARIN GÜLME HAKLARI VAR
Aslında eleştirilen şey komedi filmleri mi?
Aynen. Bizde şöyle bir algı var: Drama yapıyorsan sanatkarsın, iyi film yapmışsın demek oluyor. Komedi filmi yapıyorsan, komediye ucuz, avam gözüyle bakıyorlar. Komedi oynamak daha zordur. Ağlatmak kolaydır. Güldürmek zeka isteyen bir iştir. Mesela benim en sevdiğim film Cem Yılmaz'ın 'Hokkabaz' filmidir. Seyrederken, "Keşke ben de bu filmde olsaydım " dediğim bir filmdir. 'Hokkabaz'a gittik, gülmedik diyorlardı. Adam her seferinde gülmecelik bir şey mi yapmak zorunda? 'Recep İvedik' 4.5 milyon gişe yaptı. "Böyle basit film mi olur, bunlar ne biçim insanlar" diye herkes ağzına geleni söyledi. Kimse milletin gülme ihtiyacı olduğuna değinmedi. Millet gitti, güldü. İnsanların gülme haklarını neden ellerinden alıyorsun.

Şafak Sezer, Şahan Gökbakar ve Cem Yılmaz'ın sürekli karşılaştırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bence deli saçması. Karşılaştırılarak birbirlerine rakip hale, düşman hale getiriliyorlar. Çok gereksiz. Her birinin ayrı mizah anlayışı var. Neden karşılaştırılıyor, anlamıyorum açıkçası.

Peki sizi komedi filmlerinde mi göreceğiz artık?
Komedi eğlenceli... Bu dönem eğlenceli işler yapmak istiyorum.

'Kurtlar Vadisi', 'Kurt Adam' ve 'Kurtlar Kuşlar Alemi'... Nedir sizin bu kurtlarla alıp veremediğiniz?
Hakikaten ya! (Gülüyor) Bir kurttur gidiyorum. Şimdi fark ettim. Kurda kuşa yem olmayalım da sonunda... (Gülüyor)

MUSTAFA ÜSTÜNDAĞ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* EN SEKSİ SEÇİLDİLER

* DİZİLER NEREDE ÇEKİLİYOR?

* OCAK AYININ KAPAK GÜZELLERİ

* HANGİ ÜNLÜ NEREDE OTURUYOR?


* ÜNLÜLER HANGİ TAKIMI TUTUYOR?


* ÜNLÜLERİN BOYLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

* MAGAZİN TURU İÇİN TIKLAYINIZ

* ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemaya yaş sınırı koyanlar dizilere baksınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN