Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağırmadan da şarkı söyleyebiliyormuşum

Giriş Tarihi: 23.5.2013

Işın Karaca, yeni albümü 'Her Şey Aşktan'da 'küçük' şarkılara da yer verdiğini söylüyor: Çünkü bir gün kardeşim bana "Bağırma" dedi ve gördüm ki bazı şarkılarda 5 oktava çıkmaya gerek yokmuş

Yeni albümü 'Her Şey Aşktan'da ağırlıklı olarak aşk şarkıları söyleyen Işın Karaca, geçtiğimiz günlerde Şirin Şever'in a Haber'de hazırlayıp sunduğu 'Jurnal' programına konuk oldu. Kızı Mia'yı dünyaya getirdikten sonra, önünde bir pencere açıldığını söyleyen Karaca; yeni albümünü, müziğe bakışını, eşi Sedat Doğan'la ilişkisini 'Jurnal'de anlattı...
Albümün adı gibi 'Her Şey Aşktan' mı gerçekten?
Sadece bardağın dolu tarafına bakmıyorum tabii. Bir şey için savaşmak lazım. Aşk kolay değil. Ben biraz eski kadın kafasıyla yaşıyorum. Aşkı, sevgiyi, adamın peşinden koşmayı, onun benim peşimden koşmasını, aşkın cilvelerini seven biriyim. Zamane aşkı ise teknolojiden ibaret. SMS ve e-posta ile ayrılanlar var. Bunlar bana, hayatı eksik kılan şeyler olarak geliyor.

AŞK MEKTUBU YAZIYORUZ

Siz eşinizle nasılsınız?
Birimiz evden giderken, arkadakine aşk mektubu bırakıyor; bunu hâlâ başarabiliyoruz. Ben aşkın güzel taraflarına da, kötü taraflarına da bakıyorum.
İki arabesk albümden sonra yine pop söylüyorsun...
Arabeski sadece filmlerden kulağıma yerleştiği kadarıyla biliyordum. Çok ciddi bir sektör; dansı, sözün öpüşü var. Bunu sunmazsan eksik oluyor.
Arabesk albüm yapmak için kim kandırdı seni peki?
Kardeşim Akın! O dönem 'Kıskandığım Şarkılar' diye bir proje yapmak istiyordum. Akın, "Sen arabesk söyleyeceksin" dedi. Ben de "Şaşırdın herhalde" dedim ama yaptığımız albüm, üç sene çok satanlar arasında kaldı. Sonuç itibariyle iyi müzik yapıyor, müziğe önem veriyor, albümlerin nefes alması gerektiğine inanıyoruz. Sentez yapıyorsak, onu doğru yapmak önemliydi. Beni Selami Şahin çalıştırmıştı. Çok bıçak sırtıydı; kimse beğenmeyebilirdi.

BİR SENE HİÇ ÜRETMEDİM

Beş yıl aradan sonra şarkılar önüne mi geldi?
Ben doğum yaptıktan sonra hayatımda müthiş bir pencere açıldı; her şeyi görüyorum, duyuyorum. Ama ne zaman besteye otursam; ya Mia ağladı, ya da oğlum "Anne" diye bağırdı. Bir sene boyunca hiç üretmeden oturmak kötüydü. Sonra "Ben kendim yazamayacağım, bir bilene danışayım" dedim. Rock albümü yapayım diye düşünmeye başlamışken üç ay içinde tüm şarkılar önüme geldi.
Peki nasıl bir albüm oldu, içinde kimler var?
10 şarkılık bir albüm. Bora Duran, Sefa, Fettah Can'ın şarkıları var; yani hepsi şarkıcı şarkıları. Cansu'ya mesela; "Bana küçük bir şarkı yaz" dedim.
'Küçük şarkı' ne demek?
Sesimi 5.5 oktav kullanıyormuşum; kardeşim bir gün bana "Bağırma" dedi. Bu kez bağırmıyorum.
Bağırmadan da söylenebiliyormuş demek ki...
Valla sana da iki ay küserim; "Bağırma" demeyin bana. Allah ses vermiş; bazen deşarj olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Kardeşim uyardı, denedim; evet, 5 oktava çıkmaya da gerek yokmuş bazı şarkılarda.

YEMEK YEMEYE BAŞLADIM ZAYIFLADIM
Nasıl bu kadar zayıfladın, ne yaptın da başardın bunu?
Ben hipotiroid hastasıyım. Yemek yemeyi unutuyorum. Yediğim zaman iştahla yerim ama unutuyorum. O zaman da elim, ayağım titriyor. Şeker intoleransı başlamış bende. Şeker hastası olduğumu öğrenince yemek yemeye başladım, yemek yemeye başlayınca da kilo verdim.

BENİM klipteki ARABA DAHA PAHALI
'Seve Seve' şarkısına çektiğin klibe bakınca kendinden korkuyor musun; deli gibi bir kadın!
Korkuyorum! Tabii orası başka bir anlatım. Acı çeken, perti çıkan bir kadın aslında ordaki.
Kadın, arabanın da pertini çıkartıyor!
Aşk acıtıyor ama.
Klipteki gibi böyle agresif hallerin var mı?
Hiç öyle görmemiştim kendimi; demek ki varmış.
Bu klip için sürüş dersi aldın mı eşinden?
Eşim, motor kullanmayı öğretmişti bana. Sedat ilişkimiz boyunca, "Sen benden daha iyi kullanıyorsun" diyerek arabayı hep bana kullandırdı. Sedat'ın arkadaşı Kemal ile ileri sürüş tekniklerine baktık. Araba, motor, bisiklet derken son beş yıldır hayatıma bir adrenalin deliliği geldi; bakalım nereye gidecek.

Klibinin, bir İngiliz grubun klibine çok benzediği söyleniyor...
Sinemada yedi konu vardır; dolayısıyla yazılmamış senaryo, oyun ve film yoktur. Ama bir konuyu işlemek başka olabiliyor. Bir kere benim arabam daha pahalı o kliptekinden! (Gülüyor) Bizimkini çekmeden önce izlememiştim o klibi. Benziyormuş evet ama ben klibimden memnunum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağırmadan da şarkı söyleyebiliyormuşum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN