Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerçek muhafazakâr filmi desteklemeli

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata, "Gerçek İslam'ı anlattım" dediği filmi 'Qüfür'e, muhafazakârların sahip çıkması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Yarın gösterime girecek olan 'Qüfür' filminin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata ve başrol oyuncusu Cansu Taşkın önceki gün, a Haber'de Şirin Sever'in hazırlayıp sunduğu 'Jurnal' programına konuk oldu. "Qüfür; küfür demek değil, şirk yani günah demek" diyen Şavata, filmini şöyle anlattı: "12 Eylül hareketinden sonra bugüne ve yarına taşınacak bir gerçeğin analizini yaptık. 28 Şubat sürecini, kadın haklarını, İslam'da ve toplumda kadının yerini anlattık. Gerçek bir hocayla hurafelerin karşı karşıya geldiği film bu."

GERÇEKLERDEN CESARET ALDIM

Gizli kamerayla birçok sahte hocanın evine girip kayıt yapan Şavata, film hakkında açılan davalar içinse şöyle konuştu: "Bu; hacılarla, hocalarla dalga geçen bir film değil. Toplumdaki gerçeklerden cesaret aldım da çektim. Bizi mahkemeye verenler oldu; oysa biz topluma ayna olduk. Gerçek muhafazakârlar bu filme sahip çıkar. Çünkü gerçek İslam'ı anlatan bir film bu." Tüm inananları filmi izlemeye davet ettiğini belirten Gani Şavata, "Bu filmi izleyenler, 'Şimdiye kadar komedi izlememişiz' diyecek" diye iddialı konuştu. Şavata, filmin değindiği 28 Şubat sürecini ise şöyle değerlendirdi: "Sürecin ürünlerine baktığımız zaman gülmemiz lazım. Bunlarla kavga edemeyiz, bunlara bakıp gülebiliriz; o zaman hak ettikleri yeri bulurlar." Ünlü yönetmen, 'Qüfür'ün; Cannes Film Festivali'nin özel gösteriminde yer alacak 19 filmden biri olduğunu da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçek muhafazakâr filmi desteklemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN