Tarihi öğrenmek için dönem dizisi izlemek yanlış

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Yakında başlayacak 'Osmanlı'da Derin Devlet' isimli dizide 'Hatice Sultan'ı oynayan Perihan Savaş: Dönem dizilerini çok seviyorum ama tabii ki bu projeleri birer belgesel olarak görmemek lazım; tarihi öğrenmek için bu dizileri izlemek çok yanlış

'Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam' adıyla yayınlandığı TRT'den Samanyolu TV'ye 'Osmanlı'da Derin Devlet' adıyla transfer olan dizinin yeni oyuncularından biri de, usta sanatçı Perihan Savaş.
Nisan'ın ilk haftası başlayacak olan dizide 'Hatice Sultan'ı canlandıracak olan Savaş; diziyi, rolünü ve dönem dizileriyle ilgili görüşlerini anlattı.
Oğlu Savaş'ın oyunculuğa bakışıyla ilgili sorularımızı da yanıtladı...
Yeni diziniz 'Osmanlı'da Derin Devlet' sizi heyecanlandırıyor mu?
Bir Osmanlı sultanını oynamanın heyecan verici olduğunu düşünüyorum.
Dizide; Lale Devri ve bu devri sonlandıran Patrona Halil İsyanı ekseninde yaşanan sosyal ve siyasal gelişmelere yer verilecek. Ben, anlatılacak dönemin dizide en doğru şekilde yansıtılacağına inanıyorum. Ancak bunun bir dizi olduğunu da unutmamamız gerekiyor. Hikaye, genel olarak gerçek tarihi karakterler üzerinden anlatılacak, ancak tabii ki kurgu karakterler de olacak.

OYUNCULUKTA YORUMLAR FARKLI

Dizide, 'Bir Zamanlar Osmanlı- Kıyam'da Türkan Şoray'ın oynadığı 'Hatice Sultan'ı canlandıracaksınız.
Bu sizde bir baskı yaratıyor mu?
Türkan Şoray, Hatice Sultan'ı başarıyla canlandırmıştı. Aynı 'Hatice Sultan'; dizinin değişen hikayesiyle birlikte senaristlerimiz tarafından farklı bir şekilde yorumlanmış. Zaten oyunculukta da yorumlar farklıdır. Bu nedenle, ad ve dönem aynı olsa da; bu 'Hatice Sultan'ı, başka bir 'Hatice Sultan' gibi düşünmek gerekiyor.
Son zamanlarda büyük ilgi gören Osmanlı dönem dizileri sizin de ilginizi çekiyor mu?
Ben dönem dizilerini çok seviyorum.
Tabii ki bu diziler belgesel değil; tarihi öğrenmek için bu dizileri izlemek çok yanlış. Ancak ben dönem dizilerinin tarihe olan ilgiyi artırdığını düşünüyorum. Dizilerden sonra tarihe ilgi duymayan insanlarda bile merak uyandı. Bir sektör oluştu. Tartışma programları daha çok izleniyor, tarih kitapları daha çok okunuyor artık. Bu da çok sevindirici elbette...

KÖSEM SULTAN ÇOK ETKİLEYİCİ

Osmanlı sultanlarından, 'Hatice Sultan' dışında canlandırmak istediğiniz başka bir isim var mı?
Osmanlı'nın en güçlü kadın sultanlarından biri olan Kösem Sultan'ı oynamak isterim. Çok zeki bir kadın; onun tarihe olan etkisi, gücü, örnek alınacak ve alınmayacak yanları var.
Hayatını okuduğumda beni çok etkilemişti.
Bu nedenle onu oynamak ve yorumlamak çok zevkli olur.
Dizi dışında başka projeleriniz var mı?
FOG TV'de hafta içi her gün canlı yayınlanan 'Perihan Savaş Sizinle' programını sunuyorum. Programda; sanat, TV ve magazin dünyasından isimleri konuk ediyoruz. Şehir Tiyatroları'nın 'Yüzleşme' adlı oyununda oynuyorum. İnandığım bir proje olursa, sinema filmi de yapmak istiyorum.
Sinemayı çok özledim.

SAVAŞ'IN HEM OYUNCU HEM HAYAT KOÇUYUM

Oğlunuz Savaş Zafer de bir dizinin oyuncu kadrosunu katıldı. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Başarılı olacağını düşünüyorum. Hem hamurunda var, hem de yeteneği var. Tabii ki tecrübe kazanması gerekiyor. Daha çok genç ve önünde uzun bir yol var. Seçimi ne olursa olsun, bir anne olarak onu sonuna kadar desteklerim. Babası da yaşıyor olsaydı, aynı şekilde davranırdı.
Peki oğlunuzun başka bir meslekle ilgilenmesini ister misiniz?
Ben onun sadece yanında olur ve fikrimi söylerim; asla kendi isteklerim konusunda zorlamam. Zaten anne olmak da bunu gerektiriyor. Ben oğlumun sahibi değilim; beni istediği sürece yanında olurum.
Oğlunuza oyuncu koçluğu yapıyor musunuz?
Tabii ki; ilk koçu benim. Her şeyi anlatıyorum. Oyunculuk; hayatı yorumlama biçimi aslında. Bu nedenle Savaş ile iki iyi arkadaşız ve ben ona hayatı da anlatmaya çalışıyorum. Oyuncunun en önemli malzemesi hayattır çünkü. Sadece oyunculukla ilgili değil, bütün hayat tecrübelerimi de paylaşıyorum onunla.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi öğrenmek için dönem dizisi izlemek yanlış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN