Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık ben de oyunculuk yapmak istiyorum!

Giriş Tarihi: 9.2.2013
'Aspava'; 'Allah, Sağlık, Para, Aşk Versin, Amin'in baş harflerinin birleşiminde oluşan bir isim... Google'da arattığınızda karşınıza ilk olarak aynı adla açılmış Ankara'daki pide salonu çıkıyor ama artık 'Aspava' doğaçlama hayat hikâyelerinin anlatıldığı bir tiyatro oluşumu olarak anılacak. Bu oluşumu hayata geçiren ise, 'Popstar Alaturka' programıyla hafazalara kazınan sunucu ve yapımcı Osmantan Erkır.

KAHKAHA TUFANI
Erkır'ın, moderatörlüğünü üstlendiği doğaçlama komedi oyununun formatıysa gayet basit. Erkır, seyirciler arasından birini (tabii ki seyircinin isteğiyle) sahneye çıkarıp ona bazı sorular soruyor. Konuk seyirci de, Erkır'ın sorduğu sorulara verdiği cevaplarla hayatındaki ilginç anları anlatıyor. Seyircinin verdiği cevaplar; İsmail Nuri Bıçakçıgil, Sinan Mutlu, Yılmaz Sütçü, Burcu Tokuç ve Mutlunur Lafçı'dan oluşan beş kişilik oyuncu grubu tarafından sahnede canlandırılıyor, iki perdelik ve iki saatlik kahkaha tufanı başlıyor. Zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamıyorsunuz.

SAHNEYE GÖZ KIRPIYOR
Doğaçlama tiyatroyla ilk kez İngiltere'de tanışan Erkır, bunun ilk örneğini Mahşer-i Cümbüş ekibiyle birlikte hayata geçirmişti. Bu şovu 'Anında Görüntü Şov' adıyla televizyona da taşıyan ve o dönem alternatif bir iş olan doğaçlama tiyatroyu, geniş kitlelere tanıtarak bu sanatla uğraşanlara da cesaret veren Erkır; bu oyunu da, oturttuktan sonra televizyona taşımayı düşünüyor. Ünlü yapımcı, esas bombayı ise moderatörlükten oyunculuğu geçerek patlatacak. Erkır, "Doğaçlama tiyatroda moderatörlüğün önemi büyük. Oyunun önemli bir parçası ama artık ben de sahneye çıkmak, oyunculuk yapmak istiyorum. Kim bilir, belki kabare projemiz hayata geçtiğinde beni de sahnede görürsünüz" diyerek oyunculuk yolunda olduğunun mesajını veriyor.

SİNEMA SALONUYDU...
10 Ocak'tan beri her perşembe izleyiciyle buluşan oyun; Osmantan Erkır'ın 110 yıllık bir binayı restore ettirerek kurduğu, çiçeği burnunda tiyatro 'Sahne Beşiktaş'ta oynanıyor. Erkır'ın 2009 yılında aldığı bina, çok eskiden Sine-electra adında bir sinema salonuymuş. Panagia Rum Ortadoks Kilisesi'ne ait bina, yakın zamanda DYP İlçe Merkezi olarak da hizmet vermiş. Yakınlarının "Buraya masraf yapılır mı, deli misin?" diyerek caydırmaya çalıştığı Erkır, yılmamış ve para kaybetmek uğruna risk alarak çocukluk hayalini gerçekleştirmek için bu işe kalkışmış.


ARKADAŞINA GÖNDER
Artık ben de oyunculuk yapmak istiyorum!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN