Şampanya hakkında merak edilenler

2013 için geri sayım başladı... Yılbaşı kutlamalarının olmazsa olmazı şampanya nedir? İçerken hangi bardak kullanılır? Şampanya neden pahalıdır? Afrodizyak etkisi var mıdır? Gusto dergisi merak edilen soruların cevabını sayfalarına taşıdı

Giriş Tarihi: 23.12.2012
NASIL BİR İÇECEK?
Şampanya, Paris'in iki saat doğusundaki Reims şehri civarında yetiştirilen Pinot Noir, Pinot Meunier ve Chardonnay üzümlerinden yapılan şarabın; şişenin içinde ikinci kez mayalanmasıyla elde edilen köpüklü bir şarap türüdür.

KADEHİ HANGİSİDİR?
Eskiden şampanya 'kup' denilen yayvan kadehlerde içilirdi. Zamanla bu kadehlerin, köpüğü hızlı bir şekilde yüzeye çıkardığı ve zarif bukeleri (koku) buruna hissetirmediği fark edilince kupun yerini 'flüt' denilen dikey kadehler aldı. Günümüzde şampanya denince akla bu kadehler geliyor.

YEMEKLE İÇİLİR Mİ?
Eskiden içilmezdi, şampanya sadece aperatifti. Günümüzde ise yemekle eşleşmeleri yapılıyor. Özellikle Asya mutfaklarıyla şampanya uyumu hiç fena değil. Füzyon mutfağının karmaşık lezzet denemeleri de şampanya ile iyi gidebiliyor.

BU ÖZEL TERİMLERİ ÖĞRENİN!
Blanc de Blancs: 'Beyazların beyazı'; tamamen Chardonnay üzümlerinden yapılıyor.
Blanc de Noirs: 'Siyahların beyazı'; tamamen siyah Pinot Noir ve Pinot Meunier üzümlerinden üretilir. Yemeklere uygun.
Brut: 'Sek'; şeker oranı çok düşük. Demi-sec: Yarı tatlı şampanya.
Doux: Tatlı şampanya.
Extra Brut-Extra Dry: Şeker oranı en düşük; sek şampanya.

NİYE PAHALI?
Şampanya; üretimi olağanüstü hassasiyet ve titizlik gerektiren, bir dolu inceliği olan çok özel bir şarap türü. Zor bir coğrafyada, don tehlikesi altında bağcılık yapılıyor. Üretimde el emeği yüksek. 4.5 sene mahzenlerde yıllanmak zorunda. Bunlar da maliyeti artırıyor.

AFRODİZYAK MI?
Şampanyanın içinde normal bir şaraptakinden çok farklı maddeler yok ama karbonik gaz, alkolün kana karışımını hızlandırıyor. Şampanyanın yarattığı renkli ve egzotik ortam, köpüklerin dansı, flört havası, çiftleri birbirine yakınlaştırıyor.

ŞAMPANYAYI SAKIN PATLATMAYIN!
Mantarı sıkıca tutup sağa sola çevirerek, şişeden fıslama sesi gelinceye kadar oynatın. Ardından küçük bir patlama sesiyle şişe açılacaktır. Şampanyayı sakın patlatmayın.
Açarken teli çıkarıp, mantarı temiz bir bezle tutun. Bu hem mantarı çıkarmanızı kolaylaştırır, hem de kazayla fırlamasını engellersiniz.
Şampanya dolapta 2-3 saatte soğur ama buzlu su kovasında 20 dakikada buz gibi olur. Derin dondurucu bile bu hıza yetişemez. '

KILIÇLAMAK' NE DEMEKTİR?
Şampanya açmada bilinen tekniklerden biri de sabrajdır. Bu süreç adını bir çeşit kılıç anlamına gelen sabre'dan alır ve kılıçlamak olarak bilinir. Bunun için:
Folyoyu ve mantardaki teli şişeyi sarsmadan çıkarın.
Şişenin birleşim yeri olan çizgiyi bulun. Şişeyi bu birleşme çizgisi size bakacak biçimde altından tutun.
Bir kılıcı veya büyük bir bıçağı çizgi üzerinden kaydırıp şişenin boynundaki halkaya sertçe vurun. Bıçağın kör tarafı halkaya çarpmalı.
Bıçak, halkaya çarptığında mantar ve halka şişeden ayrılıp ileri doğru uçacaktır. Karşınızın boş olmasına dikkat edin. Ayrıca şişenin ağzı ve mantardaki cam keskindir, unutmayın. (GQ dergisi)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampanya hakkında merak edilenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN