Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'yı fethetti

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Emrah Erdoğan'ın yönettiği 'Gelmeyen Bahar' filminin geçtiğimiz hafta Almanya Berlin'de yapılan galasında, Türk filmlerinin Avrupa dağıtımcısı Af Media'nın sahibi Ali Fidan ile tanışma fırsatı buldum. Ali Bey, bugüne kadar Avrupa'da en çok rağbet gören Türk filmlerini ve nedenlerini anlattı.
Öğrendiğime göre; Türkiye'deki sonuç, Avrupa'da da değişmemiş.
Yani bu zamana kadar Avrupa ve Almanya'da en çok gişe yapan film, 'Fetih 1453' olmuş. Gişesi ise, Türkiye'de birçok filmin hayal bile edemediği bir rakam; tamı tamına 680 bin!
Ali Fidan, bu tarz filmlerin Avrupa'daki Türkler tarafından ilgi görmesini; biraz hor görülerek büyüdükleri için kahramanlık filmlerini daha çok sevmelerine bağlıyor.

KOMEDİLER SEVİLİYOR
Fidan, 'Fetih 1453'ten sonra en başarılı filmleri ise şöyle sıralıyor: 'Evim Sensin', 'Recep İvedik' ve 'Eyyvah Eyvah'.
Özellikle komedi filmlerinin Avrupa'da yaşayan Türkler tarafından çok beğenildiğini söyleyen Fidan, Türkiye'de beğenilen fakat Avrupa'da ilgi görmeyen filmlerden de bahsetti. Bunlardan biri; Orçun Benli'nin yönettiği 'Bu Son Olsun' filmi.
Fidan buna neden olarak da; filmin 12 Eylül dönemini anlatmasını gösteriyor: "Avrupa'da yaşayanlar, üçüncü ve dördüncü nesil Türkler olduğu için o dönemi bilmiyor, bilse de o günleri hatırlamak istemiyorlar. Dolayısıyla bu tarz filmler Avrupa'da pek ilgi görmüyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'yı fethetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN