Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk savaşçılar canlandı

Abdullah Turhal'ın geliştirdiği masaüstü savaş oyunları; Türk savaşçılara hayat veriyor. Büyük ilgi gören oyunlarda; Osmanlı sultanları, Mustafa Kemal ve Timur ordulara kumanda ediyor

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Abdullah Turhal'ın oyuncak askerler ve robotlara duyduğu ilgi, zamanla hobi olmaktan çıkıp mesleği haline gelmiş. Turhal'ın geliştirdiği masaüstü savaş oyunları, yurt dışında da ilgi görüyor. Abdullah Turhal; Yeni Aktüel dergisinden Hasan Hüseyin Kemal'e; savaş, tarih ve oyunlarıyla ilgili bilgi verdi.

ZAFER GARANTİ DEĞİL
'Gök Tonga' ve 'Osmanlı'nın Muhteşem Süvarileri: Deliler' kitaplarının yazarı olan Abdullah Turhal; Türk savaşçılarını ve kültürlerini geniş kitlelere tanıtmak için maket çalışmaları yapmaya başlamış. Turhal'ın çalışmaları arasında en ilgi çekeni ise 14 ve 16. yüzyıl savaşlarının canlandırıldığı masaüstü savaş oyunları. Abdullah Turhal oyunla ilgili şöyle bilgi veriyor: "Bu oyunda ordunuzu; masa üstüne koyacağınız dağ, tepe, ağaç gibi fiziki şartları siz inşa ediyorsunuz. Bir hükümdar; ordusunu inşa ederken, planlar yaparken ne gibi sıkıntılar, heyecanlar yaşıyorsa; siz de onları yaşıyorsunuz. Zafer hiçbir zaman garanti değil. Osmanlı ordusunu temsil eden savaş oyunlarında en ilginç karakterler ise 'Deliler'in oluşturduğu süvari birliği.

KOMUTANLAR ORDU BAŞINDA

Yurt dışında savaş oyunlarını oynayan ve Osmanlı ordusuna sahip pek çok insan olduğunu söyleyen Turhal "Bu insanlar ordularını komuta etmeleri için başta Timur olmak üzere Osmanlı sultanlarına ilgi gösteriyorlar. Koleksiyoncular ise Mustafa Kemal ve Osmanlı Deli Süvari figürlerini satın alıyorlar" diyor.

DELİ SÜVARİLER KİMDİR?

Osmanlı Deli Süvari Birliği; sınır boylarında Rumeli Beylerbeyi ya da Sancak Beyleri maiyetindeki askerlerden oluşmaktadır. 'Deli' diye tabir edilmelerinin nedeni ise olağanüstü cesaretleri, gösterişli kıyafetleri ve gözlerini budaktan sakınmamalarıymış. 15. yüzyılda ortaya çıkan Deliler, ordu disiplinini bozmaları ve köylünün başına bela olmaları nedeniyle 1829 yılında ortadan kaldırılmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk savaşçılar canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN