Kusursuz değilim çok iyi örtüyorum!

Önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan 'Ivana Sert-Bizimlesin' adlı kitabında, kadınlara kusurlarını örtmenin inceliklerini anlatan İvana Sert: Ben de kusursuz değilim. Vücudum 90-60-90 değil; belim ve basenlerim kalın ama onları örtmeyi iyi biliyorum. Kusuru olan biri de stil sahibi ve şık olabilir

Giriş Tarihi: 9.6.2012

İvana Sert, 10 parmağında 10 marifet olanlardan... Manken, stilist, moda tasarımcısı, mobilya tasarımcısı, moda ikonu, iş kadını, programcı... Şimdi de yazarlığa soyunan Sert'in; 'Ivana Sert-Bizimlesin' isimli kitabı, gelecek hafta raflardaki yerini alacak. Kitabında kadınlara kusurlarını örtmenin inceliklerini gösteren Sert'le; bu yeni projesinden yılan hikayesine dönen boşanmasına kadar her şeyi konuştuk.
Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?
Dünyanın her yerindeki kadınların bu kitaba ihtiyacı olduğunu düşündüm. Ben de kusursuz değilim ama onları nasıl örteceğimi çok iyi biliyorum. Kusuru olsa da; herkes stil sahibi ve şık olabilir.
Sizin kusurlarınız neler?
Vücudum 90-60-90 değil. Belim ve basenim kalın. Korse ya da belime oturan elbiseler giyerek belimi forma sokuyorum. Çok fön çektirmekten saçlarımın uçları kırılıyor, cildim makyajdan yıpranıyor. Saçıma ve cildime bakım yaptırıyorum.
Kadınlara neler tavsiye ediyorsunuz?
Kadınlar; vücut, cilt ve saç yapılarını bilmeli ama ondan önce kendilerini sevmeli. Kendini sevmiyorsan, başkaları da seni sevmez. Çok kilolu olabilirsiniz ya da koca bir burnunuz olabilir... Demek istediğim; kilolu bir kadın, doğru giyinmesini, doğru makyaj yapmasını bilirse, pek çok mankenden daha alımlı olabilir. Ben Barbie gibi vücutlardan çok hoşlanmıyorum. Ufak tefek kusurlar olmalı ki; o kişinin farklılığı ortaya çıksın. Ben kusursuz istemem.
Ama "Kusurlarınızı örtün" diyorsunuz?
Evet, çünkü kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Başkaları için değil, kendiniz için yapın bunu.

TÜRK KADINI VÜCUDUNU TANIMIYOR
Neler var kitabınızda?
Mesela bir test var; 'Vücudunuzu Tanıyın' diye. Önce bu testi yaparak kendilerini tanıyacaklar sonra elbiselerini ona göre seçecekler. Ama nereye gideceklerini göz önünde bulundurmaları da gerekir. Kitapta ayrıca doğru makyaj yapmanın püf noktaları, cilt ve saç bakımı ile ilgili bilgiler de var.
Bu kitabın devamı gelecek mi?
Evet, kadınların sürekli yanlarında taşıyabileceği, modayla ilgili A'dan Z'ye her şeyi içinde bulabilecekleri bir kitap yazmayı düşünüyorum.
Türk kadınını nasıl buluyorsunuz?
Türk kadını vücudunu tanımıyor. Nerede, nasıl giyineceklerini bilmiyorlar. Kıyafete uygun aksesuvar seçmesini de öğrenemediler. Tabii ki bizim programımız 'Bugün Ne Giysem?'in faydası oldu. Ama program bitince; insanlar ne yapacaklarını bilmiyor. Ben bu nedenle kitap yazdım; kadınların elinin altında bulunsun ve ihtiyaç duyduklarında başvursunlar diye.
Manken, stilist, moda tasarımcısı, TV programcısı... Yorulmuyor musunuz?
Önce hayal kuruyorum, sonra yapıyorum. Allah'tan istiyorum. İsteyince kesinlikle veriyor. Çok yönlü bir insanım. Her şeyi yapmak istiyorum. Bir noktaya gelince; sıkılıyorum demeyim de, hedefime ulaşınca, başka alanlara gözüm kayıyor.

BOŞANMADA GERİ DÖNÜŞ OLMAZ
Tatminsiz bir insan mısınız yani?
Hayır, yapabileceğime inanıyorum. Mesela mayo tasarladım ve mayolarım 'Sex and The City 2' gibi bir filmde kullanıldı. Bir tasarımcı için bundan daha gurur verici ne olabilir ki?
Biraz geçmişe dönelim... Sırbistan'dan Türkiye'ye nasıl geldiniz?
'Miss Globe' yarışması için Türkiye'ye geldim. Ben geldim ama valizlerim gelmedi. İstanbul'da dört gün kaldıktan sonra Kıbrıs'a geçtik. Yine valizlerim gelmedi! Nereden tuvaletler alacağımı düşünerek kabuslar görürken, bir de kafamı çarptım. Acil servise kaldırıldım ve kafama dört dikiş atıldı. Kıbrıs'a bandajla gittim...
Yabancı bir ülkede başınıza gelen bunca şeyden sonra ülkenize neden geri dönmediniz?
Valizlerimi kaybetmiştim ama o valizlere bir daha hiç ihtiyaç duymadım. Hemen para kazanmaya başladım. Hatta aileme bile bakabilecek kadar çok kazanıyordum. Sonra burada severek bir evlilik yaptım ve hayatımın yine en güzel hediyesine, çocuğuma kavuştum.
Yurdal Sert ile boşanma davanız sonuçlanmadı. Neden bu kadar uzadı?
Bu konuda yorum yapmak istemiyorum.
Peki geri dönüş olur mu?
Kesinlikle hayır!
İç huzurunuzu nasıl sağlıyorsunuz?
Kitap okumayı hep sevdim. Geceleri Kuran okuyorum. Türkçe mealini okumak huzur veriyor. Rahatlayıncaya kadar okurum. Yoga, meditasyon gibi konular da güzel ama gece yatmadan önce bunu yapmak insanı daha fazla dinlendiriyor Zaten bütün dinlerin, aynı bütünün parçaları olduğuna inanıyorum. Hepsinden alabileceğimiz şeyler var.


ARKADAŞINA GÖNDER
Kusursuz değilim çok iyi örtüyorum!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN