Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözaltına alınanlar bu oyunu izlemesin!

Giriş Tarihi: 8.5.2013
'Bizde Yok' isimli oyunun ekibi; a Haber'de Şirin Sever'in sunduğu 'Jurnal' programına konuk oldu. Programa oyuncu Efe Can Erdal ile proje koordinatörü Didem Kaplan ile birlikte katılan 'Bizde Yok'un senaristi ve yönetmeni Ufuk Tan Altınkaya, şunları söyledi:
Cumartesi Anneleri ve gözaltı kayıpları hakkında iş yapmayı istiyorduk. iki-üç yıldır gündemde olan bu projeyi; geçen sene İKSV'nin hazırladığı tiyatro festivaline sunduk. Kısacası festivali bahane ettik ve oyun çıkmış oldu.
Oyuna girmeden önce seyirciyi uyarıyoruz; gözaltına alınmış olanların izlemesini tavsiye etmiyoruz. Çünkü seyirci de oyuna katılıyor ve gözaltında yaşanabilecek her şey başına geliyor. Bu yüzden; korkanlar, çekinenler, kendini sürecin içinde sananlar oluyor. Kimi için çok zor bir deneyimdi.

FARKINDALIK YARATMAK

20-30 yaş arası izleyici; 90'larda neler yaşandığını bilmiyor. Biz, farkındalık yaratmak için yola çıktık; oyunu izleyenlerin çoğu "Gerçekten böyle miymiş?" diyor.


SEYİRCİNİN GÖZLERİ KAPALI
Oyunda, gözaltında hayatını kaybeden gazeteci Metin Göktepe'yi canlandıran Efe Can Erdal, "Onun hayat hikayesini isim vermeden anlatıyoruz. Oyunumuz üç ayrı bölümden oluşuyor. İlk bölümde seyircinin gözleri kapalı oluyor. Böyle oynamak rahatlatıcı bir durum. İnsanların ne durumlarda ne tepki verebileceğini görüyoruz, enteresan bir deneyim" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözaltına alınanlar bu oyunu izlemesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN