Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtçe program yaptığım için bana farklı bakıyorlar

Ünlü şarkıcı Berdan Mardini, son dönemde Kürt sorunu için atılan adımlardan çok mutlu olduğunu söylüyor: Ben bu konuda görev almaya, TRT6 kanalında Kürtçe program yaparak başladım. Ama hâlâ Kürtçe bir program yaptığım için bana farklı bakanlar var

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Fantezi müziğin sevilen ismi Berdan Mardini, barış sürecine destek vermek amacıyla 'Hiç Bitmesin Kardeşlik' isimli bir şarkı yaptı. Parçayı Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Seda Sayan ve Volkan Konak gibi isimlerle birlikte seslendirmeyi düşündüğünü söyleyen Mardini, sorularımızı yanıtladı...
Kürt kökenli bir vatandaş olarak son dönemi değerlendirir misiniz?
Ben de Kürt'üm ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ülkemi birçok insandan daha çok seviyorum. Ama biz eskiden korkudan Kürtçe şarkı söyleyemiyor, 'Kürt'üm' bile diyemiyorduk. Bugünümüz için Başbakan'ımızdan Allah razı olsun. Ayrıca Başbakan'ımız sanatçıları da dinledi, her konuda bir araya getirdi. İnsanlara ne kadar iç içe olursan, yaklaşırsan sorunları o kadar çözebilirsin.

GÖREV VERİLİRSE SEVE SEVE...


Akil insanlar arasında sanatçılar da var. Size böyle bir teklif gelse kabul eder miydiniz?
Ben işin arka kısmında, oluşumunda vardım. İlk dönemlerde Kürt meselesini çözmek için TRT6 kanalı açıldı; o kanalda program yapıyorum. O dönem Ankara'ya çağrıldım ve barış, huzur ortamı sağlamak, asimilasyonu bitirmek için adım atılacağı söylendi. Ben de gözümü kırpmadan bu yolda olacağımı söyledim. Özel kanallarda dizilerimi, programları bırakarak; TRT6'da Kürtçe program yapmaya başladım. Hâlâ Kürtçe program yaptığım için bana farklı gözle bakanlar var. Akil insanlar heyetinin ise ülke için çok önemli olduğunu, desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bana hükümet tarafından bir görev verilirse, yapmaya hazırım.

Bir dönem müziği bırakabileceğinizi söylemiştiniz; ciddi misiniz bunda?
Evet, yine aynı şeyi söylüyorum. Kırgınlıklarım var. Her şey istediğin gibi gitmeyebiliyor. Bunları mücadele ile toparlayabiliyorsunuz. Ben zaten ömrümün sonuna kadar şarkı söyleyemem. 60-70 yaşına kadar şarkı söylenemez. O yaşta şarkı söyleyenler; hırslarından mı, egolarından mı bilmiyorum, bırakmak istemiyorlar. Bizim her zaman yeni nesillere destek olmamız lazım. Biri gelse, ben ona seve seve destek olurum. Şu an 35 yaşındayım; 45'imde iş hayatımı yüzde 10'a indirmek istiyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtçe program yaptığım için bana farklı bakıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN