Pentagram'a maya takvimi ilham vermiş!

10 yıllık bir aranın ardından yeni bir solist ile yola devam eden Pentagram'ın üyeleri 'MMXII' albümleri için Maya takviminden esinlendiklerini söylüyor

Giriş Tarihi: 15.6.2012
Türkiye'nin en önemli heavy metal grubu olan Pentagram, 10 yıllık bir aranın ardından geçtiğimiz ay piyasaya çıkan yeni albümleri 'MMXII' (12) ile sevenleriyle buluştu. 2010 Haziran ayında solist Murat İlkan'ın gruptan ayrılmasıyla geleceğiyle ilgili birçok iddia ortaya atılan Pentagram, yeni solist Gökalp Ergen ile müzik piyasasına bomba gibi bir giriş yaptı. Yeni albümü ve 'Geçmişin Yükü' isimli parçalarına çektikleri kliple çok konuşulan grup, Yeni Aktüel'den Sebla Koçan'a konuştu. Grup, bir araya geliş hikayelerini, son albümlerini ve ilk albümlerinden bu yana gözlemledikleri değişimleri anlattı.

ALBÜM İSTEĞİ
En son albümü 2002'de çıkardınız. Geçen 10 yılda neler yaptınız?
HAKAN UTANGAÇ:
'Unspoken' ve 'Bir'in tanıtım konserlerini verdik. 2004'te geçmişe yönelik albümlerimizin piyasada bulunmadığını fark ettik ve eski albümlerimizi tek tek yeniden piyasaya çıkardık.
Başka neler yaptınız?
H.U.:
20'nci yılımızda bir konser albümü yapmaya karar verdik. 2007'de DVD'yi yayınladık. Bu süre zarfında aslında hep albüm yapmak istedik. Ancak o dönemki solistimiz Murat İlkan'ın sağlık sorunları oldu. Kendisi MS (Multipl Skleroz) hastası. İyileşmesini bekledik, bu da dört yılımızı aldı. Sonisphere'de jübilesini yaptık en sonunda.

POZİTİF BİR BASKI VAR
Yeni solistiniz Gökalp Ergen ile nasıl bir araya geldiniz?
H.U.:
Sonisphere konserinde Gökalp Ergen'le tanıştık. Sonra birlikte çalışmaya başladık.
TARKAN GÖZÜBÜYÜK: Mizah yazarı Kemal Kenan Ergen esasında bizim arkadaşımızdı, Gökalp de kardeşi onun. Bu şekilde tanıştık.
'MMXII' albümü için neler söyleyebilirsiniz?
H.U:
Maya takviminden esinlendik. 2012, Maya takviminde kıyametin yaşanacağı yıl. Biz de son albümü bu fikirle kesiştirdik.
MMXII albümü içinde özellikle bağlı olduğunuz, özel olduğunu hissettiğiniz bir şarkı var mı?
GÖKALP ERGEN:
Albümümüzün ilk single'ı olan 'Wasteland' beraber bestelediğimiz ilk şarkı. Benim için yeri apayrı.
25'inci yılını kutlayan Pentagram'ın solisti olmak nasıl bir duygu?
G.E:
Böyle bir grubun yeni üyesi olarak üzerimde bir baskı hissediyorum ama bu beni en iyisini yapmaya motive eden pozitif bir baskı.

ÇALIŞACAK STÜDYO YOKTU
İlk albümünü 80'lerde çıkarmış bir grup olarak, eskiyle kıyasladığınız zaman müzik arenası hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cenk Ünnü:
Müzisyenlik zordu, şimdiki müzisyenler şanslılar.
Ne bakımdan?
C.Ü:
Grup kurmak çok kolay şimdi. Çalışacak yer bulmak, stüdyo bulmak kolay, enstrüman bulmak kolay. Biz 89'da ilk albümü kaydederken böyle değildi, tüm zorlukları yaşadık. Biri Taksim'de, biri Kadıköy'de yalnız iki stüdyo vardı prova yapılabilecek. Çalışacak stüdyo bile yoktu.
Hızlı tüketme anlayışı Pentagram dinleyicisini nasıl etkiledi sizce?
H.U:
Pentagram'la birlikte, dönemle birlikte o kitle de değişiyor. Her yeni albümle birlikte değişim gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pentagram'a maya takvimi ilham vermiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN