Lüks markalar gözünü Orta Doğu'ya dikti

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Bizim çok uzun zaman önce yapmamız gerekeni, İngiliz Vogue dergisi yapmış; muhafazakar moda anlayışını masaya yatırmış! Moda dünyası için Orta Doğu'nun önemini, fosforlu kalemle çizmiş. Hepimizin bildiği gibi Arap dünyası modaya hiçbir zaman çok uzak durmadı. Daima modayı sevdiler. Tasarımcılar ise muhafazakar lüks pazarını çok uzun zaman önce fark etti, fakat lükse bu denli ihtiyaç olduğunu yeni anladı.

İNANCA SAYGI
Bu bölgedeki üçüncü butiğini 1998'de açan Chanel, şu anda dokuz mağazaya sahip. Marka, yakın zamanda iki tane daha açacağını açıkladı. Hermes; Birleşik Arap Emirlikleri'nde üçüncü mağazasını daha yeni açtı. Şimdiye kadar bu pazardaki müşterilerin inançlarına hep saygı duyuldu. Bu saygı kendisini; kıyafetlerin çok kısa ve transparan olmaması, vücut hatlarını ortaya çıkarmaması gibi ayrıntılarla gösterdi. 2011 yılının Haziran ayında Euromonitor'ün açıkladığı rakamlara göre; Birleşik Arap Emirlikleri'nde satışların yüzde 42'sini lüks tüketim oluşturuyor. Online pazar ise bölgede çok büyük işler çıkarıyor. Örneğin Moda Operandi'nin; New York'tan sonra en büyük satışı yaptığı yer, Abu Dhabi. Bu online mağazada abiyeden balo elbisesine kadar her şey Valentino, Marchesa, Zac Posen gibi büyük markalara ait.

ALGI DEĞİŞİYOR
Harvey Nichols da Orta Doğu'nun önemli başkentlerinden Kuveyt'te üçüncü mağazasını açan markalardan... Luxup.com'dan gelen bilgilere göre; Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerde Balenciaga, Jonathan Saunders, Christopher Kane gibi daha çok avangart markalar tercih ediliyor. Orta Doğu'daki müşteriler; tasarımcıların özellikle daha temel ve minimal parçalarına yöneliyor. Sosyal medyanın, insanların tercihlerine etkisi tabii ki kaçınılmaz. Instagram, Tumblr gibi sosyal medya ağları; kadınların moda algısını baştan ayağa değiştiriyor. İnsanlar bu sitelerde yayınlanan fotoğraflardan ilham alıyor. Suudi Arabistan'da kadınlar, dışarıya çıkarken 'abaya' giyer. Abaya'da kullanılan aksesuvarlar yani işlemeler aslında kadının kişiliği ve sosyal statüsü hakkında bilgi verir. Kadınlar tesettürlü oldukları için; kimliklerini, sosyal statülerini, zenginliklerini, güçlerini en iyi çantaları ile ifade eder. Bir çanta ne kadar az kişide olursa, o kadar büyük bir arzu nesnesi haline gelir. Örneğin geçtiğimiz günlerde, Moda Operandi'nin en pahalı parçası olan Hermes Birkin çanta; 75 bin dolara, bu coğrafyadan bir alıcıya satılmış.

BİR FARK ARANIYOR
Muhafazakar lüks tüketim pazarında; gözlük, eşarp-şal, aksesuvar ve ayakkabılarda da hızlı büyüme görülüyor. Jean'lerde uluslararası trendler takip ediliyor ve J Brand ile Victoria Beckham, en popüler markalar arasında yer alıyor. Missoni, bölgede yaşayan kadınlar için; omuzları kapatan, uzun kollu, daha muhafazakar çizgide olan ve dış giyim olarak kullanabilecek parçalardan oluşan özel bir koleksiyon hazırladı. Muhafazakar pazardaki müşteriler çok daha orijinal ve bireysel seçenekler istiyor. Sıradan eşarpların devri bitti. Bu pazarda önemli olan, farklı olabilmek.

TülIN
Siyahbeyaz giyinmek o kadar IN ki, sıkılacaksınız!

TülOUT
Şahmaran bilezik OUT; takmayın, almayın, aldırmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lüks markalar gözünü Orta Doğu'ya dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN