'den çarpıcı açıklama

ayrışmasını usta isimler masaya yatırdı. , adının ne alındığını ilk kez açıkladı.

Giriş Tarihi: 27.3.2013 10:54 Güncelleme Tarihi: 27.3.2013 11:50
Son yıllarda çok tartışılan Kürt sı kavramına ilişkin sektörün ünlü isimleri ilginç açıklamalarda bulundu. Sinemacıların Film Arası dergisine yaptıkları eleştirilerin ortak noktası ise, "Türkiye sineması olsaydı, Kürt sinemasına gerek kalmazdı" şeklinde oldu. İşte ilginç açıklamalar...

: NDE ADIMIZ VARDI

"Biz Mem u Zin filmini Güneydoğu'da zor şartlarda çektik. İstanbul'a döndüğümüzde gazeteci bir yakınım, büyük gazetelerden birinin patronuna bir ölüm listesi iletildiğini söyledi. Listede Mem u Zin de rol alanların da adı varmış. Sonra liste elime geçti. Bunu ilk kez açıklıyorum."

HALİL ERGÜN: TURİSTİK GÖZLE BAKIYORLAR

Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli Kürt sinemacılar, Kürtlük bilincine eriştikten sonra filmler çekmeye başladılar. Gelip burada biraz da turistik bir gözle bakıyorlar. Bir Kürt oryantalizmi var bence. Ama bunu da çok yararlı buluyorum.

RESİ ÇELİK: TÜRKİYE DESEYDİK

Hiçbir zaman 'Türkiye' sineması olamadı ki! Hep Türk sineması oldu. Zaten öyle olsaydı bugün Türk- Kürt sineması gibi şeyleri konuşmazdık. Türkiye devleti deseydik, altını da doldurmuş olsaydık, o zaman kimse rahatsızlık duymazdı.

GENCO ERKAL: HAKKARİ'NİN ADI YETTİ

Sansür heyeti 'Hakkâri'de Bir Mevsim'i seyretmeden, sırf adında 'Hakkâri' geçiyor olması sebebiyle önyargılı izledi. Bana karşı en ufak sempati dahi göstermediler. Kararları önceden belliydi. Kulakları bükülmüştü. Hemen oybirliğiyle karar verdiler.

Kaynak: Bugün

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Füsun Demirel'den çarpıcı açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN