Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikret kıymetlimdir

Giriş Tarihi: 18.5.2013

Deri ceket ve ayakkabı markası Derimod'un yönetim kurulu başkan yardımcısı Sedef Orman, cirolarının yüzde 60'ını ayakkabıdan yaptıklarını ama deri ceketin modasının hiç geçmediğini söylüyor: Artık birçok renkte üretilen kaliteli bir deri ceket, insana artı bir statü katıyor

Türkiye'nin önde gelen markalarından Derimod'un yönetim kurulu başkan yardımcısı Sedef Orman; başarılı bir iş kadını.
Derimod'daki üretimin tüm aşamasıyla birebir ilgilenen Orman, işi gereği İstanbul, Şangay, Floransa ve Düseldorf arasında mekik dokuyor.
Derimod'un yeni sezonunu konuşmak için bir araya geldiğimiz başarılı iş kadını; geçtiğimiz yıl ayrıldığı, iki kızının babası Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'la bitmeyen aşklarını da anlattı...
Derimod ilkbahar-yaz sezonunda bize neler sunuyor?
Aslında herkes Derimod'u, deri ceket markası olarak algılıyor.
Evet, 10 yıl öncesine kadar büyük bir deri ceket firmasıydık fakat son yıllarda ciddi bir atakla ayakkabı sektöründe önemli markalardan biri olduk. Şu anda ciromuzun yüzde 60'ını ayakkabı oluşturuyor. Sorunuza gelince...
Derimod, bu ilkbahar/yaz sezonunda tüketiciye; ayakkabıda 1000 değişik model ve 50 farklı renk sunuyor.

HER HAFTA YENİ BİR KOLEKSİYON...

Oldukça iddialı bir rakam...
Evet çünkü artık sezonlar çok renklendi.
Eskiden bej, kahve, siyah, en fazla kırmızıyla bir sezon geçerdi ama artık deri her renk yapılabiliyor. Son birkaç senedir her zevke hitap eden modeller yapılıyor.
Çünkü artık ayakkabı modası insanlara; 'Şunu giyeceksin, bunu giyeceksin' diye dikte etmiyor, her zevke uygun bir model sunuyor. Biz de Derimod olarak birçok renkte ve modelde koleksiyonlar hazırlıyoruz.
Seçeneklerin bu kadar artması, işinizi zorlaştırdı mı?
Zorlaştırdı ama artık 'fast fashion', dünyanın gerçeği. Eskiden bir yaz, bir kış, belki arada bir de bahar sezonu vardı; şimdi bir sezonda en az 10-12 tane koleksiyon çıkartıyoruz.
Mesela Derimod'da her hafta yeni bir ayakkabı koleksiyonu geliyor mağazalara.

ERKEKLER DE RENKLENDİ

Bu yıl ayakkabı modasında her renk var ama öne çıkan bir renkten bahsetmek mümkün mü?
Neon renkler, saks mavi, sarı, fıstık yeşili, turuncu, mercan gibi parlak tonların yanı sıra her türlü metalik renkler ve hayvan baskıları bu sezon çok moda.
Bu renkliliği erkek koleksiyonlarına da yansıttınız mı?
Evet çünkü artık Türk erkekleri de renkli giyinmeye başladı. Bence son biriki senenin en büyük gelişmesi; erkeklerin renklenmesi, kırmızı pantolon, yeşil ayakkabı, pembe tişörtler giymeye başlamasıdır.
Mesela bu sene erkekler için hazırladığımız koleksiyonda yer alan kırmızı, fıstık yeşili gibi renklerdeki süet ayakkabıları çok satıyoruz.
Bu sezonda öne çıkan ayakkabı modelleri neler?
Babet birkaç senedir var ama bu sene renk renk babetler var; mutlaka babet alınmalı. Ayrıca metalik bir ayakkabınız da olmalı; tercihen de bir gece ayakkabısı...
Dolgu topuk rahat bir ayakkabı, yüksek topuklu bir ayakkabı, renk renk sandaletler de olmazsa olmaz.
Peki ayakkabı gibi deri ceket modası da değişiyor mu?
Çok değişiyor; ceketler de çok renklendi. Eskiden sadece siyah, kahve, konyak renginde deri ceketler vardı; şu anda lacivert, bordo, fuşya, saks mavi, sarı, nil yeşili gibi çeşitli renklerde ceketlerimiz var. Bir de çok inceldi ceketler; eskiden sırf kışın giyilirdi, artık baharda da çok rahat giyilebiliyor.
Deri ceket hem soğuk hava şartlarından korunmak için bir ihtiyaç, hem de çok şık olmak için artı bir değer. Kaliteli bir deri ceket, insana artı statü de katar.

AYAKKABIYA GÖRE GİYİNİYORUM

Derimod olarak diğer rakiplerinizden nasıl ayrıştığınızı düşünüyorsunuz?
Herhalde şu anda AB segmentinde biriki ayakkabıcıdan biriyiz. Bu sene özellikle Comfort serimizle çok farklılaştık rakiplerimizden. Comfort ayakkabı; lastik ayakkabı rahatlığında ama aynı zamanda çok şık. Topuklu ayakkabı giyip rahatsız olmak istemiyorsun, lastik ayakkabıyı da işe giyemiyorsun; işte burada Comfort serisindeki ayakkabılarımız yetişiyor imdadınıza!
Sizin de, her kadın gibi ayakkabıya ayrı bir düşkünlüğünüz var mı?
Var. Modayı iyi bilenler buna kızıyor ama ben de kıyafete ayakkabıdan başlayanlardanım.
Bir ayakkabı görüp ona tersten kıyafet yapabilirim. Yani ayakkabı benim için tamamlayıcı bir şey değil, ana unsurdur.
Sokakta yürürken kadınların ayakkabılarına bakıyor musunuz, Derimod'dan mı diye?
Devamlı! (Gülüyor) Son birkaç sezondur bizim ayakkabıları çok görüyorum, özellikle iş ortamlarında, bankalarda, reklam ajanslarında...Çok hoşuma gidiyor bu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret kıymetlimdir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN