Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul beni eve kapattı, bu şarkılar çıktı

İstanbul'un yoğunluğundan bunaldığını söyleyen Aylin Aslım "Şehir seni eve kapatıyor, bunaltıyorsa, bu şarkılara siniyordur. Belki doğada yaşasam daha farklı şeylerden bahsederdim" diyor

Giriş Tarihi: 11.5.2013
Rock müziğin ünlü isimlerinden Aylin Aslım; 'Zümrüdüanka' isimli yeni albümüyle hayranlarıyla buluştu. Ünlü sanatçı; Touch İstanbul dergisinden Sebla Koçan'a yeni albümünü ve yaşadığı İstanbul'u anlattı:
'Zümrüdüanka'yı nasıl hazırladınız?
Davulcumuz Mert'in evinin altında prova yaptığımız bir yer var.; sakin bir yer. Zevkli bir kayıt süreci geçirdik. Zaten bu işin beni asıl yoran kısmı röportajlar.
Neden?
Kendini anlatmaktan bıkıyor insan; aynı sorular, aynı cevaplar... Konuşma becerisi de başka bir şey. Müzik biraz içe kapalılıkla ilgili bir şey. Bir de çekimlerde saç, baş, kıyafet sorunları oluyor, o beni sıkıyor. Erkek olmak istiyorum böyle zamanlarda. Evden tişört, ceket giyip çıkmak süper bir şey olsa gerek.

HEPSİ GENETİK

Ama siz her zaman bakımlı ve özenli görünüyorsunuz....
Aslında kendime hiç iyi bakmıyorum. Tamamen genetik herhalde. Özellikle 20'lerimde hiç iyi beslenmedim. Kötü yemekler, gece hayatı, düzensiz bir yaşam... Şimdiyse daha insan gibi yaşamak benim de hakkım! Sakın ultra sağlıklı beslenmek istediğimi düşünmeyin. Organik beslenmek gerektiğine inanıyorum.
Şehir hayatı da insanı çabuk yoruyor, yaşlandırıyor galiba.
Burası Türkiye'nin en modern, en gelişmiş şehri. Ama yürüyecek kaldırımın yok, indiğinde araba eziyor seni. Bu yüzden ne kadar sevseniz de; bazen insana "Nasıl bir yer burası?" sorusunu sorduruyor.
Bir gün İstanbul'u bırakıp gider misiniz?
Doğa içinde bir yerde yaşamak isterim. Tamamen şehri bırakıp gider miyim bilmiyorum. Tüm hayatı İstanbul'da geçirmek yazık olur.
Şehirde yaşamanın müziğinize ve yeni şarkılarınıza yansıması nasıl oldu?
Bu albüm evde kaydedildi; bu yüzden sakin şarkılar. Eşi dostu görmek için gittiğim belli yerler dışında çıkmak içimden gelmiyor. İç dünyamla ilgili bir albüm oldu bu yüzden. Pek şehir hayatına değinmiyor yani. Müzikte bir kural budur; kötü hissettiren şeyler üzerine yazarsın. Bu yüzden şehir seni eve kapatıyor, bunaltıyorsa; bu şarkılara siniyor. Belki doğada yaşasam daha farklı şeylerden bahsederdim.
İstanbul'da kendinizi rahat ve mutlu hissettiğiniz semt neresi?
Kendimi en mutlu hissettiğim yer; Beşiktaş... Balıkçısı, ciğercisi, meyhanesi, kahvaltıcısı, midyecisi, kitapçısı olan; AVM'lerin giremediği, küçük esnafın yaşamını sürdürebildiği ender semtlerden... Öğrenciler ağırlıkta olduğu için bir yandan da genç ve yaşayan bir semt. İskeleye de yakın. Gençliğim ise Beyoğlu'nda geçti. Cihangir'de 12 yıl oturdum. Orayı da seviyorum ama benim için biraz yorgun bir semt.

BEN KAOSU SEVİYORDUM

Şimdiki Beyoğlu'na mesafelisiniz sanki...
90'lar ve 2000'lerin başından çok farklı bir Beyoğlu vardı; kaotik, yorgun ve hoyrat... O kaosu seviyordum ama şimdi daha farklı oldu. Mesela Beyoğlu'nda bir yılbaşı ya da bayram düşünemiyorum. 'Abazan akınının' henüz olmadığı yıllar daha güzeldi.
Beyoğlu geçmişte müzikle daha iç içeydi; değil mi?
Amatör müzisyenlere sahne veren yerlerin sayısı daha fazlaydı. Şimdiki mekanlar isim yapmış olanlar konser veriyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul beni eve kapattı, bu şarkılar çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN