Bit pazarına nur yağdırın!

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Benim; doktorlar ve yaşam gurularından onay alabildiğim kadar alışveriş yapma iznim var çünkü tüketimi kazanca çeviriyorum. Yani araba ve eve yatırım yapmak yerine giysilerime yatırım yapıyorum, sonra bunlardan para kazanıyorum. İkinci el kıyafetlerimi; iki ayda bir Galata'daki Bbase'de yaptığım garaj sale'lerin yanı sıra şimdi de 1v1y. com adlı alışveriş sitesinde satmaya devam ediyorum. Dahası buna arkadaşlarımı da teşvik ediyorum. Böylece mutlu mutlu alışveriş yapıp geçiniyoruz. Bu hafta sizin için İstanbul'da en beğendiğim ikinci el vahalarını derleyip topladım. Buyrun, bir göz atın...

SANKİ CENNET!
Saatlerimi geçirdiğim favori vintage dükkanım; Atölye dö Bora. Galata Kulesi'nin karşı sokağı, Serdar-ı Ekrem'de bulunan butikte seçenekler çok fazla. Şapkadan çantaya, asker botlarından militer ceketlere, kravatlardan kabanlara kadar her şey mevcut. Özellikle ayrıntıcılar için adeta bir cennet! Rozet, papyon, iğne, toka gibi aradığınız tüm aksesuvarlar var. En önemlisi de içeride kaybolmuyorsunuz. Kendi içinde bir düzeni var diyebiliriz. Bora'nın dükkanını kime sorsanız gösterir. Soracak kimse yoksa, kapı girişindeki eski tip, renkli televizyonlar dikkatinizi çekecektir. Byretro; İstiklal Caddesi üzerinde, Suriye Pasajı'nda bulunuyor ve tam bir dönem mağazası. Buraya girdiğinizde "1920'lerde yaşayan Fransız bir kadın olmak istiyorum" da diyebilirsiniz, "Osmanlı sultanı olmak istiyorum" da... Her şeyi buluyorlar, daha da önemlisi alternatif çok. Byretro; özellikle kostüm partileri, tiyatrolar, diziler ya da yeni bir kimlik arayanlar için mükemmel bir depo.
My Pera 1960; Çukurcuma- Cihangir arasında kalan bu butik. Boyut olarak küçük olsa da içerideki ürünler özenle seçilmiş. Özellikle gözlük, şapka ve kaban arayanlar için bu mağazayı öneriyorum. Renk konusunda da iddialılar.
Çukurcuma'daki diğer vintage butikler; daha çok eski televizyon, mobilya, telefon gibi eşyalar satıyorlar ama çok azının ismini biliyorum. Faik Paşa Yokuşu'ndaki Pied de Poule; birbirinden değişik, eşsiz şapkalarla dikkatimi çeken bir dükkan.

UYGUN FİYATA
İkinci elde arkadaşım Yasemin Genç'in butiği Şeymel'i tek geçerim. Öyle bir vaha ki, dikkatli bakınmazsan hiçbir şey bulmadan da çıkabilirsin ama dikkatli bakarsan kendine vintage hazineler de yaratabilirsin. "Üstelik fiyatları da 'a la London' tarzında ekonomik" diyor vintage giyinmekten hoşlanan Ayşecan İpek.
Mozk Concept; hem ev eşyası, hem kıyafet bulabileceğiniz bir mekan. Kendi tasarım ürünleri de var. Keyifle gezdiğim bir yer.
House of Austen ise önce orijinal kartlarıyla dikkatimi çekti, ardından internetten alışveriş yapabilme imkanı, beni onlara bağımlı hale getirdi. İsmi zaten on numara.
Kendi eşyalarınızı internette satmak istiyorsanız, AU Vintage'a başvurabilirsiniz. Ayrıca Eminönü Çukurhan'daki Pala da eski asker eşyaları cenneti diyebilirim.

ŞIKIR ŞIKIR VE TEMİZ
İkinci elin en kullanılmamış ve en şıkır şıkır duranlarını; Bebek'te açılan Marka Boutique'de gördüm. Satılan markalar en iyilerinden. Fiyatlar ise; temizlik durumlarına göre, normal satış fiyatlarının ortalama yüzde 30'u gibi. Bu arada istediğiniz parçayı kiralayabiliyorsunuz da... Bir yolunu bulun ve mutlaka bu mağazaya uğrayın.

TülIN
Artık cüzdanları çanta dışında taşımak IN ama daha güvenilir bir dünya temennisiyle beraber...

TülOUT
Terlik ayakkabılar, OUT oldu; altını bir kez daha çizeyim dedim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bit pazarına nur yağdırın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN