Kadınlar güçlü olanı izlemeyi seviyor

Giriş Tarihi: 20.6.2013

'Osmanlı'da Derin Devlet' dizisinin güçlü kadınlarından 'Firdevs'i canlandıran Özge Sezince: Kadın izleyiciler, ekranda güçlü kadınları izlemek istiyor. Ben de bu nedenle oynadığım rolden çok memnunum

Herkes onu 'Firdevs' karakteriyle tanıyor ama o aslında genç ve ünlü bir oyuncu. STV'nin tarihi dizisi 'Osmanlı'da Derin Devlet'te kötü karakter 'Firdevs'i canlandıran Özge Sezince, oyunculuğuyla adından söz ettiriyor. Sezince, oyunculuk kariyerini ve dizideki rolünü anlattı...

Oyunculuğa nasıl başladınız?
2006 yılında başladım. Lisede grafik tasarım, üniversitede de baskı teknikleri okudum ama üniversiteye başladığımda bu işlere bulaşmıştım. O zamanlar harçlığımı çıkarmak için şirket toplantılarında sunuculuk yapıyordum. Sonra bir ajans sahibi bana "Sunum yaparken sahnede gibisin. Çok başarılı olacağını biliyorum; neden kamera önünü düşünmüyorsun?" dedi. Sonra bir anda kendimi kamera önünde buldum. Bir özel kanalda müzik programı yapmaya başladım. Ardından Kanal D'de Sahrap Soysal ve Ziya Kürküt ile 'Her Eve Lazım' programında çalıştım. Sonra da Türkmax'ta 'Herşey Dahil' programında Önder Açıkbaş ile skeçlerde oynamaya başladım.

Sizi 'Suskunlar' dizisinde 'Sibel' karakterinde izlemiştik, şimdi de 'Osmanlı'da Derin Devlet'te 'Acem Casusu Firdevs' olarak izliyoruz. İki karakter de güçlü ve yılmayan kadınlar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Evet; 'Sibel'in beyni erkek, ruhu kadındı. O; mafyanın içinde, silahları seven ve aşkı uğruna savaşan biriydi. Burada da 'Firdevs' öyle bir karakter. Sanırım güzel bir tesadüf bu...

'FİRDEVS' KİNDAR AMA KÖTÜ DEĞİL
'Firdevs' saraya nasıl gelmiş peki?
'Firdevs', saraylı bir Acem kızı. Osmanlı ile İran gerginliği sırasında evleri yıkılıyor. 'Firdevs', intikam için saraya casus olarak geliyor ama bence kötü bir karakter değil. Bazı insanlar kindardır ve kendi cezasını kendisi vermek ister. 'Firdevs' de öyle bir karakter. Unutmuyor ve intikam duygusunu içinde barındırıyor. Bu nedenle Osmanlı İmparatorluğu'na kin güdüyor. Yoksa ben 'Firdevs'in kötü bir karakter olduğuna inanmıyorum.
İnsanlar yapılanların bedelini intikam yoluyla ödetme hikayelerini seviyor olmalılar; değil mi?
Dizilerde izleyiciler entrika ve intikam seviyor. Bu durum 'Suskunlar' dizisindeki karakterim için de geçerliydi. Özellikle kadın seyirci, o dizide canlandırdığım karakter için, "Vay be, kadına bak! Böyle güçlü kadınlar da var işte!" diyordu. Sevip sevmemesi önemli değil, böyle kadınları televizyon ekranında görmek özellikle kadın izleyicinin çok hoşuna gidiyor. Güçlü kadınları takdir ediyorlar.

YILANIMI EVE GÖTÜREMİYORUM

Herkesin içinde kötü duygular da yok mudur?
Elbette vardır. Bir deyişe göre; insanın içinde iki tane köpek bulunur. Biri iyi, diğeri kötü köpek.... Hangisini daha çok beslersen, o büyür. Ben de bu görüşe çok inanıyorum. Şu kadarını söyleyebilirim ki; ben sadece oynadığım karakterleri yansıtıyorum.

Peki özel hayatında Özge nasıl bir insandır? 'Firdevs' gibi entrikacı mı, yoksa affedici mi? B
en çok net bir insanım. Ne düşünüyorsam pat diye söylerim. Çok affediciyim çünkü insanın affettiğinde hafiflediğini düşünürüm. Affetmek insanın kendine yaptığı bir iyiliktir. Ben, cennet ve cehennemin bu dünyada olduğuna inanırım. Bence insan, kendi enerjisinin yarattığı evrende yaşar ve ben çevremde, sıcak ve sempatik güzel bir dünya yaratmaya çalışıyorum. O yüzden 'Firdevs' ile alakam bile yok.

Dizide sizinle özdeşleşen bir yılanınız var ve elinizdeyken hiç korkmuyor gibisiniz...
Evet, hiç korkmuyorum. Ben bütün hayvanları çok severim. Dizideki yılanıma çekim saatleri dışında oyuncu arkadaşım Emrah (Elçiboğa) bakıyor. Çünkü benim iki kedim var, o yüzden eve götüremiyorum...

ŞU AN AŞIK DEĞİLİM
Şu an hayatınızda biri var mı? Aşık mısınız?
Maalesef hayır. İçimde büyük bir aşk var ve ben onu doğru kişiye verebilmeyi çok istiyorum. Şu an içimdeki aşk; doğaya, işime ve hayata yönelik. Bu aşkı işime yansıtmayı da seviyorum.

EVCİMEN BİRİYİM

'Osmanlı'da Derin Devlet'in çekimleri İzmit'te Herşey Film Platoları'nda devam ediyor ve neredeyse haftanın tamamı oradasınız değil mi?
Evet, minimum haftanın dört günü İzmit'teyiz. Çok iyi, başarılı ve uyumlu bir ekibiz. Ancak çekimler şehir dışında olduğu için sık sık evimi özlüyor ve çekim biter bitmez soluğu evimde alıyorum. Kardeşimle birlikte yaşıyorum. Evcimen biriyim.

Kaç yaşındasınız?
1986 doğumluyum. 26.5 yaşındayım. Lütfen böyle yazın.

'FİRDEVS' PADİŞAHIN CANINA KAST EDİYOR
'Firdevs' gibi güçlü bir kadını canlandırmak hoşunuza gidiyor mu?
Tabii, şu an için 'Firdevs'i seviyorum; cesaretli ve gözü kara. Ayrıca çok zeki bir kadın... Bütün bu unsurlar bir araya geldiğinde ortaya böyle stratejik bir kadın çıkıyor. 'Firdevs', padişahın canına kast edecek kadar gözü kara biri. Korkusuz ve güzel bir karakter... 'Firdevs'i oynamayı seviyorum ama ben bir oyuncuyum; birçok karakteri de oynayabilirim ama ben hep sevdiğim karakterleri oynamayı tercih ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar güçlü olanı izlemeyi seviyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN