Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkekler hep çocuk gibi onlarla sürekli ilgilenin

'Evliliğe Giden Yol' kitabının yazarı Aslı Zengin, evlenmek isteyen kadınlara; kendilerine güvenmelerini ve hayatlarındaki erkeğe her zaman destek olmalarını tavsiye ediyor

Giriş Tarihi: 23.3.2013
'Romantik Komedi' filmlerinin senaristi Aslı Zengin, filme de konu olan 'Evliliğe Giden Yol' adlı kitabını geçtiğimiz günlerde okuyucuyla buluşturdu. Film sayesinde kısa sürede büyük ilgi gören kitabı hakkında iddialı konuşan Zengin, ilişkiler hakkında önemli tavsiyelerde bulunuyor...

'Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda' filminde 'Evliliğe Giden Yol' isimli kitabınız başroldeydi. Kitapta ne anlatıyorsunuz?
Evlenmek için doğru erkeği bulmanıza yardımcı olan bir kitap. Kadınlar doğurgandır, bir eşe ve çocuğa ihtiyaçları vardır. Bu yüzden de evlenmek isterler. Oysa erkekler artık evlenmiyor, eğlenmeyi tercih ediyor.

KADIN İLK ÖNCE KENDİNİ SEVMELİ

Peki evlenmeyi bu kadar çok isteyen kadınlar nerede hata yapıyor?
Erkek bir kadın için savaşmaktan hoşlanır. Hemcinslerim, erkek için kolay kadın olmamalılar. En basitinden; flört döneminde en az üç ay fiziksel ilişki yaşamamaları gerekiyor. Kaybetme kaygısı kadına hata yaptırıyor.

Peki bir kadının evlenebilmesi için ne yapması gerekir?
İlk önce kendisine güvenmesi ve kendisini sevmesi gerek. Kendi bedeninin kıymetini bilmeli. Ayrıca kadının kesinlikle sabırlı davranması lazım. "Biyolojik saatim geçiyor" diye düşünenlerin, o panikle hatalı evlilikler yapma riski artıyor. Sonuçta olay, erkeği nikah masasına oturtmakla bitmiyor; esas her şey ondan sonra başlıyor.

Kadın ve erkeğin ilişkiden beklentileri farklı mı?
Kadın için 20 madde sayabilirim ama erkek ilişkide üç şey arar: Güven, destek ve cinsel uyum. Erkek kaç yaşında olursa olsun, büyümeyen çocuktur; saçını okşayıp yanında olacaksın.

KADINLARIN KODLARI BU KİTAPTA

Sadece kadınlara mı hitap ediyor kitap?
Bu kitapta kadınların kodları var. Kadınların ne istediğini bilmek isteyen erkeklere, evli çiftlere de çok yardımcı olacaktır.

Kitapta yazdıklarınızı uygulayan herkes evlenir diye bir sonuç çıkarabilir miyiz?
"Yüzde 100 böyledir" diyemeyiz tabii ki. Ama en azından ne aradığınızı bilirseniz, seçme şansınız artar. Evlilikte mutlu olmak için ve doğru erkeğe ulaşmak için tavsiyeler var kitapta. Ben bütün bunları roman gibi anlattım. Bir karakter koydum. Karakter üzerinden anlattığım için kitabı okumak da kolay ve keyifli.

Evliliğin bir ömrü var mı?
Evliliğin ömrü, kişiye göre değişir. Evlilik kurumunun bir süresinin olması senin onu nasıl inşa ettiğinle alakalı. Temeli sağlam yaparsan, depremlere dayanır.

ÜÇÜNCÜ FİLM GELEBİLİR
Film sektörüne girişiniz nasıl oldu?
Benim yazdıklarımı okuyanlar "Bundan çok iyi film olur" deyince senaryo dersleri almaya karar verdim. Benim Boyut Film ile tanışmam da, basılmamış bir kitabımla oldu.

İLK FİLM DE BAŞARILIYDI
Bu filmin, ilkinden daha fazla seyredilmesini neye bağlıyorsunuz?
Biz ilk filmde güzel bir başarı elde ettik. Çok sevildi ve beklenti oluştu. 2.5 sene ara vermiş olmamıza rağmen ikinci film de iyi gitti.

Herkes 'Yiğit'i oynayan Gürgen Öz'ü konuşuyor. İlk filmde o kadar öne çıkmamıştı. Ne yaptınız da bu rolü bu kadar parlattınız?
İlk filmdeki potansiyelini gördükten sonra ikinci filmde daha fazla alan yaratmak istedik. İlk film kız hikayesiydi. İkincisinde atraksiyon olsun dedik. Bu erkekler arasında da atraksiyon yapmaya en meyilli tip 'Yiğit'ti. Filmin temposunu yükselten karakter oldu.

Üçüncü film gelecek mi?
Gelir bence. Çok malzeme var. Dört ayrı çiftin hikayesini anlatıyoruz sonuçta.

EVLİLİK BİR SONUÇ DEĞİL BAŞLANGIÇTIR!
Evlilikle ilgili hangi düşünce bu kurumun zarar görmesine neden oluyor sizce?
Evlilik bir sonuç değil, bir başlangıçtır. Sonuç gibi görürsen, sona ermeye mahkumdur.

Bir de evliliği kurtarmak için çocuk sahibi olanlar var...
Anne-baba mutsuzken, çocuk o evliliği nasıl ayakta tutacak ki? Bu çok yanlış bir düşünce; çocuğun da hayatını dayanılmaz bir hale getiriyorlar, ona da zarar veriyorlar!

Sonuçta sorunlu bir anne ve babanın çocuğu da ilişkileri bu şekilde yaşamaya meyilli oluyor, öyle değil mi?
Bir insanın yetişkinlik dönemine kadar, anne-baba figürü o kadar önemli ki... Fark etmeden çocuklarının da hayatını etkiliyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkekler hep çocuk gibi onlarla sürekli ilgilenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN