Türkiye çapında örnek alınacak bir sanatçı yok

27 yaşındaki oyuncu Murat Ergün "Sanatçı, taraf olmalıdır. Taraf olmak, karakter sahibi olmaktır. Türkiye'de örnek alınacak bir sanatçı yok" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2011
atv'nin tiryakilik yaratan dizisi 'Aşk Bir Hayal'de Murat Ergün'ün canlandırdığı 'Süryani Gabriel' karakteri, dizinin dün yayınlanan bölümüne damgasını vurdu. Mardin'e gelen Asmin'e evini açan Gabriel, geleneklerine bağlı bir kadın olan annesi Maryam'ın büyük tepkisiyle karşılaştı... 1984 doğumlu Murat Ergün, oyunculuk mesleğini 'kiralanan bedenler' olarak tanımlarken, Türkiye'de örnek alınacak bir sanatçı olmadığını iddia etti.

KARATE YERİNE TİYATRO
Oyunculuk nasıl başladı?
Sigarayı bırakmak için karateye başladım. Sonra Bahçelievler Tiyatrosu'nda, Müjdat Gezen'in İstanbul müzikalinin hazırlandığını öğrendim. Karate yerine tiyatro yapmaya karar verdim. Osman Sınav'ın 'Pars Narkoterör' dizisiyle televizyon maceram başladı.
Dizide bir Süryani'yi canlandırıyorsunuz. Süryaniler'le ilgili araştırma yaptınız mı?
Türker Bey'in (İnanoğlu) desteğiyle, dizi öncesinde Mardin'e giderek Süryaniler hakkında bilgiler edindim. Süryani bir karakteri canlandırmak zor. Yaptığınız hareketler, söyleyeceğiniz sözler dikkatle seçilmeli. Benimki bıçak sırtı bir rol... Müslüman bir kadınla evlenmem ciddi tepkiler aldı.
Oyunculukta hedefleriniz var mı?
Benim için oynadığım dizinin her bölümü yeni bir fırsat gibidir. Yani her bölümde nokta atışı yapmanız gerekiyor. Diziler bizlerin tanınmasını sağlıyor. Tıpkı sihirli bir değneğin değmesi gibi... Bu arada yaza kadar tamamlamayı düşündüğüm bir sinema filmim var; 'Kiralık Oda' diye... Onun çekimleri devam edecek.

BEDENİMİZİ KİRALIYORUZ
Oyunculuk için nelerden vazgeçersiniz? Mesela imajınızı değişterebilir misiniz?
Evet. Benim kanunum yok. Bir rolü istiyorsanız, kanun kalmıyor. Kanun diye bir şey yoktur. Oyunculukta bizler bedenimizi kiralıyoruz. Bu beden iyi iş yapıyorsa, yönetmen istediği mimiği, oyunculuğu alıyorsa, sizin de bu bedene iyi bakmanız gerekiyor.
Oyuncunun göz önünde olması bir dezavantaj mıdır?
Eğer iyi iş yapıyorsanız, sosyal hayatta da var olmanız gerekiyor. Yoksa insanlar sizin hakkınızda nasıl fikir sahibi olurlar ki?
Peki, bir oyuncu topluma örnek olmalı mıdır?
Sanatçı örnek olur, toplumsal olayda yer alır. Bu memlekette örnek olacak hiç kimse yok ki... Kim neye örnek oluyor? Tekel işçileri eylem yaptı, hangi sanatçı gidip taraf oldu? Taraf olmak, karakter sahibi olmaktır. Taraf olmadığınız sürece bir şeye de örnek olmuş sayılmazsınız.

AŞK İÇİN ÖLÜMÜ GÖZE ALIRIM
'Aşk Bir Hayal'in ilerleyen bölümlerinde Asmin, Altay ve Miran Ağa'yı neler bekliyor?
Bermuda şeytan üçgeni gibiler... Sürekli bir çatışma var. Ama halkımız çok sevdi, reytinglerimiz çok iyi gidiyor. Zor bir aşk hikayesi anlatıyoruz. Ben bile işin buralar kadar geleceğini tahmin etmiyordum. Miran Ağa fenomen oldu. Türk halkı kötü adamları seviyor.
Dizideki gibi farklı dinde biriyle evlenir miydiniz?
Tabii ki evlenirdim. Benim için böyle bir ayrım asla söz konusu olamaz. Dizide de önemli olanın sevgi olduğunu dile getirmeye çalışıyoruz. Din, dil farkı olmadığını anlatıyoruz.

Farklı dinde birine âşık olsanız, birlikte olmak için neleri göze alırsınız?
Ölümü bile göze alabilirim.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye çapında örnek alınacak bir sanatçı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN