Twitter fenomenleri

Esquire dergisi; son sayısında geniş bir takipçi sayısına ulaşmış, Twitter'ın en ünlü isimlerini bir araya getirdi. Attıkları tweet'lerle güldüren, düşündüren ve herkesi peşine takan bu isimleri biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Giriş Tarihi: 13.4.2013
ERGİN GÜNGÖR

BEN MİLLİ EĞİTİM BAKANI DEĞİLİM Kİ!
Twitter adı: @FerdiCarrefour Yaş: 29 Meslek: İçerik yöneticisi
Twitter'da şöyle bir avantaj var; üç dakika önce Pinokyo'yla ilgili bir şey yazıp üç dakika sonra siyasi bir olayı yorumlayabilirsiniz. Kimse de size deli gözüyle bakmaz. Ama normal yaşamınızda, üç dakika içerisinde farklı konularda yorum yaparsanız, insanlar sizin deli olduğunuzu düşünebilir. O nedenle, sosyal hayatımda Twitter'daki gibi biri değilim; ciddi bir duruşum var.
Hesabını ilk açtığımda, bu kadar popüler olacağımı düşünmüştüm. Çünkü sözlüklerde yazdıklarım da, naçizane olarak popülerdi. Bu nedenle, burada da bir ilgi olacağını tahmin ediyordum ama tabii bu kadarını beklemiyordum.
Bu ilginin attığım bir tweet sayesinde olduğunu söyleyebilirim. 12 Haziran seçimlerinde, seçimleri AKP'nin kazandığı kesinleşmişti. Ben de "AKP'nin yüzde 50 oy aldığı netleşince, evde eniştemi dövdüm" diye bir tweet attım. O gece, takipçi sayım 2 bin 500'e ulaştı. O rüzgarı da doğru değerlendirince, bugünkü sayıya ulaştım.
Benden sık sık, astsubaylar ve atanamayan öğretmenlerle ilgili tweet atmam isteniyor. İnsanların anlayamadığı bir şey var; ben Milli Eğitim Bakanı ya da Genelkurmay Başkanı değilim ki... Ben sıradan bir insanım.
Attığı tweet sayısı: 7.805
Takip ettiği kişi sayısı: 199
Takipçi sayısı: 98.749
Attığı son beş tweet'in retweet ortalaması: 300

ORÇUN ORTAÇ

BUGÜNE KADAR PAPA BİLE OLDUM!

Twitter adı: @taci_kalkavan Yaş: 35 Meslek: Oto yıkamacı
Google'a "Yılan gibi adam" yazdım ve karşıma avatarımdaki bu fotoğraf çıktı. Çok hoşuma gitti ve kullanmaya karar verdim. Hem fotoğraf, hem de attığım tweet'ler o kadar ses getirdi ki, sonunda fotoğrafın gerçek sahibi beni buldu. Hatta bana dava açtı. Neyse ki sonradan aramız düzeldi.
İnsanlar, gerçekten de böyle bir karakter varmış gibi davranıyor. Beni, gerçekten o resimdeki adam sananlar var. O nedenle, insanlar bir şeye isyan etmek istediklerinde, direkt olarak Taci'nin üzerinden yürüyerek ilerliyorlar. Anlayacağınız; bir nevi halkın sesi oldum. Mesela insanlar, Futbol Federasyonu Başkanı'na tepki göstermek isteyince; bir hashtag açıyor ve 'Taci Futbol Federasyonu Başkanı olsun' diyor. Bugüne dek, Papa bile oldum.
Attığı tweet sayısı: 2.495
Takip ettiği kişi sayısı: 376
Takipçi sayısı: 157.915
Attığı son beş tweet'in retweet ortalaması: 900

OKAN GÜRVARDAR

TWITTER SAYESİNDE KIZ TAVLAYAMADIM
Twitter adı: @adamkizsiz Yaş: 27 Meslek: Yat brokerı
İnsanlar bizi; tüm gün bilgisayarın arkasında oturan, sabahtan akşama kadar 'Ne tweet atsam?' diye düşünen gençlerden sanıyor. Oysa hepimizin işi gücü var. O nedenle, kelime oyunları için düşünmeye pek vaktim yok. Hepsi, bir anda aklıma geliyor.
Fenomen olduğumu ailem bilmiyor. Ben, Marmaris'te yaşıyorum. Bu çekim için İstanbul'a gelirken dahi, onlara Twitter'dan bahsetmedim. İnsanlar, duyduğunda şaşırıyor. Ama bu sayede kız tavlayamadım.
Attığı tweet sayısı: 818
Takip ettiği kişi sayısı: 869
Takipçi sayısı: 42.246
Attığı son 5 tweet'in retweet ortalaması: 700

MUSTAFA D. ÖZDİNÇ

"MADEM O KADAR TAKİPÇİN VAR SENİ İL YAPSINLAR"
Twitter adı: @fayntenks Yaş: 35 Meslek: Grafiker, senarist, metin yazarı
İnternette yayımlanmak üzere, ipe sapa gelmez videolar çekiyordum. Bir de bir süre önce, internetten canlı olarak yayınlanan 'Sosyal Kanka' adlı bir program yapıyordum. Ama şu sıralar, bu programa ara verdim. Zaten meslek olarak; grafik, senaryo ve metin yazarlığı ile uğraşan biriyim.
Sosyal medya sayesinde, yazılarımı ve videolarımı daha çok kişiye ulaştırma imkanım oldu. Hayatımdan ise, özgürlüğümü aldı götürdü. Artık, sokakta rahat yürüyemiyorum... Şaka şaka, valla dezavantajını görmedim. Sosyal medya iyi ki var!
Ailem Twitter'da çok takipçim olduğunu biliyor. Hatta bir akrabamın; "Madem o kadar takipçin var, hükümete başvur, seni il yapsınlar" diye espri yapmışlığı bile vardır.
Attığı tweet sayısı: 2.295
Takip ettiği kişi sayısı: 432
Takipçi sayısı: 82.264
Attığı son 5 tweet'in retweet ortalaması: 200

OĞUZ ASMA

HASAS NOKTALARLA İLGİLİ TWEET ATMAM

Twitter adı: @kutup_zencisi Yaş: 35 Meslek: Mühendis
İşim dolayısıyla çok seyahat ederim, şimdiye dek, 38 ülke gezdim. Üç yıl boyunca Afrika'da yaşadım. Bu lakap, bana oradaki arkadaşlarım tarafından takılmıştı.
Twitter sayesinde hiç aklıma gelmeyecek ortamlarda bulundum. Ekranın öbür tarafında görmeye alışkın olduğum insanlarla tanıştım. Dizi teklifleri bile aldım. Daha da ötesi insanlar, söyleyeceklerimi merak ediyor. Her şey değişti! n Ben insanların hassas noktalarının farkındayım. Asla, din, milliyetçilik gibi konularla ilgili tweet atmam.
Attığı tweet sayısı: 3.288
Takip ettiği kişi sayısı: 266
Takipçi sayısı: 106.160
Attığı son 5 tweet'in retweet ortalaması: 200

EGE BAMYASI

NICKNAME'MİMİN CİNSEL ORGANLA İLGİSİ YOK
Twitter adı:
@ege_bamyasi Yaş: 32 Meslek: İletişim Danışmanı
Sanıldığı gibi erkeğin cinsel organıyla ilişkilendirilmiş bir nickname değil benimkisi! 1970'li yıllarda, bir grubun çıkardığı albümün adı 'Ege Bamyası'ydı. Yıllardır, tüm sosyal mecralarda bu nickname'i kullanırım.
Twitter'a ilk üye olduğumda; dört ay boyunca 100 takipçim bile yoktu. Sonra bir gün, "Ben Kazım Kazım, en sevdiğim şarkı Bodrum Bodrum, en sevdiğim şarkıcı Duran Duran, en sevdiğim hayvan Caretta Caretta. Bye Bye..." diye bir tweet attım ve o gece takipçi sayım, binli sayılara ulaştı. O gün attığım bu tweet, günün tweet'i olmuştu. Biliyorsunuz; bir tweet, domino etkisi gibi büyüyerek, size fazlasıyla takipçi kazandırabiliyor.
Herkesin aklındaki şeyi farklı bir şekilde sunabiliyorsan, insanlar gelip seni buluyor. Kısacası maymunluk yapmanıza hiç gerek yok!
Attığı tweet sayısı: 4.060
Takip ettiği kişi sayısı: 208
Takipçi sayısı: 72.840
Attığı son 5 tweet'in retweet ortalaması: 300

TARIK BİLLOR

BU MECRA YÜZÜNDEN OKULUM UZADI
Twitter adı: @sudangelenesek Yaş: 25 Meslek: Öğrenci
Yazdıklarım ışığında, insanların kafasında nasıl biri var bilmiyorum ama ben, yazdıklarımla kendimi yansıtıyorum. Twitter'da, dışarıdaki sosyal hayatımın yansımasını bulabilirsiniz.
Twitter'da geçirdiğim süre, okulumun uzamasına sebep oldu. Bu nedenle ailemden olumsuz tepkiler aldım. Hesabımı kapatmayı bile düşündüm ama kapatmadım. 2.5 yıldır bu mecra sayesinde para kazanıyorum.
Takipçi sayısını artırmanın iki yolu var; ya takipçi satın alacaksınız ya da yüksek takipçili biriyle yakın arkadaş olacaksınız.
Attığı tweet sayısı: 6.876
Takip ettiği kişi sayısı: 270
Takipçi sayısı: 60.086
Attığı son 5 tweet'in retweet ortalaması: 150

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter fenomenleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN