Kitap ne aksesuvar ne de uyku aracıdır!

Giriş Tarihi: 21.1.2013

Twitter'da okuduğu kitaplardan alıntılar yapan Gülben Ergen "Okuma yolunda geç kalmış iyi bir öğrenciyim" dedi ve ekledi: Okumak araya sığdırılacak bir şey ya da aksesuvar değildir. Uyku getirsin diye kitap okunmaz çünkü gerçek, okurun uykusunu kaçırır

Sıkı bir Twitter kullanıcısı olan tweet'lerinde okuduğu kitapları, kitaplardaki cümleleri paylaşan Gülben Ergen, okuma tutkusunu anlattı. İşte, Ergen'in sorulara e-posta üzerinden verdiği yanıtlar:
Tarzı ve felsefesi olan yazarlara ve kitaplarına ne zaman merak sardınız?
Sonradan merak sarılmıyor böyle hassas şeylere; insanın doğduğu evde yetiştirilme ve yaşama biçiminden, iliklerine kadar işleyen bir yaşam felsefesi oluşuyor aslında. Bilinçli kitap okumak ve okumaktan zevk almak bende biraz zaman aldı. Çok geç kalmış sayıyorum kendimi. Okumak araya sığdırılacak bir şey değil. Uyku getirmesi için ya da aksesuvar olarak yanınızda taşınacak bir şey hiç değil! Gerçek okuyucunun uykusu gelmiyor; aksine uykusu kaçıyor okurken.
Siz daha çok hayata dair özlü sözleri, aforizmaları takipçilerinizle paylaşıyorsunuz. Bunları nereden buluyorsunuz?
Ben kitapları altını çizerek okurum. Kaynak belirtiyorsam, okuduklarımdan alıntıdır. Bazen de kendi doğrularımı yazıyorum, bazen mail yoluyla bana gönderilenleri paylaşıyorum. Bazen de kendim internette buluyorum.

TEK TUŞLA ELİMİZDE
Twitter kullanıcılarının artık aforizmalardan bıktığı söyleniyor; katılıyor musunuz?
Biz işimize gelmeyen her şeyden çabuk bıkarız. Bu bilgilere aç olan da var, bıkan da, okumaya doyamayan da... Günlük hayatın stresinden boğulup eğlenmek, öğrenmek, araştırmak, dalga geçmek; hepsi serbest Twitter'da.
Twitter'da özel konuların, günlük yaşamın, ne yenilip ne içildiğinin paylaşılması da eleştiriliyor. Siz bu eleştirilere ne diyorsunuz?
Herkesin Twitter'ı kullanma biçimi kendisine hastır. Takip edip etmemek tek tuşla bizim elimizde! Bazı kişisel bilgiler ilgi çekebilir ama yemek içmek konusu fazla boş; haklısın.

TWITTER PROJELERİNE AÇIĞIM
Bize 40 karakterle Gülben Ergen'i anlatır mısınız?
Bio'ma bak, orada yazıyor. Önce insanım, sonra anne, yorumcu, oyuncu ve TV yüzüyüm, dernek başkanıyım, evladım, arkadaşım, vatandaşım, dostum...
Sosyal medyada veya sanal âlemde profesyonel bir iş yapmayı düşünüyor musunuz? Yani bu ilginizi paraya dönüştürmek gibi bir projeniz var mı?
Twitter'a belli aralıklarla yazmam şartı ile bazı teklifler aldım ama içime sinmedi ve kabul etmedim. RT ederken bile seçiciyim. Ama geçen yıl Unilever ile derneğim Çocuklar Gülsün Diye için viral reklam anlaşması yaptım ve çok başarılı bir iş çıktı ortaya. Canlı bir Facebook konseri vermiştim bir de hatırlarsan... Bir stüdyoda dekor, ses, ışık sistemi kuruldu ve canlı orkestramla, Facebook üzerinden konserlerime gelemeyen milyonlara ulaşıp farklı bir konser vermiştim. Çağ bu yöne doğru ilerliyor, teklifler de. Elbette değerlendiririm.
Çok takipçisi olanlar Twitter'da para karşılığında ürün reklamı yapıyor. Size böyle teklifler geliyor mu?
Hayır, böyle bir teklif almadım. Bunu yaparsam ciddi bir marka ile kapsamlı bir anlaşma dahilinde yaparım. Sponsor karşılığı kıyafet giymekten veya ufak bedavacılıkları kâr saymaktan yana olmadım. İçimden gelirse, beğendiğim her şeyi paylaşırım.


ARKADAŞINA GÖNDER
Kitap ne aksesuvar ne de uyku aracıdır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN