Berrin Menderes'i oynamak tek hayalim

Ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit, 1960 İhtilali'ni anlatan bir filmde Adnan Menderes'in eşini oynamayı çok istediğini söyledi

Giriş Tarihi: 21.11.2012
Türk sinemasının efsanevi oyuncusu Hülya Koçyiğit, a Haber'de Şirin Sever'in hazırlayıp sunduğu 'Jurnal'e konuk oldu. Gelecek yıl sanat yaşamında 50'nci yılını kutlayacak olan Koçyiğit, anılarını anlatan bir kitap yazmak istediğini söyledi. İşte Koçyiğit'in anlattıkları:

BİLMEDİĞİ BİRİYLE KARŞILAŞACAK
Kitabımı başka birinin gözünden anlaşılmak üzerine kuracağım. Bugüne kadar her şeyimi bildiğini zanneden seyirci, hiç tanımadığı biriyle karşılaşabilir. Seyircinin görüntüde karşılaştığı Hülya Koçyiğit dışında, içeride görünmeyen neler olduğunu anlatacağım.

ÇOK KATEGORİZE EDİLDİK
Benim dönemimde oyuncular çok kategorize edildi. Bir oyuncu özgür olmayı, kendini sınamayı ister ancak görünümümüz ve daha önce yaptığımız işlerle seyircinin gözünde bir kalıba sokulduk. Yapımcılar da hep benzer rollerde oynamamızı talep etti.

SİYASET BENİM SEÇİMİM DEĞİLDİ
Siyasete atılmam Turgut Özal'ın isteğiyle oldu. Yoğun bir seçim trafiği yaşadım, daha sonra çok küçük bir farkla kaybettiğimi öğrendim. Siyasete girmek benim seçimim değildi. Bu kadın sorunlarıyla ilgili bir göreve çağrıydı.

İHTİLAL FİLMİ YAPMAK İSTERİM
1960 İhtilali'ne dikkat çekmek için bir dönem filmi yapmayı ve filmde Adnan Menderes'in eşi Berrin Menderes'i canlandırmayı çok isterdim. O eşinin asla politikaya girmesini istemiyor. Büyük acılarla bir ömür direniyor. Bunu araştırdım, senaryo yazdırdım ama ortaya çok maliyetli bir prodüksiyon çıktı.

ŞİMDİ ULAŞILMAK KOLAY
Bizler kalıcı olduk çünkü insanlar bizi izlemek için vakit ve para harcadılar. Şimdi diziler kolay ulaşılıyor ve çabuk tüketiliyor.

EĞLENCELİK BİR DİZİDE OLMAK BANA UYMAZ
İş konusunda çok seçici olmaya başladım. Kolay beğenmiyorum. Eğlencelik, o akşam hoşça vakit geçirmeyi sağlayan bir dizide olmak bana göre değil. Şu anda 'Muhteşem Yüzyıl'ı takdir ediyorum çünkü izleyiciyi geçmişi araştırmaya sevk ediyor. O dizinin kadrosunda olmak isterdim. Bir de 'Öyle Bir Geçer Zaman Ki'yi beğeniyorum.
Benim tercihim hep kadınlardan ve toplumsal rollerden yana oldu. Eşim film yapım şirketi kurunca, ben de roller konusunda özgürleştim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berrin Menderes'i oynamak tek hayalim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN