Türk lokumu Berlin yolcusu

Avrupa ve Amerika'da büyük ilgi gören Türk lokumu, 127 yıldır üretim yapan Cemilzade markasıyla dünya turuna çıkıyor. Lezzetli yolculuğun ilk durağı ise Berlin'in Mitte semti olacak

Eski İstanbul'un ve o dönem kültürünün en önemli simgelerinden biri olan Cemilzade; 127 yıllık badem ezmesi, lokum ve akide şekerleriyle yurtdışına çıkıyor. Dördüncü nesil lokumcu Barış Cemiloğlu; önce Nişantaşı'nda yeni nesle, ardından Berlin ve Singapur ile dünyaya açıyor.

1909'DA KAHİRE'DELER
Cemilzade'nin ilk yurtdışına açılma hikayesi çok ilginç...
"Yıl 1883 Bestekar Udi Cemil Bey'in Şehzadepaşa'daki dükkanının önünde bir kuyruk... Halk temaşa içinde onun o eşsiz kaymaklı lokumunu bitmeden tatmanın peşinde... Cemil Bey'in lokumları ve ezmeleri o kadar meşhur ki, kendisi saraya Muzıka-i Hümayun'a muallim olarak davet edildikten sonra bile dükkanı kapatamıyor, oğlu Mehmet Ali Bey'e emanet ediyor.
Bu dönemde Türkiye'nin bu özgün tadını dünyaya tanıtmayı da amaçlayan Mehmet Ali Bey, İstanbul Lokum ve Ezmesi'nin ilk kez Paris'te, Napoli'de, Bordeaux'da ödüller almasına vesile oluyor. Lokum ve ezmeleri kadar musikisi ile de meşhur Udi Cemil Bey, yurtdışından gelen davetlere daha fazla dayanamayıp 1909'da Kahire'ye de gidip bir mağaza açıyor, böylece bu çok özel tatlar ilk kez dünyaya açılıyor..."
127 yıl sonra ise Arçelik ve Digitürk'teki yöneticilik kariyerine son veren 35 yaşındaki Barış Cemiloğlu, Cemilzade markasını dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor. 1883 yılında Udi Cemil Bey tarafından kurulan Cemilzade; lokumları, ezmeleri ve akideleri ile eski İstanbul kültürünü günümüze taşıyan önemli parçalardan biri.

FORMÜLÜ AİLEDE GİZLİ
Kendine has lokumu, sadece aile fertlerinin bildiği özel bir formülle üretiliyor. İstanbul kültürünün bir parçası haline gelen marka, yüzyılı aşkın süredir farkını başarıyla korumayı sürdürüyor. Bugün Şaşkınbakkal, Selamiçeşme, Etiler ve Nişantaşı mağazaları ile hizmet veriyor. Cemilzade'nin yeni dönemde en önemli hedefi; öncelikle Avrupa'da butik mağazalar açarak geleneksel Türk tatlarını ve dolayısı ile Türk kültürünü yurtdışında tanıtmak. Bu kapsamda ilk butik mağaza önümüzdeki ay Berlin'de açılacak. Üstelik Alman siyasetinin nabzının attığı Mitte semtinde... Ardından da sıra Eylül ayında yoğun istek üzerine Singapur'da...

LEZZETİN TEMELİNİ UDİ CEMİL BEY ATTI
Cemilzade'yi kuran Şekerci Udi Cemil Bey, tarihe 'Şekerci, Bestekar, Hafız ve Udi' olarak geçmiş bir isim... Cemil Bey, 1883'te 16 yaşındayken Şehzadebaşı'nda ilk dükkanını açar. Müziğinin ve şekerlemelerinin ünü İstanbul sınırlarını aşar. Mısır'da 19 yıl yaşayan ve elliden fazla beste yapan Cemil Bey, 61 yaşında vefat ettiğinde Kahire'de toprağa verilir. Oğulları Mehmet Ali ve Nurettin Beyler ise 1937'de Türkiye'ye kesin dönüş yaparak baba mesleğini sürdürürler.

KADIKÖY'ÜN SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİ
Aynı yıl Kadıköy Muvakkithane Caddesi'nde geleneksel tatların sunulduğu Cemilzade'yi tekrar açarlar. 1977 yılına kadar Cemilzade'yi Kadıköy'ün simgelerinden biri haline getiren Mehmet Ali Bey vefat eder. Bu tarihten sonra onun misyonunu oğulları üstlenir. Udi Cemil Bey'in torunu olan Satvet Cemiloğlu, eşi Fatma ile birlikte 1995'de Selamiçeşme'deki Cemilzade'yi açar; ardırdan diğer şubeler gelir...

LONDRA, PARİS VE SYDNEY'E GİDECEĞİZ
Dördüncü kuşak Cemilzade Barış Cemiloğlu "34 yaşına kadar bu işi yapmak aklımda yoktu" dedi ve şunları anlattı: "67 yaşındaki babam 'Ben artık bu işi bırakıyorum' deyince, bir günde karar verdim. Babama, 'Gerçekten elini ayağını çekeceksen, ben tek karar merci olacaksam, istifa edip, bu işin başına geçiyorum' dedim. O da sözünü tuttu ve artık kararları ben alıyorum. Arçelik, Beko ve Digitürk'te edindiğim tecrübeleriburaya aktarıyorum." Cemiloğlu; yaptığı değişimleri ise şöyle özetledi: "Babam Türk kahveli akide şekerini çıkardı, ben de bazı ürünleri çikolata ile kaplayıp, gençlere ulaştırdım. Ayrıca bir de menekşeli akideyi günümüze taşıdım. Berlin'den sonra Londra, Paris, New York ve Sydney'de de dükkan açmak istiyorum,"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk lokumu Berlin yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN