Çocukları bekleyen yedi tehlike

Giriş Tarihi: 1.6.2010

Her otomobile binişinizde çocuğunuzu otomobil koltuğuna bağlıyorsunuz. Peki bu önlem, onun zarar görmesini engellemek için yeterli mi? Otomobil içinde düzensiz yerleştirilmiş eşyalar bile bir fren anında kazalara sebep olabilir

Araştırmalar, 2-14 yaş arası çocukların ölüm nedenleri arasında en başta gelenin trafik kazaları olduğunu söylüyor. Bebek dergisi, hazırladığı dosyada, oto koltuğu kullanılmadığı takdirde otomobille yolculuk sırasında meydana gelebilecek yedi tehlikeyi derledi...

1- Kaza anında yerinden çıkabilecek oto koltuğu almak
Her çocuk oto koltuğu, bütün otomobillere uygun değildir ve iyi monte edilmemiş bir oto koltuğu, kaza anında çocuğunuzu koruyamayabilir. Emniyet kemerleri veya çocuk güvenlik koltuğu kilidi (otomobilin emniyet kemerini kullanmadan çocuğun koltuğunun otomobile tutturulmasını sağlayan aparat), otomobil koltuklarıyla her zaman uyuşmayabilir. Son dönemde gerçekleştirilen bir test, çocuk güvenlik koltuğu kilidi bulunan otomobillerin 10 tanesinden ancak üçüne oto koltuklarının kolayca takılabildiğini ortaya koydu. Çözüm: Oto koltuğu almaya gittiğinizde, koltuğu otomobilinize götürün ve satın almadan önce otomobilinize kolayca monte edilip edilemediğini kontrol edin. Eğer bir oto koltuğunuz varsa, koltuğun doğru kurulduğundan emin olmak istiyorsanız, bir uzmana kontrol ettirin.

2- Otomobilin arkasında etrafa saçılabilecek eşya bırakmak
Otomobilinizin dahili bagajındaki ıvır zıvır eşyalar bir kaza anında tehlikeli olabilir. Çocuklar, uçuşan bisikletler, kayak takımları, yedek otomobil aküsü ve alet çantası gibi eşyalar yüzünden yaralanabilir. Çözüm: Otomobilinizin dahili bagajında bir yük filesi kullanın veya her türlü ağır eşyayı kopmayan sicimlerle bağlayın. Bunun yanında, bagaja koltukların üzerine taşacak şekilde eşya yığmamaya çalışın. Beslediğiniz hayvanları, güvenli bir şekilde oturtabileceğiniz veya yere koyabileceğiniz kafeslerin içinde taşıyın. Sırt çantaları ve küçük oyuncaklar sorun yaratmayacaktır; ama yine de emin olmak için bunları da çocuğunuzun ayağının altına yerleştirin.

3- Yükseltici koltuk kullanmamak
Ebeveynler, genellikle bebeklerinin veya küçük çocuklarının, oto koltuğunda güvenli olması için ellerinden geleni yaparlar; ama çocuklar yükseltici koltuk yaşına geldiğinde daha az ihtiyatlı olma eğilimi gösterirler. Çocuğunuzun daha çok inatlaşmaya başladığı ve oto koltuğunda oturmak istemeyebileceği bir dönem gelecek ve siz de onları ikna etmekte zorlanacaksınız. Fakat 4-8 yaş grubundaki çocukların yükseltici koltuk olmadan seyahat etmesi, yaralanma riskini neredeyse yüzde 60 oranında artırıyor. Çünkü tek başına kullanıldığında, emniyet kemerinin beli saran kısmı, çocuğunuzun pelvisi yerine karnından geçebilir. Bu durum, bir kaza anında ciddi organ hasarlarına yol açabilir. Kemerin omuzdan geçen kısmı da benzer şekilde çocuğunuzun omuzları yerine çenesinden geçebilir. Daha da kötüsü, birçok çocuk omuzdan geçen kısmı arkalarına veya kollarının altına iter; bu da kemerin bir kaza anında bedenin üst tarafını tutamamasına yol açar. Çözüm: Emniyet kemerinin bedenlerini doğru bir şekilde sardığından emin olmak için 4-8 yaş grubundaki çocukların yükseltici koltuk kullanması gerekir. Eğer bir yükseltici koltuğunuz yoksa, hemen bir tane alın. Ayrıca bunu doğru kemer kullanımı için, otomobile her binişinde çocuğunuzun uyması gereken bir kural haline getirin.

4- Emniyet kemerini çıkarmak
Başkalarıyla ortak kullandığınız otomobili kullanma sırası size geldi. Arka koltukta üç kişilik oturma alanı var ve orta bölümdeki tek koruyucu, eski model (sadece beli saran) bir emniyet kemeri. Çoğu ebeveyn, tek başına bu kemerlerin çocuklar için yeni model kemerlerden daha tehlikeli olduğunu duymuştur. Ama bazı ebeveynler de maalesef çocukların kemersiz daha güvenli olduğunu varsayar. Çözüm: Daha eski otomobillerde bulunan kemer türünün bugün kullanılan kemerler kadar güvenli olmadığı doğrudur. Bir kaza anında çocuk, kemerin üzerine yüklenirse, omurgası zedelenebilir. Yeni otomobillerin hemen hepsinde, her oturuş pozisyonunda kullanılabilecek kemerlerin bulunmasının nedeni budur. Yine de otomobilinizde sadece eski model kemer varsa, onu da mutlaka kullanın.

5- Çocukların ön koltukta oturmasına izin vermek
Çocuğunuzun yükseltici koltuğa sığamayacak kadar büyümesi, onun ön koltuğa oturabilecek yaşa geldiği anlamına gelmez. Öndeki hava yastıkları hâlâ bir tehlike kaynağıdır. Çözüm: 13 yaşından küçük olan her çocuğu mutlaka arka koltuğa oturtun. Yeni teknolojiye sahip hava yastıkları olsa da, arka koltuklar çocuklar için çok daha güvenlidir. Ön yolcu hava yastığını devreden çıkarmanızı sağlayacak düğmesi olan otomobiller de oldukça risklidir. Çünkü sürücüler düğmeyi kapattıktan sonra tekrar eski haline getirmeyi unutabilirler.

6- Bebeği emzirmek veya rahatlatmak için kemerini çözmek
Otomobilde bebeğinizin ağlamasına dayanmak zordur; ama bebeğinizle ilgilenmek için onu güvenli koltuğundan asla kaldırmayın. Çarpışmalar sırasında ölen bebeklerin neredeyse yarısı koltuğuna bağlı olmayanlardır. Çarpışmanın şiddeti öyle güçlüdür ki, bebeğinizi kucağınızda tutma şansınız olmaz. Çözüm: Bebeğinizin ilgiye ihtiyacı varsa, sürücünün otomobili güvenli bir yere çekmesini sağlamalısınız. Eğer emzirme ya da başka bir nedenle kemerini çözmeniz gerekiyorsa, yolculuğa ara verin ve bebeğiniz rahatladıktan sonra yolunuza devam edin.

7- Çocukları otomobilde yalnız bırakmak
Az sayıda da olsa her yıl çocuklar, otomobilin camından dışarı bakarken cam açma-kapama düğmesine basarak boğuluyor. Bu durum, anahtar kontakta ve bir kademe çevrilmiş dururken de olabiliyor. Kimi çocuklar, camları kapalı olan bir otomobilin içinde bırakıldıkları için güneş çarpmasından ölüyor. Arka koltukta bulunan bağlantı yoluyla bagaja geçerek de havasız kalabiliyorlar. Çözüm: Çocuğunuzu otomobilde yalnız bırakmayın. Bir an için gözünüzü ayırmak zorundaysanız, otomobil koltuğunda oturduğundan emin olun. Daha büyük çocuklarınıza içeriden bagaj bölümüne geçecek olurlarsa, çıkabilmeleri için arka koltuk bağlantısının nasıl açılacağını gösterin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukları bekleyen yedi tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN