Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada benim gibi bir sanatçı yok!

Sanat hayatı boyunca hiç konser vermeyen , bu açıdan dünyada tek olduğunu söylüyor: Sadece kendi besteleriyle bir yere gelip, bu kadar sevilip sayılan ve hiç sahneye çıkmayan bir isim daha yok!

Giriş Tarihi: 4.11.2012
Sanat hayatındaki 60'ıncı yılını kutlamak için çıkarttığı ' ile Bir Ömür' albümüyle gündemde olan Orhan Gencebay, satışı 800 bini geçen albümüyle Unkapanı'nı hareketlendirdi. Orhan Baba ile; Türkiye'nin en ünlü sanatçılarının solist olarak yer aldığı albümünü, adına düzenlenen 'Orhan Gencebay'ın 60. Sanat ve Onur Yılı' gecesini ve bu gecenin ardından doğan polemikleri konuştuk...
Adınıza düzenlenen onur gecesine, albümde yer alan bazı sanatçıların katılmaması polemiklere neden oldu. Bu konuda ne diyeceksiniz?
Şükürler olsun kale gibiyiz. Hem albüm, hem düzenlediğimiz gece; bizi de, gönül dostlarımızı da mutlu etti. Her iki faaliyet de; ticari amacı olmayan, tamamıyla manevi hazza yönelik çalışmalardır. Polat Yağcı, Altan Gencebay ve Gezegen Mehmet'in özverili çalışmaları bizi bu noktalara getirdi. 32 arkadaşımın da benim eserlerimi benimseyerek icra etmeleri, bana bu yorumlarını hediye etmeleri bizi bu başarıya ulaştırdı. Onlara müteşekkirim. Bana çok büyük onur, gurur yaşattılar.

12 DERKEN 32'YE ÇIKTIK
Şarkı ve şarkıcı seçimine karıştınız mı? "Polat Yağcı kendi şirketindeki sanatçılara kıyak geçti" diye eleştiriler oldu.
Bazı sanatçı arkadaşlarım, şarkı seçiminde kararsız kaldıklarını söyleyince onlara yardımcı oldum. Onun dışında ne şarkılara, ne de sanatçılara müdahalem olmadı. Eserleri kendileri seçtiler. Yorumlarına da karışmadım. Burada herhangi bir art niyet aranmasın. Her sanatçının bu albümde olmayı istemesi çok doğal. Biz 12 kişi düşünürken 32 kişiye çıktık.
En çok hangi sanatçının yorumunu beğendiniz?
Hepsi profesyonel oldukları için ben onlara ne diyebilirim ki... Benim beğenip beğenmeme durumum katiyen söz konusu olamaz. Hangi birini ayırayım? Hepsi seçtikleri şarkıları müthiş yorumlayıp bana hediye ettiler. Benim beğenmemden öte halkımızın beğenmesi önemli. İlgi çok büyük; satışta 800 bini geçtik.
Bu kadar yüksek bir satış rakamı bekliyor muydunuz?
Hayır, öngördüğümüzden çok yüksek oldu. Belli ki 1 milyonu geçecek. Biz 'Masrafımızı çıkaralım yeter' diye düşünüyorduk. Beklentimizin çok ötesine geçti. Böyle bir albüm ülkemizde değil, dünyada ilk defa yapıldı.

USTAYA SAYGI ALBÜMÜ
Ne anlamda ilk?
Hiçbir ülkede bir bestecinin 33 bestesini 32 tane çok sevilen sanatçı söylemedi. Bunun adı 'tirubute' albüm; yani bir nevi ustaya saygı albümü. Adına bu tarz çalışmalar yapılan kişinin bazı değerlere sahip olması gerekir. Ben bu besteleri 44 seneden beri halka sunuyorum. Öyle ki dünya çapında tirajlara ulaştık. Yasal 70, korsanı sayarsak 300 milyonu aşkın satış yaptık. Değişik olan bu. Ben şarkılarımın hem bestesini, hem aranjörlüğünü yapıyorum, hem sözlerini yazıyorum, hem de yorumluyorum. Bunu ülkemizde kaç kişi yapabilir, o ayrı konu. Onun için dünyada bir ilk bu albüm. Camiaya da örnek teşkil ettik.
Şarkılarınızın rock yorumlarını nasıl buldunuz?
Ben neredeyse her kategoride müzikle ilgilendim. Bu duygularla yaptım bu bestelerimi. Dolayısıyla nice kategorilerde rahatlıkla yorumlanabilir eserlerim. Caz, rock, pop, klasik Batı; her tür kategoriye uygundur. Söyleyen arkadaşlar da gayet iyi yorumladılar.
Albümün konserini yapacak mısınız?
Evet, konser vermeye baharda başlayacağız. Dünya yüzünde; kendi ülkesinde 45 yıldır şöhret olup, sevilip sayılan, yalnız kendi besteleriyle buralara kadar gelen ama sahneye çıkmayan bir sanatçı daha yok. Albüm de ilkti, gece de ilkti. Konserler de ilk olacak benim dünyamda.
Şimdiye kadar neden hiç konser vermediniz?
Ben utangaç biriyimdir. Sazımla iki gün, iki gece çalar söylerim ama topluluk karşısına çıkıp şarkı söylemeye utanırım. Bir de sanki ben sahneye çıkarsam üretimim zedelenir, beste yapmam engellenir diye düşündüm.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada benim gibi bir sanatçı yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN