Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye böyle bir film görmedi!

'Mc Dandik' isimli filmle yönetmenliğe soyunan ünlü müzisyen Ragga Oktay çok iddialı: Şunu söyleyebilirim ki; Türkiye böyle bir film görmedi! Bir başka örneği de yok bence... Kendi filmimiz olduğu için söylemiyorum; çok farklı bir film geliyor

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Reklam filmleri ve 'Çikolata Kız' adlı şarkısı ile tanınan Ragga Oktay, artık yönetmen koltuğunda... Tüm birikimini 'Mc Dandik' adlı sinema filmine aktaran Oktay, filmin başrolünü de üstleniyor. Ünlü sanatçı, bütçesi 5 milyon dolar olan filmini anlattı...
'Mc Dandik'in nasıl bir konusu var?
Film; camii avlusunda bulunan ve yetimhanede 'Dandik' ismi verilen bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Çekimlerde altı haftayı geride bıraktık; beş günlük bir çekimimiz kaldı. Uzun bir çalışmadan sonra inanılmaz keyifli bir film çektiğimizi düşünüyorum. Çok mekanlı, çok insanlı bir film çektik. O yüzden bayağı zorlandık. Dört haftada bitirmeyi planlıyorduk ama altı haftalık bir sürece yaydık. Bugüne kadar görülmemiş bir hapishane yaptırdık. Binlerce figüran rol aldı. Bugüne kadar görülmemiş bir hapishane hazırlandı. Amerikan tarzı bir hapishane oluşturduk.
Filmde 'Mc Dandik'in bir de arkadaşı var; 'Fiko'....
Evet, iki can dostu bir şekilde mücadele veriyorlar hayatta. Çünkü yetimler, kimseleri yok. Ben filmde iki ayrı karakteri oynuyorum yani kötü karakteri de ben canlandırıyorum.

5 MİLYON DOLARLIK FİLM

Sinema filmi çekmek çok zor, para istiyor. Riskli bir iş yaptığınızı düşünüyor musunuz?
Evet, riskli. Ben 20 senedir bu piyasanın içindeyim. Müzisyenim aslında ama zamanla o kadar çok işlerin içine girdim ki... Yönetmenlik, yapımcılık yapmasam da her zaman kameranın önünde veya arkasında oldum. Sürekli aklıma 'Ragga Show' tarzı bir şeyler yapmak geliyordu ama en iyisini yapmaya karar verdim. Bu filmin senaryosu üzerinde dört senedir çalışıyorum. Bu sene de artık gerçekten hazır olduğumu hissettim.
Peki, film için kaç para harcadınız?
Sanıyorum bu film 5 milyon dolarlık bir bütçeye sahip. Ortağım Hakan Yıldız ile birlikte yapıyoruz filmi. Ama ilk başta böyle başlamadık. Sonradan, gerçekten senaryomuza layık bir şey çekmek istiyorsak; pamuk ellerin cebe gitmesi gerektiğini anladık. Filmin arkasında da sonuna kadar durduk ve gerçekten istediğimiz filmi çekmek üzereyiz. Şunu söyleyebilirim ki; Türkiye böyle bir film görmedi! Bir başka örneği de yok bence.
Sizin gibi müzikle uğraşıp yönetmen koltuğuna oturan Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz gibi isimler var. Onlarla mukayese edilme ihtimaline göre ne söylemek istersiniz?
Bence çalışan insan, kazanan insandır. Demek ki bu insanlar yaptıkları diğer işlerde boş durmamışlar; başka işleri de araştırmış, yeteneklerini ölçüp 'Evet, biz bunu da yapabiliriz' demiş ve başarılı olmuşlar. Çok örnek alınacak bir harekettir bu. Bir de kimileri konser vermek ister ama kimilerinin de anlatacak bir şeyleri vardır. Mesela ben de senelerdir değişik müzikler yapmaya, değişik projelerde yer almaya, insanları değişik bir yerden yakalayan işler yapmaya çalıştım. Bu filmimizle deinsanlara değişik şeyler göstermek istiyoruz.

UMARIM GİŞESİ ÇOK OLUR

'Mc Dandik' seyirci ile ne zaman buluşacak?
Bizim düşüncemiz Aralık'ta.
İlk filminizdekarakolluk ve davalık oldunuz; olayların iç yüzünü sizden öğrenebilir miyiz?
Dava olayları biraz abartıldı. Bizim, işlerini doğru dürüst yapmadıkları için işten uzaklaştırdığımız iki insan, pislik olsun diye gidip savcılığa şikayette bulunmuş. Biz de gittik ifademizi verdik. Karşı dava açtık çünkü rencide etmeye çalıştılar bizi. Maalesef ifade verdiğimiz gün de, en yoğun çekim günümüze denk geldi ve bayağı bir zarara uğrattı bizi. Medya 'Ragga Oktay gözaltına alındı!' dedi ama bunların hiçbiri doğru değil.
Filmle ilgili maddi ve manevi beklentileriniz ne?
Bence başarılı bir şeyin arkasından zaten maddiyat gelir; yeter ki iş güzel olsun, insanlar beğensin. Her başarılı i��in arkasından maddiyat gelir yani.
Sizce kaç gişe yapar film?
Umarım çok yapar. Kendi filmimiz olduğu için söylemiyorum; gerçekten çok farklı bir film geliyor. Yazdığımız gibi çıktı her şey. 'Fetih 1453'ten daha çok figürasyon kullandık.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye böyle bir film görmedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN