Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Psikolog bana 'tımarhanelik' der!

Giriş Tarihi: 10.6.2013

'Bal Kaymak Yarim' isimli yeni single'ıyla müzik piyasasına dönen Arto: Normalde sakin, uslu biriyim ama kamera karşısında içime şeytan giriyor. Bunun için psikoloğa gitmek istiyorum. Bana kesin 'tımarhanelik' diyecekler

Kiminin çok sevdiği, kiminin ise nefret ettiği bir isim Arto... Sahnelerin sivridilli yıldızı, sekiz yıl aradan sonra 'Bal Kaymak Yarim' isimli bir maksi single çıkardı. Arto ile bir araya geldiğimde, karşımda artık çok daha sessiz ve sakin bir adam olduğunu gördüm. Arto, bu yeni halini ve hakkında bilinmeyenleri GÜNAYDIN'a anlattı...
Sekiz yıllık bir aradan sonra neden bir maksi single ile dönmeyi tercih ettiniz?
Hepsi Özgür Aras'ın fikriydi. 15 yıldır aralıksız sahnedeyim ve birçok kesimden dinleyicim var. İstedim ki; beni sadece İstanbul, İzmir, Ankara ve Bodrum değil, tüm Türkiye dinlesin. Bu dönemde Bilgi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdim ve "Tamamdır, artık zamanı" dedim.

ARABESK DEĞİLİM!
Kimler var albümde?
Çıkış parcası Yıldız Tilbe'den 'Bal Kaymak Yarim'. Emre Kaya'dan 'Umutsuz Vaka' ve Güven Baran'dan 'Son Mesaj' da diğer parçalar... Şarkıların hepsi hareketli.
Sahneyle tanışmanız nasıl oldu? Engellerle karşılaştınız mı?
Ben kimseye popomu dayamadığım ve tek başıma mücadele ettiğim için kolay olmadı. Ancak dramatize edebileceğim bir hayatım da yok. Babam çok zengin bir adamdı; kolejde okudum. Arabesk değilim yani... Ailemden ayrıldıktan sonra ise kimseden tek bir kuruş almadım.
Ancak dışarıdan vurdumduymaz, gamsız bir adam gibi görünüyorsunuz...
Özel hayatımı kimseyle paylaşmam; kendi içimde yaşarım. Çok duygusal bir yapım vardır ama en yakınlarım görür bu halimi...
Ailenizin sizinle ilgili planı neydi?
Askerden gelince babamın istediği gibi bir adam olamayacağım için depresyona girdim ve kaçtım. Evden kaçmadım, sadece babamın baskısından kaçtım. Babam Perşembe Pazarı'nda demir tüccarrıydı. Benim kendisi gibi olmamı istiyordu. Çeklerle uğraşan, ihracat yapan biri olamadım.

İŞİMİ AİLEMDEN SAKLADIM
Aileniz sizin bu düşüncelerinizi ne zaman öğrendi?
Asla öğrenmediler. İki yıl bar işletmeciği yaptım, ailemin haberi bile olmadı. O zamanlar sakin, uslu bir çocuktum; tam bir iş adamı yani... Gel gör ki; beni kamera karşısında görerenler, "İçinden şeytan çıkıyor" diyordu. Gerçekten bana ne oluyor bilmiyorum. Bunun için psikoloğa gitmek istiyorum; kesin tımarhanelik diyecekler benim için...
Şarkıcılığa nasıl adım attınız peki?
Askerden döndüğümde Allah'a yalvardım; "Allah'ım bana hayatım boyunca her gece çalışacağım iş ver" diye... Allah da bana öyle bir tokat attı ki; 15 yıldır her gece çalışıyorum. Babamın baskısından kaçarken depresyona girdiğimde bunu çalışarak atlattım.
Ailenizin tepkisi ne oldu?
Kıyamet koptu! Artık önüne geçilmez bir hal almıştı; beni magazin programlarında görüyorlardı. Babam ortalığı birbirine kattı. Kendisinin gelişmiş bir çevresi var... O zamanlar popçu, topçu olmak kaliteli bir şey değildi. Şimdi kıymetli oldu. 15 sene önce 'çapulcu' diye bakıyorlardı bize... Ben yine de mutluydum. Hayatımın en büyük mastürbasyonu, şarkıcı olmaktır.

ARTIK ERKEKLER AV KADINLAR AVCI OLDU
Giderek olgunlaşıyorsunuz gibi geldi bana...
Çok özelimi kendime saklarım; en iyi dostum kendimdir... Öyle çok özel bir hayatım da yok aslında; her şeyim ortada. Hayatım boyunca hiç aşık olmadım. Keşke Başbakan Erdoğan'ın dediği gibi üç çocuğum olsaydı. Gerçi ben zor bir adamım; couğum olsa yanmıştı. Üç dil bilmesi, piyano çalması, en iyi okullarda okuması şart... Mükemmeliyetçi bir ruhum var benim.
Babanız size bunları sağladı mı peki?
Hayır, alakası yok... Neden bu kadar mükemmelliyetçiyim bilmiyorum. Belki de bu yüzden aşık olamadım kimseye. Uzun ve ciddi bir ilişki yaşayamadım. Sanırım ben insanlardan da benim gibi mükemmeliyetçi olmalarını bekliyorum. Bağlanacağımı anladığım insandan hemen kaçıyorum. Ölüm korkusu ve bağlanma korkusu yaşıyorum. Sevdiklerimi kaybetme korkum var.
Sanırım acı çekmekten korkuyorsunuz?
Aynen öyle... Birçok gün yalnız başıma ağladığımı bilirim. Türk filmi izlerken veya İstiklal Marşı'nı duyduğumda bile çok ağlamışımdır.

ÇOCUK İSTİYORUM
Ne zaman çocuk sahibi olmayı düşünüyorsunuz?
Bunu gerçekten çok istiyorum... Diyelim ki, sevgilim hamile kaldı. Onu doğurması konusunda özgür bırakırdım. Elbette ileride bu kararım nedeniyle üzülmeyeceğim biriyse... Mesela tek gecelik bir ilişkiden çocuk sahibi olsam, çok üzülürüm ve doğacak çocuğumdan özür dilerim. Ailem bana çocuk sahibi olmam için baskı yapıyor. Annem "Turşu oldun artık, çocuk istiyoruz" diyor. Artık erkekler av, kadınlar avcı oldu. Kadın karar veriyor, hangi adamdan çocuk sahibi olacağına... Bizim elimizde değil, biz seçiliyoruz. Ben çok ağır muhafazakârım aslında. İçki içmem, sigara kullanmam. Odun gibi biriyim.

MURAT İKİYÜZLÜ DAVRANDI!
Murat Boz'a, Gezi Parkı eylemine destek vermediği gerekçesiyle Twitter'da tepki gösterdiniz...
Greenpeace temsilcisi olup ağaçların kesildiği bir eylemde olmamak, çok büyük ikiyüzlülük... Kutup ayıları olmadığı içinmiş! Arkadaşım olması ona laf geçirmeyeceğim anlamına gelmez!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Psikolog bana 'tımarhanelik' der!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN