Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ben 'Popstar Abidin' olmak istemiyorum

Dokuz yıl önce katıldığı yarışma ile Türkiye'nin ilk popstarı seçilen Abidin Özşahin, 'Duy Beni' isimli bir albüm çıkardı. Bugünkü aklı olsa yarışmaya girmeyeceğini söyleyen Abidin, "Popstar Abidin olmak istemiyorum" diyor

Giriş Tarihi: 12.7.2013
İlk 'Popstar' yarışmasının şampiyonu olan Abidin Özşahin, dokuz yıl aradan sonra 'Duy Beni' adlı yeni albümünü çıkardı. 37 yaşındaki şarkıcı, müzikte kalıcı olmak istediği için uzun süre ortalarda görünmediğini söyledi. Türkiye'nin ilk popstarı ile bir araya geldik ve ortalarda olmadığı süre içinde neler yaptığını konuştuk...

Kaç yıl aradan sonra sevenlerinizle buluşacaksınız?
2003 yarışma bitti, 2004'te albüm çıkardım. O günden bu yana dokuz yıl geçti.

Bu uzun süre içinde neler yaptnız?
Ortalarda olmak istemedim. Yıllardır müzikle uğraşıyordum ve 'Popstar' yarışmasına da kendimi tanıtmak için girmiştim. Yarışmanın starı olunca; renkli dünyaya çok hızlı bir giriş yaptım. Ancak benim içime sinen bir hayat olmadığını gördüm. Benim tercihim; o renkli dünyada ünlü olmak değildi. Biraz daha kalıcı bir şeyler yapabilmem için köşeme çekilmem gerekiyordu. Uzun süredir ortalıklarda görünmemem, tamamen bundan dolayı aslında.

GÜCÜ KONTROLSÜZ KULLANMADIM

O dünyaya girdiğinizde korktunuz mu?
Korkmadım. Bugüne kadar feyz aldığım insanlara baktığımda; müzik adamı olmakla sanatçı olmanın farklı şeyler olduğunu görüyorum. Popüler hayata tamamen adapte olup ünlü olmak ise bambaşka. Yıllarca rock müzik yaptım; rock barlarda çıktım. Bir anda popçu imajına bürünmek bünyemi bozdu. Korkmadım ama sevmedim de. Bir anda çevrem, hayat standartım değişti; bir güç geçti elime. Ama o gücü kontrolsüz kullanmak istemedim.

Ama geri çekilmek, kendini unutturmak büyük bir risk değil mi?
Hayatın kendisi tamamen bir risk. 'Popstar'ın ardından benzer çok yarışma yapıldı ama bizimkini unutturamadılar. Müzik sevenlerin gönüllerinde bir yer etmişim ki; sonraki yarışmalarda hep ben hatırlandım. Çok sayıda e-posta ve mesaj aldım; insanlar beni her zaman hatırladı. Hiçbir zaman "Beni unuturlar mı?" diye düşünmedim.

HAVAYA GİRDİM

Bir daha olsa, yarışmaya girer misiniz?
Hayır, o şartlarda girmem. Girerdim ama kendi şartlarım kabul edilirse... Orada istediğim kıyafeti giyemedim mesela. Çok değerli müzisyenlerle çalıştım ama benim giymek istediğim kıyafetler onlar değildi. Bugünkü aklım olsaydı, masaya vuran bir Abidin olurdu.

Peki nasıl bir psikoloji içindeydiniz o zaman? Olduça gündemdeydiniz. Havaya girmiş miydiniz?
Havaya girmemek mümkün değildi ki! 'Türkiye Popstar'ını arıyor' çok ciddi bir laf. 'Türkiye'de popstar yok mu?', 'Neden yeni popstar aranıyor?' gibi soruları sormak lazım. Bu durum insanlarda ciddi bir beklenti doğurdu ama benim üzerimde çok büyük beklenti olmadı.

Neden?
'Birinci olurum', 'Türkiye'nin yeni popstarı ben olurum, ortalığı yakarım' moduna girmedim. Çünkü yarışma ile tanınıyorsunuz. Sonrasında yapılan statejik eksiklikleri görünce çok havaya girmemem gerektiğini düşündüm. O konuda ben kontrollü davranmaya çalıştım. Sokağa bir çıkıyorsunuz, herkes sizi tanıyor ve konuşuyor. Bir süre sonra telefonlarınızı açamaz hale geliyorsunuz. Bu insanı korkutuyor. Gündeme oturmak kolay bir şey değil, bunu kaldırmak zor. Ben güzel atlattığımı düşünüyorum. Ben artık 'Popstar Abidin' olmak istemiyorum. O bir yarışmaydı.

TARKAN'A BENZETİLMEK GURUR VERİCİDİR
Sizce bir star nasıl olmalı?
Star doğuştan olunur; sonradan olunmaz. Bir sözü ile kitleleri ayağa kaldırması lazım. Popüler kültür çok kaygan bir zemin; bugün varsınız ama sizden bir tık ileride biri çıkarsa gidersiniz. O yüzden star çok akıllı olmalı ve stratejik düşünmeli. Ama sanatçı derseniz; muhalif düşünmeli, haksızlığa karşı durabilmeli. Akıllı yollarla uzlaştırıcı olmalı. Bunların genelini yapan yani tavrını, rengini gösteren, müziğinde de ileten insan bana göre stardır.

O TAM BİR STAR
Tarkan'a benzetildiniz. O benzetme neler hissettirdi?
Tarkan'ın duruşu tam bir star. Böyle bir insana benzetilmek gurur verici.

YARIŞMALARDAN BENİM GİBİ BİRİ DAHA ÇIKMADI
Pek çok müzik yarışması ekrana geldi. Bu yarışmacılar çok tartışıldı; "İnsanların umutlarıyla oynanıyor" diye. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Çok yetenekli insanlar tabii ki var. İnsanlar "Senin gibi biri daha çıkmadı bu yarışmalardan" diyor. Benim gibi biri çıkmadı ben biraz inatçı çıktım; o rüzgara kapılmayıp "Farklı müziğimle bu yola devam edeceğim" dedim. Genç arkadaşlarımız, bizim yaşadıklarımızdan örnek olarak yola çıksalar biraz bilinçli davranırlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ben 'Popstar Abidin' olmak istemiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN