Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rolüm için zihnimi kandırmam gerekti

'Benim İçin Üzülme' adlı dizide 'Orhan' isimli engelli bir karakteri oynayan Ahmet Varlı, "Bu rolü ilk etapta benimsemem zordu. Bir anlamda kendi zihnimi kandırmam gerekiyordu" dedi

Giriş Tarihi: 19.2.2013
atv'de salı akşamı yayınlanan 'Benim İçin Üzülme' dizisinin en dikkat çeken oyuncularından biri; engelli 'Orhan'ı canlandıran Ahmet Varlı. Ünlü oyuncu ile diziyi ve engelli rolünü canlandırmanın zorluklarını konuştuk...
Herkes sizi engelli sanıyor. Rolünüzü bu kadar inandırıcı nasıl oynuyorsunuz?
Rolü aldığımda zihinsel ve fiziksel olarak 'Orhan'la çok zaman geçirdim. Kafede, yolda, otobüste, yemek yerken hep 'Orhan'ı düşünmeye çalıştım.

RİSKLİ BİR ROL

Yapılan yorumlardan sonra ne hissettiniz?
Beni engelli zannetmeleri; bir oyuncu olarak çok mutluluk verici.
Bu rol sizi zorladı mı?
Role hazırlanma sürecinde biraz uykusuz geceler geçirdim tabii. 'Orhan'ın algısını tanımlamam, onu benimsemem ilk etapta zordu. Bir anlamda kendi zihnimi kandırmam gerekiyordu. Onun için 'Orhan'a günlük tutmaya başlamıştım. Bu işimi biraz daha kolaylaştırdı.
Engelli rolüne nasıl hazırlandınız?
İlk önce bilimsel bir araştırma yaptım. Daha sonrasında rehabilitasyon merkezlerinde engelli arkadaşlarla beraber vakit geçirdim. Son iki hafta sadece engellilerle ilgili filmler seyredip kitaplar okudum ve karakteri bol bol hayalimde yaşattım.
Bu rol bir oyuncu için riskli midir?
Evet, rol riskliydi ama o riski almaya değerdi. İyi çalışırsam, inandırıcı olmamasıyla ilgili bir sorun olmazdı. Ben de öyle yaptım ve riski aldım.
Bu proje, sizin ön plana çıkmanızı sağladı mı?
Evet, öyle oldu. Öncelikle iyi bir projenin içinde olmak, iyi bir yapım şirketi ile çalışmak, iyi bir kanalda olmak, iyi bir yönetmen ve ekiple çalışmak, oyunculuğumu ifade edeceğim bir rolde oynamak bu duruma katkıda bulundu.
Daha önceden neler yapıyordunuz?
2010'da Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü'nden mezun oldum. Öğrencilik günlerimden bu yana pek çok oyunda rol aldım.

ROLÜ BEKLEDİĞİME DEĞDİ
Kendinizi izlerken ne hissediyorsunuz?
'Orhan'ı izlerken açıkçası Ahmet Varlı pek aklıma gelmiyor. O yüzden rahatım. 'Orhan'ı izlerken; ağlayıp güldüğüm anlar da oluyor.
Rol teklif edildiğinde ne düşündünüz?
Senaristlerimiz Onur Koçal ve Selam Genli rolden bahsedince ilk aklımdan geçen, 'Muhakkak bu rolü oynamalıyım' oldu. Çekimlerin başlamasına uzun bir süre olmasına rağmen beklemek istedim. Değdiğini görmek güzel.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rolüm için zihnimi kandırmam gerekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN