Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu işe başladığımda star çoktu şimdi hiçbiri yok

Yeni albümü 'Seni Biraz Fazla Sevdim' ile hayranlarıyla buluşan şarkıcı Alişan: Müzik kariyerimde en çok emek verdiğim albüm oldu. 16 yıldır tanıdığınız Alişan'da biraz değişiklik yaptım. Değişikliğe ayak uyduramayanlar gider. Bu işe başladığımda birçok star vardı, şimdi hiçbiri yok

Giriş Tarihi: 11.4.2013
'Seni Biraz Fazla Sevdim' isimli yeni albümünü çıkaran Alişan, arabesk müzikte İbrahim Tatlıses'in ardından lokomotif bir ismin yetişmediğini söylüyor. Ünlüler dünyasında artık tek dostunun şarkıcı Ceylan olduğunu belirten Alişan; hem yeni albümünü, hem de hakkında merak edilenleri GÜNAYDIN'a anlattı...

'Seni Biraz Fazla Sevdim' nasıl bir albüm oldu?
İki yıl aradan sonra albüm çıkarıyorum. Sanat hayatımın 11'inci albümü ama en çok emek verdiğim albüm oldu bu. Önceki albümlerim biraz aceleyle hazırlanmıştı. 'Var Ya', 'Ah Le Yar', 'İkimize Birden' gibi çok güzel şarkılar vardı ama genelde bir şarkı bulup üzerine albüm çıkarıyorduk. En fazla süren okumam bir hafta sürmüştür. Bu albüm için altı aydır stüdyodaydım. Repertuvar çok zor çıktı; Mert Ekren, Ceyhun Çelikten ve Hakkı Yalçın şarkılarının yanı sıra iki tane de türkü var albümde.

İMAJIM HAKAN AKKAYA'YA AİT
İmajınızdaki değişiklik de hemen göze çarpıyor...
Albüm fotoğraflarının styling'i için modacı Hakan Akkaya ile çalıştık. Hakan'a beni baştan ayağa değiştirmesini söylemedim; "Ortada 16 senelik bir adam var, biraz değişiklik yapalım" dedim. Albümün yapımcısı Polat Yağcı, bence Türkiye'nin en iyi prodüktörü. Ben onu hep rahmetli Hilmi Abi'ye (Topaloğlu) benzetiyorum. Aynı onun gibi hiç yerinde durmuyor, hep kafasında projeler dolaşıyor. Yenilikçi ve ileriyi gören biri Polat.
11'inci albümünüz olgunluk çağınızı mı yansıtıyor?
Tabii ki. Ben bugüne kadar şarkılarıma hiç kendim karar verememiştim. Prestij Müzik zamanında Hilmi ve Mahsun Abiler parçalara karar verir, ben de okurdum. Nasıl giyineceğime de hiç kendim karar veremedim. Bu albümde ilk kez kendi kararlarımı verdim. Bu tamamen benim istediğim bir albüm oldu. O yüzden diğerlerinden farklı... Arada boşa giden bir albümüm de oldu. Prestij Müzik'ten ayrılırken, son albümümü 15 günde çıkarmıştık. Bu bir dünya rekoru! 15 günde şarkıları bulup, okuyup, fotoğrafları çekip albümü çıkarmıştık.

ÜSTÜNE KOYARAK GİDİYORUM
O günden bugüne değişen ve değişmeyen taraflarınızı anlatır mısınız?
Aslında çok değişmedim. Karakterim aynı. Müzikal açıdan her geçen sene biraz daha üstüne koyarak gittim. Piyasayı daha fazla öğrendim. Türkiye'de müzik kültürü o kadar çabuk gelişiyor ve değişiyor ki... Bir yıl önce beğenilen şarkılar, bir yıl sonra beğenilmiyor. Çok çabuk tüketiyoruz; o yüzden her sene yeni bir şeyler katmamız gerekiyor.
Bu albümle hedefiniz nedir?
Dinleyici bizden ne istiyorsa, onu vermeye çalışıyoruz. Yaptığımız, ticari bir iş sonuçta... Hiç kimse albümü kendisi için yapmıyor. Değişime ayak uyduramayanlar gidiyor. Ben bu işe 17 yıl önce başladığımda çok fazla star vardı fakat şimdi bu starların hiçbiri yok.

ALLAH BANA YARDIM EDİYOR

Bu kadar yılın ardından "Ben artık starım" diyor musunuz?
Ben her zaman mütevazı olmaya özen gösterdim. Müzik derin bir okyanus; her gün yeni şeyler öğreniyorsun. Bir şarkı ile "Patladım, oldum" diyen ve kendini star zannedenler var. Allah bana hep yardım etti. Prestij Müzik'ten ayrıldıktan sonra tek başıma kaldım. Önüme 'Cennet Mahallesi' diye bir proje çıktı ve çok tuttu. O ara 'İkimize Birden' adlı albümü yaptım, şarkılar sevildi. Sonra sabah programı başladı, o da güzel gitti. Biraz da şans işi. Çok güzel sesin ve tipin olabilir ama bunların üçü bir araya gelse bile bir ışık ve şans lazım. Türkiye'de çok güzel sesi ve fiziği olan milyonlarca insan var ama herkes müzikten ekmek yiyemez. Herkes albüm yapabilir ama önemli olan, işin beğenilmesidir. İnsanlar seni talep ediyorsa başarılısındır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu işe başladığımda star çoktu şimdi hiçbiri yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN