Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi manevi kazanç peşindeyiz

Giriş Tarihi: 30.3.2013

Eski milli futbolcu Rüştü Reçber, sağlık sorunu olan çocukların dileklerini yerine getirmek için kurulan Bir Dilek Tut Derneği'nin gönüllü elçisi oldu. En büyük desteği, eşi Işıl Reçber'den alan ünlü futbolcu, "Bu ülke bize çok şey verdi. Artık bizim için en büyük kazanç manevi tatmin" diyor

Make a Wish-Bir Dilek Tut Derneği; yakalandığı hastalık nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veren çocukların dileklerini yerine getiriyor. Derneğin gönüllü elçiliğini Amerika'da Justin Bieber, Fransa'da Tony Parker, İngiltere'de Jude Law ve Paul McCartney gibi dünyaca ünlü isimler yapıyor. Türkiye'de 2000 yılında kurulan Make a Wish, Bir Dilek Tut Derneği'nin gönüllü elçisi ise geçtiğimiz aylarda profesyonel futbolculuğa veda eden ünlü kaleci Rüştü Reçber oldu. Artık amacının hasta çocukların yüzünü güldürmek olduğunu söyleyen Reçber ve bu konudaki en büyük destekçisi eşi Işıl Reçber ile derneği ve projelerini konuştuk...

'Bir Dilek Tut Derneği'yle yollarınız nasıl kesişti?
RÜŞTÜ REÇBER:
İlişkimiz, benim futbol oynadığım dönemlerde başladı. O zamanlar hasta küçüklerimizin dileklerini yerine getirmeye çalışıyordum. Ama şu an derneğin gönüllü elçisiyim. Artık daha çok boş zamanım olduğu için derneğe başvuran çocuklarımızla daha çok ilgilenebileceğiz.

HER ŞEYİ FEDA EDERİM

Işıl Hanım bu konuda da size destek oluyor, değil mi?
IŞIL REÇBER:
Bir çocuğun bir tane dileğini bile gerçekleştirebilmek için ben gerçekten her şeyi feda edebilirim. Daha fazla çocuğun dileğinin gerçekleşmesine yardımcı olmaktan daha güzel bir şey yok.
Siz de eşinizin yanında faal olarak çalışacak mısınız?
I.R.:
Ben eşimin yanında olmuşum, arkasında olmuşum, benim için hiçbir zaman sıkıntı olmaz çünkü 15 senedir Rüştü ön plandaydı; ben hep onun yanında ve arkasındaydım. Şimdi de bizim için önemli olan; dernek için ne kadar daha verimli olabileceğimiz... Rüştü enerjisini şimdiye kadar futbolda kullanıyordu, artık çocuklar için kullanacak.
Hem futbol camiasından, hem de cemiyet hayatından geniş bir çevreniz var. Onlara "Hadi, siz de taşın altına elinizi sokun" diyeceksiniz herhalde...
R.R.:
Zaten bizim de amacımız o; çevremizden de faydalanmak istiyoruz. Bu bir gönül işidir ve insan için en büyük kazanç, manevi tatmindir. Yani çevremizden de bu konuda destek ve yardımlar isteyeceğiz.
"Bugüne kadar futbol hayatımızdan maddi kazanç elde ettik, artık manevi kazançla uğraşmanın zamanı geldi" mi diyorsunuz? R.R.: Kesinlikle! Bu ülke bize çok şey verdi, hâlâ da vermeye devam ediyor. Bunlara karşılık maddi veya manevi şekilde bir nebze geri dönüş yapabiliyorsak; bu çok güzel bir şey. Şu an bu projenin bir parçası olmaktan; büyük huzur duyuyoruz.

BANA ZOR GELMEZ

'Bu sorumluluğun altından kalkabilir miyim?' diye düşünüyor musunuz hiç?
R.R.:
Aslında çok ağır bir sorumluluk değil bu. Biraz emek, biraz zaman vereceksiniz, biraz da isteyeceksiniz; o zaman kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Buna gelene kadar bizim karşılaştığımız zorluklar ve sorumluluklar çok çok daha ağırdı. Onların üstesinden gelinmişse; bu projede herhangi bir sorunla karşılaşsam bile çok rahat üstesinden gelirim.
İki tane evladınız var; her çocuğun kendileri kadar şanslı olmadığının farkındalar mı?
I.R.:
Çocuklar bazı şeylerin farkındalar. 6 yaşındaki oğlum bana gelip "Giymediğim giysilerimi maddi durumu iyi olmayan çocuklara verelim" diyor. Biz bu bilinci veriyoruz onlara. Bizim bu konulardaki hassasiyetimizi görüp onlar da aynı şekilde yetişeceklerdir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi manevi kazanç peşindeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN