Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemanın unutulmaz filmleri yenilendi!

Türk sinemasının sevilen filmleri, HD görüntü kalitesiyle Turkmax'ta yayınlanıyor. 35 mm'lik filmler, dijital ortamda yeniden hayat buluyor

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Yeşilçam filmlerinin Türk izleyicisinin gönlündeki yeri ayrı. Çünkü Türk sineması tarihi 100'üncü yılını devirmeye hazırlanırken, günümüz yapımlarına kafa tutan bu filmler; içtenlikleriyle sinemaseverleri geçmişe götürüyor. İşte bu noktadan hareketle Turkmax'da Yeşilçam rüzgarı esiyor. Kemal Sunal'dan Adile Naşit'e birçok ünlü sanatçının yer aldığı filmler dijital kopyaya çevrilerek, HD görüntü kalitesiyle ekranlara getiriliyor.

KEMAL SUNAL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

CIZIRTILI SESLER TEMİZLENDİ
'Şabaniye', 'Yedi Bela Hüsnü', 'Sahte Kabadayı', 'Kapıcılar Kralı' ve 'Selvi Boylum Al Yazmalım' gibi unutulmaz yapımlar artık HD olarak izlenebiliyor. Peki, klasik Yeşilçam filmleri nasıl bir teknolojiyle tekrar hayat buluyor? Öncelikle filmlerin 35 mm'lik negatiflerinin dijital kopyaya alındığını söyleyen Turkmax Genel Müdürü Petek Kardaş, süreci şöyle anlatıyor: "Restorasyon sürecinde filmlerin üzerinde kalan toz taneleri ve filmdeki cızırtılar temizleniyor. Otomatik olarak gerçekleştirilen bu işlemde temizlenemeyen gürültüler ise piksellere ayrılıyor. Bu işlemler dijital ortamda birleştirilerek filmin HD, DVD ve Blu-Ray çıkışlarına uygun dönüşümü sağlanıyor." (İnteraktif Pazarlama dergisi)

ADİLE NAŞİT FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

İYİ SAKLANMAMIŞLARDI!
Petek Kardaş, film projesini şu sözlerle anlatıyor: "Turkmax olarak Türk sinemasını 'Türk Sineması' yapan klasik Türk filmlerine çok önem veriyoruz. Ancak bu filmler geçmişten günümüze, doğru şartlarda saklanmadığı ve kullanılmadığı için ses ve görüntü kalitelerinde ciddi kayıplara uğramışlardı. Bu filmleri izleyicilerimizle daha iyi şartlarda buluşturmak istedik. Uzun yıllar birlikte çalıştığımız Gülşah Film, ellerindeki yapımları yenilemeye başladı. Biz de Turkmax olarak Gülşah Film ile bir işbirliği yaparak filmlerin HD yayın haklarını satın aldık. Film seçkisine hazırlamaya 50 filmle başladık ve Kemal Sunal'ın filmlerine öncelik verdik. Bu filmlerin gösterimi için ayrıca HD bir kanal açtık. Filmler her hafta perşembe, cuma ve cumartesi saat 20.10'da yayınlanıyor."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemanın unutulmaz filmleri yenilendi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN