Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayak öğrenirken ilk fırçayı çocuktan yedim

Giriş Tarihi: 26.1.2013

Doktorluk yaptığı dönemde sahnelere çıkıp dikkat çeken ve Türkiye'nin en ünlü şarkıcılarından biri haline gelen Ferhat Göçer, aynı zamanda sıkı bir kayak tutkunu...

Türkiye'nin en ünlü şarkıcılarından biri olan Ferhat Göçer, aynı zamanda sıkı bir kayak tutkunu... Şu sıralar 16 Şubat'taki Bostancı Gösteri Merkezi konserine hazırlanan sanatçının bu tutkusunu öğrenince; Kartalkaya'ya birlikte kaymaya gittik.

SIKI KAHVALTI

06.30'da Göçer'in minibüsüyle yola çıktık. Hızlı başlayan yolculuk Kartalkaya yolunda yavaşladı; yolların karlı olması nedeniyle aracımıza zincir takıldı. 3.5 saat süren yolculuğun ardından Kaya Palazzo Otel'e geldik. Kayak yaparken çok enerjiye ihtiyaç olduğunu belirten sanatçı; önce ballı kaymaklı sıkı bir kahvaltı yaptı. Kahvaltı sonrası, saat 12.00 civarında kendisiyle birlikte kayak alışverişine çıktık. Göçer'le; Dorukkaya Otel Snowboard Okulu'nun sorumlusu Timuçin Doğan eşliğinde, kayak malzemeleri satan mağazaları tek tek dolaştık. Bize ürünler hakkında bilgi veren şarkıcı; eldiven, kask, ayakkabı, mont ve pantolonları inceledi. Saatler 14.00'ü gösterdiğinde; Göçer ile piste çıktık. Sanatçı bir yandan kayarken, bir yandan da poz verdi. Göçer 1.5 saat kaydı. Kaymaya üniversitede merak sardığını belirten şarkıcı, sistemli şekilde kaymaya ise 24 yaşında başlamış. Her yıl bir hafta kayak yapan sanatçı, Türkiye'de Kartalkaya'yı tercih ediyor, zaman zaman da İsviçre'ye gidiyor. Göçer kaymanın yaşam kalitesini yükselttiğini söylüyor. Ünlü sanatçı bu sporla ilgili bir anısını da anlattı: "24 yaşında Slovenya'ya gittim. En kolay pistte, hoca eşliğinde kayıyorsunuz. Yanımdan dört-beş yaşında çocuklar geçiyor. Kayak öğrenirken ilk fırçamı dört yaşındaki çocuktan yedim."

GÜNLÜK HAYATTA SPOR KIYAFETLERİ TERCİH EDERİM
Gündelik hayatta spor ve rahat giyinmeyi tercih ediyorum.
Ben çok standart şeyler alıyorum, bu nedenle birkaç markaya takılmıyorum. Mağazaların vitrinlerine bakarken hoşuma giden bir şeyi alıyorum, markası önemli değil.
Birbirine benzer çok fazla takım elbisem var ve genellikle siyah giyiyorum.
Modayı pek takip etmiyorum. Sadece sahne kıyafetleri için takım elbise trendlerini takip ediyorum. Çünkü, sahnede siyah takım elbise giydiğim için küçük değişiklikler anlam taşıyor.
Çok sık tişört ve mont alıyorum. İyi mont bulduğum zaman da kaçırmam.
Bir AVM'ye gittiğimde mutlaka bir spor mağazasına uğrarım ve genellikle bir şey alarak çıkarım.

KAYAK MODASI DEĞİŞKENDİR
Bu tarz sporlarda kıyafet seçimi biraz da karakterle ilgili oluyor. Pist içinde kayanlar; daha çok vücutlarına oturan renkli kıyafetleri, pist dışında kayanlar ise daha doğal renkleri ve geniş kıyafetleri tercih ediyor.
Benim bir kayak takımım var. Taşıma sorunu olduğu için gittiğim yerlerde son teknolojiyle üretilmiş takımları kiralayabiliyorum.
Ayağa sıkı oturan ayakkabılar tercih edilmeli. Kask ve gözlük takmaya da özen gösterilmeli.
Sezon sonunda ya da sezon başlamadan önce kayak kıyafetlerini alırsanız, alışverişinizi daha uygun fiyata getirebilirsiniz.

Kartalkaya'da ortalama kayak malzemeleri fiyatları şöyle:
Mont: 399 TL
Kask: 179 TL
Eldiven: 99 TL
Gözlük: 119 TL
Maske: 29 TL
Pantolon: 299 TL
İçlik: 59 TL
Polar: 85 TL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayak öğrenirken ilk fırçayı çocuktan yedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN