Methiye düzen de var, ağır eleştiren de...

Tuba ve Beren... Bir yanda avuçlarını patlatırcasına onları alkışlayanlar, diğer yanda 'vasat olduklarına, dişe dokunur bir şey yapmadan kariyere konduklarına' inananlar... Üstelik ikinci kısımda yer alanların sayısı son dönemde hızla artıyor

Giriş Tarihi: 20.1.2013
BİZİ HANGİ AYDINLIK FİKRE KAVUŞTURDULAR?
Türkiye'nin en popopüler iki kadın oyuncusu Beren Saat ve Tuba Büyüküstün için şu sıralar sıkça aynı soru soruluyor: "Bizi, bugüne kadar derin ve kuvvetli hislere kaptıracak, sarsıcı fikirlere daldıracak hangi projede yer aldılar? Hayat verdikleri hangi karakterle; bizi karanlık ve karmaşık dehlizlere sokup hangi aydınlık fikirlere kavuşturdular?" Güzelliklerinin yanında oyunculuklarının cılız kaldığına hükmedilen iki yıldız; yer aldıkları son projelerdeki performanslarıyla methiye yerine, bolca yergi alıyor... Kim bilir belki de mesleki anlamda yeni metodlar denemelerinin, sadece düşük beklentilileri değil, beğeni eşiği yüksek olanları da etkileyecek işlere imza atmalarının vakti gelmiştir.

İKİSİNİ KEŞFEDEN KİŞİ AYNI: GİRİTLİOĞLU
Acıklı birer hikayeleri yok! Beyaz yakalı ikisi de... İmkanları iyi birer ailede, iyi şartlar altında "Merhaba" dediler hayata. El bebek gül bebek büyütülüp kolejlere gönderildiler. Şöhretler dünyasına adım atmaları ise aynı kişi sayesinde oldu: Tomris Giritlioğlu...

MÜTHİŞ KARİYER
Yapımcı Giritlioğlu; Tuba Büyüküstün'ü tesadüfen, Beren Saat'i ise katıldığı yarışmada görev yapan kardeşinin tavsiyesiyle keşfetti. Ve yine ikisi de, onun projeleriyle çıktı yola. Tuba'nın televizyon macerası, 2003 yılında kaybedenlerin hikayesini anlatan 'Sultan Makamı' dizisiyle başladı. Beren, ondan bir yıl sonra adım attı ekrana. Onun ilk işi de 'Aşkımızda Ölüm Var'dı. 9-10 yıl içinde ikisi de müthiş kariyer yaptı. Tuba üç sinema, iki TV filminde oynayıp yedi diziye imza attı. Beren ise yedi dizi ve üç filmle meslektaşından geri kalmadı. Yer aldıkları projelerin yanı sıra popüler kimlikleri ikisinin de ödüle boğulmasına neden oldu. Tuba 11, Beren 25 ödüle layık görüldü.

BAŞARDILAR
Oynadıkları dizi sayısına, elde ettikleri reytinge ve imza atılan astronomik çeklere bakıldığında görülüyor ki; ikisi de Türkiye şartlarında başardı. İster kabul edelim, ister etmeyelim; Hülya- Gülben, Tarkan-Musti ya da Kenan-Kıvanç rekabetinin başka versiyonuyla karşı karşıyayız. Dolayısıyla onları karşılaştırmak bize de farz oldu.

BİR YARIŞMA VE BİR KARŞILAŞMA
Yola çıkarken biri realistti, diğeri idealist! Beren; Başkent Üniversitesi'nde işletme okudu. Elinde kitaplar, aklında rakamlar vardı. Dünyayı hesap-kitapla kurtaracaktı. Tuba ise kendini sanata adamaya kararlıydı. Mimar Sinan'da Sahne Dekorları ve Tasarım okudu.
Okul döneminde birinin derdi kendiydi, diğerinin sevgili! Tuba; hayatı, evreni, bedeni anlamanın peşine düşüp hep sorguladı... Beren'e yaşamı öğreten şey dramatik bir hikaye oldu. Sevgilisini trafik kazasında kaybetmek onu yaralayıp olgunlaştırdı...
Hayatlarının dönüm noktasına bir yarışma ile bir karşılaşma vesile oldu! Beren 'Türkiye'nin Yıldızları' yarışmasındaki performansı sayesinde dikkat çekip şöhret oldu. Tuba ise bir sanat atölyesinde karşılaşıp poz verdiği fotoğrafçı sayesinde...

ESKİ ve SEKSİ STAR
Birinin sinema kariyerinde eski, diğerininkinde seksi bir dünya yıldızı var! Tuba; bir dönemin en ünlü aksiyon oyuncusu Jean-Claude Van Damme ile 'Sınav' filminde, Beren ise İtalyan afet Monica Bellucci ile 'Gergedan Mevsimi'nde oynadı.
Biri romantik, diğeri egzotik! Tuba; Onur Saylak'la düğün için aşıklar kenti Paris'i seçti. Beren ise sevgilisi Kenan Doğulu ile geçen yaz Meksika-Küba-Portofino hattında gezdi.

BİRİ EV, DİĞERİ GECE KUŞU!
Biri bebek, diğeri iyilik sever! Tuba; ikizleri Toprak ve Maya'ya odaklı bir hayatı seçti. Beren ise kendini sosyal sorumluluk projelerine verdi. Hatta Beren, reklamında oynadığı Rexona'nın ürün satışından elde edilen gelirin bir bölümünü Mor Çatı derneğine bağışladı.
Biri 'yumuşak yüzlü' patrondur; güvenir teslim eder, diğeri çalışanını doğduğuna pişman eder! Beren, tüm kazancını muhasebeci bile olmayan birine devretmiş, dolandırılınca feryat etmiştir. Tuba ise ikizlerine bakan dadıdan; sürekli rapor ve fotoğraf isteyerek zavallıyı canından bezdirmiştir.
Biri ev kuşudur, diğeri gece kuşu! Tuba, asosyaldir; kırar dizini evde oturur, eşiyle bebeğiyle avunur. Beren gezip eğlenmeyi sever; bulduğu ilk fırsatta setten firar eder.

BU DA ORTAK NOKTALARI
İkisi de sanata düşkün... Kendi çaplarında birer sanat koleksiyonları var. Tuba resme, Beren ise tablo ve heykele meraklı... Sık sık sanat galerilerini gezip nadide parçalar topluyorlar.

FİKRET OTYAM
Tuba, iki yıl önce Nişantaşı'ndaki bir sergiden Fikret Otyam'ın Iğdır'da görüp resmettiği 'Hasta Taşıyan Köylü Kadınlar' isimli yağlı boya tablosunu alıp koleksiyonuna katmıştı. Beren ise Kasım ayında 'Contemporary İstanbul' adlı çağdaş sanat fuarında sevgilisi Kenan Doğulu ile heykeller ve tablolar satın almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Methiye düzen de var, ağır eleştiren de...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN