30 yıllık sanat kariyerimin tek bir şifresi var

Gelmeyen Bahar' ile ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturan Emrah Erdoğan: Ben sinemaya 1980'de başladım. Artık çok önde olmak istemiyorum çünkü buna ihtiyacım yok. Şöhret sizi değil, siz şöhreti idare etmelisiniz. 30 yıllık kariyerimin şifresi bu

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Geçtiğimiz cuma vizyona giren 'Gelmeyen Bahar' ile yönetmenliğe adım atan Emrah Erdoğan'la filminin Almanya'daki galasında buluştuk. Yıllardır sürdürdüğü 'röportaj vermeme kuralı'nı GÜNAYDIN için bozan Erdoğan; yeni filmi, şöhrete bakışı ve çocukluğuyla ilgili açıklamalar yaptı. Ünlü sanatçı; malvarlığı ve cimri olduğuna dair söylentilere de ilk kez yanıt verdi.
Filminize gelen ilk tepkiler nasıl?
Elbette eleştirenler oluyor, ben eleştiriye açık biriyim. Hayatımın en heyecanlı dönemini yaşıyorum. Üç yıldır gecemi gündüzüme katarak bu proje için çalıştım. Bu benim için çok büyük bir heyecan. Ben setlerde büyüdüm. Birlikte çalıştığım ustalarımdan çok şey öğrendim. İlk defa işin mutfağında olmak beni ekstra heyecanlandırıyor. Bu filmi yıllar önce de yapabilirdim ama kısmet bugüneymiş.
Filmde farklı bir kurgu tekniği de kullandınız.
Senaryo aşamasına gelene kadar kurguyla çok uğraştık. Film, içinde barındırdığı matematiği ve kurgusuyla çok farklı bir tarza sahip. İnce ince ve uzun bir çalışma yapıldı. Bu filmin ilk yönetmenliğim olduğu söyleniyor. Evet, doğru ama ben 80'lerden beri senaryo yazımı ve kurgu teknikleri deneyimiyle bu filmi çektim. Filmimiz kurgu yöntemi olarak çok cesur bir iş.

MÜZİKLERDEN ÇOK EMİNİM

Filmde yer alan 'Kasırga' ve 'Aç Kapıyı Ben Geldim Annem' gibi şarkılar, şimdiden fenomen olmuş durumda.
Aslında filmin müzikleri, kafamda ilk netleşen bölümdü. Daha senaryo yazılmadan önce, filmin müziklerini aşağı yukarı belirlemiştim. Mesela 'Kasırga' sette birden içimden gelerek yazdığım bir müzik. Filmin ana müziği 'Aç Kapıyı Ben Geldim' ise son albümüm 'Terzi'nin Oğlu'nda vardı. Filmin en emin olduğum bölümü müzikleri. Müzikler için Caner Tepecik ile gece gündüz çalıştık.
Filmle ilgili eleştirilere ne diyeceksiniz?
Bir insanın yaptığı işi beğenmeyebilirsiniz ama saygı durmak zorundasınız. Kimse beni sevmek zorunda değil fakat benim mesleğimle ilgili bir markam, bir ismim varsa bana saygı duyacaksınız. Ben yıllardır televizyon programlarına çıkmıyorum çünkü elimde bir proje olmadan televizyona çıkıp boş muhabbetler içinde olmayı sevmiyorum. Herkes buna saygı duymak zorunda.

ŞÖHRET MİSAFİR GİBİDİR
Ekrana çıkmamanıza hayranlarınız ne diyor peki?
Sırf tanınmış biri olduğum için kanal kanal gezmek bana pek doğru gelmiyor. Burada ilginç birşey var; şöhret sizi idare etmeye başlarsa işler karışır. Şöhret sizi değil, siz şöhreti idare etmelisiniz. Bu laf; 30 yıllık kariyerimin şifresidir! Fazla önde olmak istemiyorum, buna ihtiyacım yok. Şöhret güzel olduğu kadar, tehlikeli bir şeydir. Şöhret misafir gibidir. O sizi bırakmadan, siz onunla vedalaşmalısınız. Yoksa çok üzülebilirsiniz.
İsminiz sinemaya yönelen Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz ile kıyaslanıyor. Bundan rahatsız mısınız?
Açıkçası kıyaslama ve benzetme yapılmasını istemiyorum. Ben o arkadaşlarımın yaptıkları işlere saygı duyuyorum. Fakat kıyaslanacak bir şey yok ortada. Ben 1980'de sinemaya girmiş biriyim. Yani ömrüm setlerde geçmiş. Kaç filmim olduğunu ben bile hatırlamıyorum! Benimle kıyaslanan arkadaşlarımın yaptıkları işleri takdir ederim ama yan yana getirilmemiz hiç hoşuma gitmiyor.
Filminizde rol almamanız, bir risk miydi sizce?
Bu; üç yıl önce, projeye başlarken aldığım bir karardı. Bu saatten sonra Emrah'ın yüzünü tekrar tanıtmak ya da Emrah markasına güç katmak gibi bir kaygım yok. Ben nasıl bir konumda olduğumu, nasıl bir itibara sahip olduğumu çok iyi bilirim. Kolayı değil, zoru başarmak önemli. Ben de bilirdim gişe filmi yapmayı ama bunu tercih etmedim. Kadromuz ve yapımcımız çok iyi. Tamamen iyi niyetle yapılmış bir film bu.

EVLİLİĞE HİÇ BU KADAR YAKLAŞMADIM
Sevgiliniz Sibel Kirer ile evlendiğiniz doğru mu?
Sibel Hanım ile çok güzel bir birlikteliğimiz var; ona çok değer veriyorum. Hayatımdaki önemi gerçekten çok büyük. Bir insanın birini sevmesi ve sevgisinin karşılıklı olması çok güzel. İki kişinin birbirini anlaması da çok önemli çünkü ben kolay bir adam değilim. 30 yıldır sanat camiasında olan birini idare etmek hiç kolay değil. Bundan dolayı Sibel Hanım'ın değerini çok iyi biliyorum; o da benim değerimi biliyor. Güzel, olgun ve iyi biri. Şu an ilişkimiz çok iyi gidiyor. Ben onu çok ciddiye alıyorum, o da beni. İnsanın hayatını paylaştığı bir hayat arkadaşının olması çok güzel bir şey. Evlilik konusunda, her şey nasip kısmet. Şunu söyleyebilirim; evlendiğimle ilgili haberler yalan ama biz çok ciddi bir yolculuktayız. Hayatımda yaşadığım tüm ilişkilerde, evliliğe hiç bu kadar yaklaşmamıştım.

ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıllık sanat kariyerimin tek bir şifresi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN