Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dan Brown 'Cehennem'in kapılarını açtı

'Da Vinci'nin Şifresi'nin yazarı Dan Brown'ın tüm dünyanın merakla beklediği yeni kitabı 'Cehennem' okuyucuyla buluştu. İçeriği herkesten gizlenen romanla ilgili sırları Yeni Aktüel dergisi derledi

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Dünyanın en çok satan yazarlarından Dan Brown'ın yeni kitabı 'Cehennem- Inferno'; 14 Mayıs'ta dünyayla aynı anda Türkiye'de de satışa çıktı. 12 dile çevrilen kitap; içeriğinin çalınmaması için aylardır sır gibi saklanıyordu. Türkiye'de tüm Dan Brown kitaplarının basım hakkını elinde bulunduran Altın Kitaplar'ın ortakları Erden Heper ve Batu Bozkurt ile 'Cehennem'in Londra'daki çeviri çalışmalarında Türkçe editörlüğü yapan Hülya Şat; CIA operasyonlarını aratmayan süreci, Yeni Aktüel dergisinden Kemal Pehlivanoğlu'na anlattı:

"ŞİFRELİ BİR BELLEK VERDİLER"
Londra'ya gidişinin 'tam bir bilinmez' olduğunu söyleyen Şat, şöyle konuştu: "Normal şartlarda bir romanın çevirisini yaparken orijinal metin elimizde olur ve sıkıştığımız durumda rahatça araştırmamızı yaparız. Elimizin altında internet vardır, metni eve götürür getiririz ama Londra'da öyle değildi. Çalışma odasına girdiğimiz an yanımızda ne taşıyorsak, hepsini güvenlikçilere vermek zorundaydık. Telefonumuz, çantamız... Bize verilen bir kartla giriş çıkış yapabiliyorduk. Çevirmen sayısı kadar güvenlikçi vardı." Romanın metinlerinin dışarı sızmaması amacıyla, kendilerine internet bağlantısı olmayan bilgisayarlar verildiğini söyleyen Şat, "Türkiye'ye dönmeden bir gün önce, içinde bitirdiğimiz roman çevirisi olan şifreli bir flaş bellek verdiler. Şifresini ise daha sonra e-posta ile yolladılar" dedi.

"İLK KEZ KARŞILAŞTIK"
Altın Kitaplar Yayınevi'nin ortağı Batu Bozkurt ise daha önce bastıkları Dan Brown kitabı 'Kayıp Sembol'de böyle sıkı bir güvenlik önlemiyle karşılaşmadıklarını belirtti: "O zaman biz kitabı diğer ülkelerden sonra basmıştık. Bu yüzden metin üzerinde rahatça çalışabilmiştik. Hülya Hanım'a verilen flaş belleğin 10 haneli bir şifresi vardı. 10 kez yanlış girilirse, kendini yok edecekti. Bellek açılmayınca boncuk boncuk terledim."

KİTABI OKUMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER
Dan Brown'ın yayıncısı Doubleday, 'Cehennem' için 2007'de Harry Potter serisine uygulanan yoğun güvenlik önlemlerini uyguladı. Kitabın taslağı, e-posta ile değil, uçakla yollandı. Gizli bir odada edit edildi ve gece kilitli bir yerde tutuldu. Hiçbir kameraya izin verilmeyen bir alanda basıldı.

KATOLİKLER YİNE TEPKİLİ

Daha önce Dan Brown'ı protesto eden Katolik Ligi'nin başkanı Bill Donohue, 'Cehennem'i de sert şekilde eleştirdi: "Bu adam bir sahtekar. 'Da Vinci Şifresi' piyasaya çıktığında öykünün gerçeklere dayandığını yazdı. 'Cehennem' için de aynı şeyi söylüyor. 'Melekler ve Şeytanlar'da İlluminati'nin 1600'lerde Vatikan'dan öç almaya ant içtiğini söylüyor. Fakat İllumunati 1776'ya kadar kurulmamıştı bile."

ROTA FLORANSA
'Cehennem'in geçtiği Floransa şehrinin Dan Brown hayranlarınca kuşatma altına alınması bekleniyor. Tıpkı, başkahraman 'Profesör Langdon'ın daha önceki romanlarda ziyaret ettiği şehirler gibi... 'Kayıp Sembol'ün ardından öykünün geçtiği Washington'a turlar düzenlenmiş; 2006'da 'Da Vinci'nin Şifresi'nin vizyona girmesinin ardından 30 farklı temalı Paris turu hazırlanmıştı.

ARKASI YARIN...

Dan Brown; kitaptaki çoğu kısa bölümü 'arkası yarın'larla bitiriyor. Bu, uyuma vaktine önem veren okurlar için tehlikeli bir durum...

YENİDEN HANKS
Brown romanlarının sinema uyarlamalarının vazgeçilmez oyuncusu Tom Hanks; 'Cehennem' sinemaya uyarlandığı takdirde, 'Robert Langdon' rolü için saçlarını yeniden uzatmak zorunda kalacak.

'CEHENNEM' NELER ANLATIYOR?
Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon; tarihin en kalıcı ve gizemli başyapıtlarından biri olan Dante'nin 'cehennem'ine yuvarlandığını hisseder. Dünyanın geri dönülmez bir değişime uğramasını engellemeye çalışırken; klasik sanat, gizli geçitler ve fütüristik bilimden oluşan bir tablo içinde, Langdon amansız bir düşmanla savaşır. Bir bulmacanın çözümünü ararken, bir yandan da kime güveneceğine karar vermek zorundadır...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dan Brown 'Cehennem'in kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN