Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yönetmenlerin 'Kıral'ı oymuş

Giriş Tarihi: 27.4.2013

Dün vizyona giren 'Yük' filminin oyuncuları Tülin Özen ve Tansu Biçer; yönetmen Erden Kıral'ı yere göğe sığdıramadı: O çok özel bir isim. Birçok genç ve yeni yönetmenden de daha heyecanlı ve enerjik biri

Usta yönetmen Erden Kıral'a Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Yönetmen' ödülü kazandıran 'Yük' filminde başrolleri; Tülin Özen Tansu Biçer ve Nadir Sarıbacak paylaşıyor. İki hasmın birbirleriyle ve kendileriyle olan mücadelesini anlatan film, dün izleyici ile buluştu. Tülin Özen ve Tansu Biçer; hem yeni filmlerini, hem de Erden Kıral sinemasının farkını anlattı...
Bize filmden ve rollerinizden bahseder misiniz?
Tansu Biçer:
Filmin senaryosu aslında yaşanmış iki hikayenin kesişmesinden oluşuyor; yani gerçek bir hikaye. Kısaca söylemek gerekirse, iki hasmın hikayesi. Bu iki hasmın hayatına bir şekilde girmiş bir de kadın var. İki hasmı; ben ve Nadir Sarıbacak canlandırıyoruz. Bu iki hasmın arasına giren kadını ise Tülin Özen oynuyor.
Tülin Özen: Benim canlandırdığım karakter, oldukça zor bir roldü. Filmi izlerken ne kadar anlaşılıyor, onu bilemem ama oyuncu olarak canlandırması çok kolay deildi açıkçası.

ZOR BİR SÜREÇTİ

Filmin büyük bir çoğunluğu bir madende geçtiği için çekimler de oldukça zorlu olmuş. Sizin de çekimlerde zorlandığınız oldu mu?
T.Ö.:
Benim madene indiğim bir sahnem yoktu. Sadece görmek için inmiştim.
T.B.: Benim bol miktarda madene indiğim sahne vardı. Aslında fiziksel olarak çok büyük zorluklar yaşamadık çünkü biz film çekmek için indik. Tabii ki bir metrelik tünellerdeki yorgunluğu, karanlığı, tehlikeyi yaşamadık ama orada yaşayan insanları gördük. Bence bu şartlar altında çalışmak hiç kolay bir şey değil.
Bu film projesi size geldiğinde bu rolleri kabul etme sebebiniz neydi?
T.B.:
Öncelikle yönetmenin Erden Kıral olması... Çünkü ben çocukluğumda onun 'Avcı' filmini izlemiş ve çok beğenmiş, çok etkilenmiştim. Daha sonra da 'Vicdan'ı izledim; onu da çok beğendim. Filmin senaryosunu görünce "Bu, enteresan bir adam" dedim kendi kendime. Bir de bu konuyla ilgili Erden Kıral bana gelince, kayıtsız şartsız kabul ettim. Yani konu, hikaye falan hiç önemli değildi benim için. Ne olursa olsun Erden Kıral ile çalışırdım zaten.
T.Ö.: Ben de Erden Kıral yüzünden kabul ettim. Zaten 'Vicdan'da da Erden Kıral ile birlikte çalışmıştım. O filmde çok güzel bir uyum sağlamıştık. İnsana ve oyuncuya çok değer veriyor. O yüzden rolü kabul etmemdeki ana sebeplerden bir tanesi Erden Kıral. İkincisi ise Tansu ve Nadir'in bu filmde olması... Çünkü başka iki oyuncu olsaydı, bu rolde olup olmamayı düşünebilirdim. Yani rol arkadaşlarım da bu filmi kabul etmemde etken oldu.
Erden Kıral nasıl bir yönetmen? Yeni nesil yönetmenler ile arasında farklar var mı?
T.Ö:
Erden Kıral'ın; eski ve yeniyle alakası olmayan bir farkı var bence. O çok özel bir isim. Erden Kıral'ın heyecanı sette herkesi etkiliyor. Kendi dünyasını ve kendi çalışma koşullarını yaratmış bir yönetmendir. Zaten bu sebeple eski Yeşilçam kuralları olan ve bunları uygulayan biri değildir. Ayrıca birçok genç ve yeni yönetmenden de daha heyecanlı. Hâlâ öğrenmeye aç ve sizden bir şeyler öğrenmeye açık.
T.B: Film çekimleri sırasında yaşadığım duyguları ölçü alarak bir yorum yapmam gerekirse; bu zamana kadar çalıştığım en genç yönetmen bence. Bütün o heyecanı ve zorluklara karşı direnmesi ile çok farklı, çok enerjik biri. Çekim bittiği zaman sahne değişirken "Bu sahne bitti, öbür sahneye geçelim" dediğinde bütün setin arkasından koşturarak gittiğini bilirim.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yönetmenlerin 'Kıral'ı oymuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN