Erkekler kadınların hislerini anlatamaz

Müzisyen Cansu: Kadın duyguları, kadın gözü çok başka bir şey. Hiçbir zaman bir erkek; kadın duygusunu tam anlamıyla dile getiremez...

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Murat Boz, Demet Akalın ve Gülben Ergen gibi isimlere verdiği şarkılarla tanınan Cansu; ilk albümü 'His'i iki yıl önce çıkarmıştı. Ünlü sanatçı, 'Batak' isimli single'ı ile yeniden hayranlarıyla buluştu. Cansu; yeni single'ını ve şarkılarını anlattı..
Single çıkarmak için neden iki yıl beklediniz? 'His' adlı albümümü çıkardıktan sonra ara vermek zorunda kaldım çünkü başkalarına şarkı yetiştirme telaşındaydım. Bu arada da albüm için şarkı biriktirmeye başladım. 'Batak' şarkısını bir sene önce yazmıştım. Albümü bekleyemedim, single olarak çıkardım.

DEMET İÇLİ SÖYLEDİ

Albüm ne zaman çıkacak?
Kısa bir süre sonra çıkarmayı planlıyoruz; çok güzel şarkılar var.

Pek çok ünlü isim sizin şarkılarınızı seslendiriyor. Şarkılarınızı verirken çekindiğiniz oldu mu?
Eskiden "Çok güzel şarkıymış, keşke vermeseydim" diyordum; şimdiyse "Kökü sende, daha güzellerini de yapabilirsin" diyorum.

Şarkılarınızı en iyi kimler okuyor?
Ben çok şanslıyım; Murat Boz, 'Aşklarım Büyük Benden' şarkısını güzel okudu. Demet Akalın, son albümünde yer alan 'Ağlıyorum' şarkısını çok içli söyledi. O kadar duygulu okudu ki; içime sindi.

Şarkılarınızı kimlerin okumasını istersiniz? Özel bir isme şarkı yazdınız mı?
Bugüne kadar istediğim herkese şarkı verdim, yazmaya da devam ediyorum. Henüz görüşmedim ama Sibel Can için çok güzel iki tane şarkı yazdım. O şarkıların sadece onun güzel söyleyeceğini düşünüyorum; hakkını Sibel Can verir.

Şarkılarınızı nasıl bir ruh hali içinde yapıyorsunuz?
Onu tam ben de çözemedim. Kendimi başka insanların yerine koyuyorum ya da bir arkadaşımın ilişkisini görüp onun duygularını anlatıyorum.

Sizin gibi şarkılarını kendi yazan kadın sanatçı sayısı çok az. Sizce kadınların yaşadıklarını erkekler, şarkılarında anlatabiliyor mu?
Bu anlamda Sıla ve Gülşen'i çok beğeniyorum. Sezen Aksu'yu saymıyorum bile; o devler liginde. Üreten kadın çok önemlidir. Kadın duyguları, kadın gözü çok başka bir şey. Erkeklerin; kadınların duygularını çok iyi ifade edebildiklerini düşünmüyorum. Hiçbir zaman bir erkek; kadın duygusunu tam anlamıyla dile getiremez. Kadını, kadından başkası anlayamaz.

Bir süre önce sevgiliniz Fettah Can'la ayrılıp sonra yine barıştınız. Bu kısa ayrılık profesyonel anlamda sizi etkiledi mi?
Duygularımın yoğun olduğu bir dönemdi. Bu sürecin yaratıcılığıma katkısı olacaktır.

Bu ayrılık sürecinde yaptığınız bestelerin sayısı arttı mı?
Evet, çok başarılı şarkılar çıkardım. ortaya.

TELİF SİSTEMİ OTURURSA MÜZİK SEKTÖRÜ CANLANIR
Yaptığınız iş; maddi ve manevi olarak sizi tatmin ediyor mu?
Benim için manevi tarafı daha ağır basıyor. Öncelikle insanlara ulaşmak beni çok tatmin ediyor, mutlu oluyorum. Maddi anlamda maalesef aynı şeyi söylemeyeceğim. Sektör olarak ciddi anlamda telif hakları problemleri yaşıyoruz. Şarkı fiyatları çok yüksek. Reklam, klip maliyetleri de öyle. Bu yüzden, üreten insanların şansı biraz daha yüksek çünkü şarkıya para vermiyorlar. Telif sistemi otursa müzik sektörü canlanacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkekler kadınların hislerini anlatamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN