Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes kadar depresif ve dertli biriyim!

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Şu an yeni albümü üzerinde çalışan, bir yandan da konser maratonuna devam eden Emre Aydın; karamsar şarkıları nedeniyle yanlış algılandığını, herkes kadar depresif ve dertli olduğunu söylüyor

Çocukluğundan beri tutkuyla müziğe bağlı olan 1981 doğumlu şarkıcı Emre Aydın, 2006 yılında piyasaya çıkardığı ilk albümü 'Afili Yalnızlık'tan bu yana büyük bir kitle tarafından takip ediliyor. Geçtiğimiz yıl 'Beni Biraz Böyle Hatırla' isimli single'ını piyasaya çıkaran ve müzik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden Aydın; İnteraktif Pazarlama dergisinden Beyza Özel'e konuştu...
Son dönemde albüm çalışmalarınızdan çok konserlerinizle gündemdesiniz. Bize son çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Dediğiniz gibi son dönemde daha çok konserlerin koşuşturması içerisindeyiz. Ancak onun dışında bir albüm kaydımız var. Mustafa Ceceli ile albüm üzerine geceli gündüzlü çalışıyoruz.

TRENDLERLE İŞİM YOK
Şarkılarınız nedeniyle sizin için 'depresif' ve 'dertli çocuk' gibi benzetmeler yapılıyor. Gerçekten karamsar bir kişiliğiniz mi var?
Bir insanın sürekli depresif ya da sürekli neşeli olma ihtimali zaten yok. Ben de her insan kadar depresif ve dertliyim.
Bir müzisyen olarak günün hangi vakitleri daha üretken oluyorsunuz?
Daha çok geceleri, evimde çalışmayı tercih ediyorum. Beste yapmak ve müzik; yüksek konsantrasyon isteyen işler. Her "Çalışmam gerekiyor" dediğinizde oturup bir şeyler çıkaramayabiliyorsunuz. Gündüz ise stüdyoda birkaç arkadaş ile bir araya gelip kontrolleri yapıyoruz.
Müzik piyasasında genel olarak hızlı bir tüketim söz konusu, siz bu duruma karşı bir duruş sergiliyorsunuz...
Genel olarak trendlerle işim yok. Hep alternatif işleri takip etmeye çalışan, elektronik müziğe ilgi duyan bir yapım vardı; şimdi de var. Son zamanlarda ise bir şeylerin kalıcı olacağına dair inançlarımı yitirdim. Sanki ne yaparsanız yapın kalıcı olamazsınız gibi geliyor. Ama bu düşünce tarzıyla yaşayamazsınız ve hiçbir iş yapamazsınız. "Kısa vadede maksimum verim alan şeyler yapayım; nasıl olsa her şey unutulur" da demiyorum.

ALBÜM SATMAK ARTIK ZOR!

Müzik dünyasında teknoloji artık hiç olmadığı kadar önemli. Siz nasıl faydalanıyorsunuz teknolojinin nimetlerinden?
Teknolojiye ulaşılabilirlik kolaylaştı diyebiliriz. Mesela sound siteleri var; müzikle ilgili ne ararsanız buluyorsunuz. Şimdi bu sitelerde yer alan seslerin nasıl yapıldığını en ince detayına kadar öğrenebiliyorsunuz. Anında bunu yapan kişiye sorabiliyorsunuz. Bir de tabii ses kaydı ve montajı için kullandığımız programlar var. Bu programlar geçmişe nazaran basit bir yapıya kavuştu ve bizi büyük bir zaman kaybından kurtarıyor.
Teknolojinin gelişimiyle birlikte son dönemde online konserlerin sayısında da artış yaşanıyor. Bu tip konserler; sanatçılar ve hayranları arasındaki ilişkileri nasıl etkiliyor sizce?
Biz de online bir konser yaptık. İstanbul'da bir marka sponsorluğunda gerçekleşti. Bir etkinliği online bir şekilde dinleyicilerinize ulaştırmak çok etkileyici bir şey.
Peki online müzik platformları hakkında ne düşünüyorsunuz?
İnsanların; sanatçıların albümlerini dinleme şansına sahip oldukları için destekliyorum. Şöyle bir şey var: Bu saatten sonra hiç kimse; dinleyiciyi kaldırıp, markete getirip "Albümü satın alın" diyemez. Zaten albüm yapan sanatçı bu durumu biliyor. Önemli olan meslek gruplarının organize olması ve gerekli hakları talep etmesi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes kadar depresif ve dertli biriyim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN