Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her dizimi tutacak diye yapıyorum

Giriş Tarihi: 24.6.2013

atv ekranlarında çarşamba günü başlayacak olan 'Doksanlar' dizisinin yapımcısı Birol Güven: Her dizimi tutacak diye yaparım. Nüfusa baktığımızda 'Doksanlar'ın daha büyük ilgi göreceğini düşünüyorum

'Çocuklar Duymasın', 'Seksenler' ve 'Zengin Kız Fakir Oğlan' gibi aile dizilerinin yapımcısı Birol Güven'in yeni projesi 'Doksanlar'; atv ekranlarında izleyiciye buluşmak gün için sayıyor. Babalarından kalan arsayı paylaşamadıkları için birbirleriyle küs olan memur Bekir ve müteahhit Nuri Tuncay kardeşlerin hikayesi üzerinden 1990'ların mahalle kültürünü ele alan dizi; çarşamba günü başlıyor. Dizinin yapımcısı Güven'le 'Doksanlar'ı ve kendisinin 90'lı yıllarını konuştuk...

DİZİYİ GENÇLER İSTEDİ

'Doksanlar projesi nasıl ortaya çıktı?
Seyirciden gelen bir talepti. Genellikle "Biz 'Seksenler'i çok seviyoruz ama biz 90'lar kuşağıyız, 'Seksenler'de kendimizi bulamıyoruz" diyen mesajlar aldık. Yani 'Doksanlar'ı gençler istedi, biz de yaptık diyebilirim.
'Doksanlar'la birlikte yapımcılığını üstlendiğiniz dizi sayısı arttı. Dört diziye nasıl yetişiyorsunuz; bunun sırrı var mı?
Kendimden akıllı insanlarla çalışıyorum.
Peki diziyle ilgili öngörünüz ne?
Ben her dizimi tutacak diye yaparım. Türkiye'nin bugünkü nüfusuna baktığımızda da, 'Doksanlar'ın büyük bir ilgi göreceğini düşünüyorum. Tabii biz işimizi iyi yaparsak.
Seyirciye nasıl bir dizi vâdediyorsunuz? 90'lı yıllarda gündelik hayatı anlatan bir dizi vâdediyoruz. Sıradan olayların yanı sıra dönemin siyasi ve sosyolojik fotoğrafı da olacak.
Dizinin iddialı bir oyuncu kadrosu var. Bu kadroyu kurarken nelere dikkat ettiniz?
Sıcak, samimi bir mahalle dizisi içinde rol alabilecek iyi oyuncularla çalışmak istedik ve başardığımızı düşünüyorum.

BENİM İÇİN 90'LAR HIZLI GEÇTİ
90'lı yıllara dair aklınıza ilk gelen şey nedir; sizin için ne anlam ifade ediyor o yıllar?
90'lar deyince aklıma derin şeyler geliyor. Körfez Savaşı, cinayetler... Fakat eğlenceli şeyler de var. Bu dizi için eğlenceli konuları bulup öne çıkaracağız ama bazı şeyleri de görmezden gelmeyeceğiz. Dizide et boykotu da olacak, Kuveyt'in işgali de...
Sizin kişisel olarak 90'lara bakış açınızı merak ediyorum. Siz, o dönemlerde ne yapıyordunuz; sizin için 90'lar nasıl geçti?
Çok hızlı geçti. Evlendim, oğlum oldu, yazmaya başladım. Hayatımdaki tüm önemli şeyler o yıllarda oldu.
Peki özlüyor musunuz o yılları? Ben ne dünde, ne de gelecekte yaşarım. Benim için en önemlisi bugün. Bugünü yaşamak lazım.
O dönem ile şimdiki dönemi kıyasladığınızda; çocuklarınızın mı, yoksa kendinizin mi daha şanslı olduğunu düşünüyorsunuz?
Ben kendi dönemimde yaşadım, çocuklarım da kendi dönemlerinde yaşıyor. Karşılaştırma yapmam. Her çocuk kendi çocukluğunda mutludur bence.

DERYA ÇOK İYİ BİR OYUNCU

Derya Şensoy'u ilk kez oyuncu olarak izleyeceğiz. Bu sizin için bir risk değil miydi?
Derya, dizimizin en önemli oyuncularından ve ayrıca çok yetenekli. Başarılı olacak; bundan şüphem yok.
En son Yalçın Menteş diziye dahil oldu..
Evet, şu an tedavi sürecinde ama kendisini daha iyi hissettiği zaman ekibimize katılacak. İlerleyen bölümlerde onu da izleyeceğiz.

DİZİLERİMİZLE TÜM AİLEYİ BİR ARADA TUTMAK İSTİYORUZ
'Doksanlar' dizisinin süresi ne kadar olacak? Bu konuda bir çalışmanız olduğunu duyduk...
Dizi süremiz izleyicinin sıkılmayacağı kadar olacak. Dizi sürelerini seyircinin ilgisi ve iş kanunu belirler. Bakacağız artık.

KOSTÜM BULMAK ZOR

Dekor ve kostüm uygulamada zorluk çekiyor musunuz?
O döneme ait objeleri bulmak zor oluyor mu? Evet, çok zorlanıyoruz. İnsanlar geçmişle bağlarını çok hızlı koparıyor. Birçok aksesuvarı zor bulduk. Kostümleri 'Seksenler' dizisi için kurduğumuz atölyede dikiyoruz. Çok iyi bir yapım ve sanat ekibimiz var; emekleri büyük.
Oyuncu kadrosunda Atılay Uluışık ismi dikkat çekiyor. 'Bizimkiler' dizisinin 'Ali'sini kadroya katmanızın nostaljik bir nedeni var mı? Öncelikle Atılay çok iyi bir oyuncu ama biraz da 'Bizimkiler' dizisine selam göndermek istedik.
MinT Yapım'ın yaptığı işlerde çocuklar ön plana çıkıyor. Her projenizde çocukluğa dair şeyler var; neden?
Özellikle çocuklar için bir proje yapmıyoruz ama onların da izleyeceği işler üretmeye çalışıyoruz. Amacımız tüm aileyi bir arada tutmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her dizimi tutacak diye yapıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN