Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her kız gibi babama hayrandım

Giriş Tarihi: 26.1.2013

'Aklımın Oyunları' adlı bir albüm çıkaran Begüm Tarako, 'Beyaz Kelebekler' grubunun üyelerinden babası Gürhan Tarako'ya hayran olduğunu söyledi

İlk albümü 'Aklımın Oyunları' ile Türk rock'ında adından söz ettiren Begüm Tarako bir dönemin ünlü 'Beyaz Kelebekler' grubundan Gürhan Tarako'nun kızı. Müzik dünyasında ağır ancak emin adımlarla ilerleyen 1982 doğumlu Tarako, Yeni Aktüel dergisinden Sebla Koçan'a konuştu:
İlk albümünüz olan 'Aklımın Oyunları'nı, babanız Gürhan Nafiz Tarako'ya ithaf ettiniz...
Albümdeki 'Beyaz Kelebek' şarkısını onun için besteledim.
Biraz babanızla olan ilişkinizden bahseder misiniz?
Babamla 9 yaşıma kadar beraber yaşadım. Her kız çocuğu gibi ben de babama hayrandım. Paylaşımımız azdı, malum müzisyendi ve biz uyuduğumuzda gelir, biz uyandığımızda uyuyor olur, biz okuldan dönmeden de çıkmış olurdu. Yine de geldiğinde bizi öpmeden uyumadığını biliyorum.

BENZETME KAÇINILMAZDIR
Türk rock dünyasında kadın seslere bir dönem hasrettik, şimdi ise biraz biraz hareketlenme başladı. Sizce dinleyici sizi diğerlerinden hangi özelliğinizle ayırt edecek?
Öncelikle dinleyicilerden; bir müziği duyduklarında biraz daha özenli dinlemelerini ve hoşlarına gitmeyen müziklere ikinci bir şansı vermelerini diliyorum. Böyle olursa sanattaki hiçbir öge; müzik, resim, dans birbiriyle aynı olmayacak ve ayırt edilecektir.
Sizin için 'yeni Şebnem Ferah' gibi benzetmeler yapılıyor...
Aslında insan beyni böyle çalışır, yeni karşılaştığı herhangi bir şeyi daha önceki verilerle eşleştirerek tanımlar. Dolayısıyla benzetme kaçınılmazdır.
Bu hassas çizgide bir tek emeğimize taklit gözüyle bakılması beni çok üzer.

KENDİME BACH'I ÖRNEK ALIYORUM
Albümü anlattığınız bir cümlenizde; müzikal altyapının, albümün üzgün tavrından kaynaklandığını söylemiştiniz. Siz de yapı olarak hüzünlü biri misiniz?
Aslında ben güler yüzlü, pozitif biriyimdir. Fakat bu iç hüznümün dışarı ters yansıması galiba. Çok mutlu şarkılar yazamıyorum; o kesin. Yani o kadar da mutlu olunacak şey yok bence.
"Onu örnek alıyorum" dediğiniz bir idolünüz var mı?
J. Sebastian Bach.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her kız gibi babama hayrandım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN