Şiirin muhteşem dönüşü

Giriş Tarihi: 30.3.2013

'Kelebeğin Rüyası' filmi gözleri yeniden şiire çevirdi. Son günlerde şiirle ilgili özel etkinlikler yapılıyor, ünlü dizeler internette paylaşılıyor

Eğer edebiyat ya da şiirle biraz ilgiliyseniz; "Ne olacak şiirimizin hali?", "Şiir ölüyor mu?", "Gençler artık şiir okumuyor" gibi serzenişleri duymuşsunuzdur. Gerçekten 1980'lerden sonra şiir okurunun azaldığı, şiir kitaplarının az bastığı bir gerçek. Ancak şimdilerde şiirle ilgili kıpırdanmaların gözden kaçmayacak bir yoğunluğa ulaştığı da bir başka gerçek. Artık şiir geceleri yapılıyor, internette şiir yeni bir bahar yaşıyor. Son günlerde, iki şairin hikayesinden yola çıkan 'Kelebeğin Rüyası' filmi de gözleri yeniden şiire çevirdi. Ülkemizin saygın şairleri, şiirin dönüşüyle ilgili düşüncelerini Yeni Aktüel'e anlattı.

MEVLANA İDRİS ZENGİN

ŞİİR ASLA ÖLMEZ RAHAT OLALIM!
Şiir önceki yüzyıla göre sosyal/siyasal etkileşim bakımından bir geriye çekilme içinde görülüyor. Bunun sebebini, Türkiye'nin ileri gitmesi olarak görmek de mümkün ama tam olarak böyle olmadığı ortada.
Artık tabletlerin, PC'lerin, Facebook'ların, tweet'lerin bir yerlerinde hep şiirler dolaşıyor. Şiir okuma geceleri yapılıyor. Buradan şiir adına nasıl bir sonuç çıkıyor bilmiyorum ama en azından şairler birbirini görmüş, buluşmuş oluyor. Şiir ölmemiştir, ölmez; rahat olalım.

HÜSEYİN KARA


İLGİ ŞAİRİN VE ŞİİRİN SUNULUŞ BİÇİMİNE
Şiirin her dönemde popülerleştirilen bir tarafı vardır ancak şiirin asıl tarafı; hiçbir zaman popüler olmadı, olmayacak. Gerçek şiirin şairi de, okuru da parmakla gösterilecek kadar az olmuştur. Toplumdaki ilgi şiire, şaire değil; ikisinin de sunuluş biçiminedir.
Şiir gecelerinde salonların dolması doğru bir gösterge sayılmaz. Şiir geceleri senelerce şairlerin ve şair severlerin imkanlarıyla düzenlendi. Son yıllarda belediyeler bu tür organizasyonlara sahip çıkıyor. Ancak halktan özel bir talep gelmiyor.

İSMAİL KILIÇASLAN


EN GÜÇLÜ MECRA SOSYAL MEDYA
Son yıllarda şiire büyük bir ilgi var. "Şiir öldü" diyenlerin; şiire ilgisi ölmüş olmalı! Şiire ilginin arttığına dair çok nesnel veriler var. Birinci sınıf ve yüksek sanat ürünü olan şiir kitaplarının, şairleri henüz hayattayken dört-beş baskı yaptığını görüyoruz. Şiire olan ilginin artışı, şiirin kalitesinin arttığını gösterir mi; bu da başka bir konu.
Sosyal medya; kısa ve anlamlı metinlere çok açık bir mecra olduğu için şiiri yeniden dolaşıma soktu diyebilirim. Ama şiire yönelimin artmasının daha çok sosyolojik nedenleri var. Mesela modern insanın köşeye sıkıştığını hissettikçe aradığı birtakım kaçış noktaları var. İşte şiir de bunların başında geliyor.

MUSTAFA RUHİ ŞİRİN

GÖSTERİ NESNESİNE DÖNÜŞMEMELİ!
Türkiye'de toplam nüfustan fazla şair var. En son İstanbulensis diye bir şiir festivali düzenlendi.
Sapanca Şiir Festivali'nden tutun da, Ege'de eski Yunan geleneğine öykünen şiir organizasyonlarına kadar pek çok şiir toplantıları düzenleniyor.
Her şairin kendi çevresinde, şiirle uğraşanların bir araya geldiği böyle çalışmaları var. Haydar Ergülen, Hilmi Yavuz gibi isimler bu konuda ilk akla gelenler.
Bir de sanal ortamda sayısız şiir mecrası oluştu. Ancak ne yazık ki, şiir bir gösteri nesnesine dönüştü. Yahya Kemal, Necip Fazıl, Cemal Süreya gibi büyük şairlerin döneminde olduğu gibi nitelikli çalışmaların yapıldığını söylemek zor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiirin muhteşem dönüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN