Hiç bilmediğim şarkılarım var!

Giriş Tarihi: 20.7.2013

İskender Paydaş, ismini kullanmaya çalışan şarkıcılar olduğunu söylüyor: Haberim olmadan bazı parçalara benim imzamı atıyorlar. Röportajlarında, ağzımdan çıkmayan lafları kullanıp beni referans gösteriyorlar

Ünlü aranjör İskender Paydaş, Forum Alışveriş Merkezleri'nin hazırladığı 'İşte Sahne Senin' adlı projenin müzikal direktörlüğünü üstlendi. Paydaş; bir süre önce Trabzon'da başlayan ve 22 Eylül'de İstanbul'da final yapacak olan yarışmanın repertuvarını hazırladı. Paydaş, belirlediği şarkıları okuyan adaylar arasından bir seçim yapacak. Finalde kazanan kişi ise İstanbul'da Manga grubuyla sahneye çıkacak. İskender Paydaş ile yeni projesi, müzikal çalışmaları ve oğlunun doğumunun ardından yaşadıklarını konuştuk...
Gençler arasında düzenlenen ses yarışmasının müzikal direktörü oldunuz. Seçimler nasıl yapılacak?
Alışveriş merkezlerinde gezici stüdyolarımız var. Bu stüdyolara, seçtiğimiz pop rock tarzında şarkıları koyduk. Yapılan kayıtlar bana geliyor. Tek tek dinleyip bir birinci çıkartıyoruz. Sonunda da bütün birinciler arasında final yapılacak. Finalde kazanan kişi, Manga ile sahneye çıkacak.

ŞARKI SÖYLEMEMİ İSTİYORLAR
Yarışma nerelerde yapılacak?
Trabzon'da başladık; İzmir, Aydın, Denizli, Kapadokya, Mersin, İstanbul illerinde devam edecek.
Adaylar neye dikkat etmeli? D
oğru düzgün şarkı söylemeye dikkat etsinler. Benim belirlediğim repertuvardan söylemeyecekleri parçaları seçmesinler. Sonuçta bu bir eğlence... Keyif alıp eğlenmeyi amaçlasınlar.
Gerçler size ulaşabiliyor mu?
Çok yoğun çalıştığım için herkesle görüşme şansım olmuyor.
Çok ünlü bir aranjörsünüz; isminizi kullanmaya çalışanlar oluyor mu?
Haberim olmadan bazı şarkıların altında imzam oluyor. Hiç etmediğim lafları röportajlarında söyleyerek beni referans gösteriyorlar.

ALBÜM KADIN AĞIRLIKLI

Ç alıştığınız isimler sizi yönlendirebiliyor mu?
Müzikal anlamda yeteneği olduğunu düşündüğüm herkes beni yönlendirebilir. Atiye ile birbirimizi yönlendiririz mesela. Yapılan iş ortaktır. Benim değerlerimi de, müzikal kişiliğimi de kabullenmeliler.
Bazı şarkıcılar yanınızda okuma yapmaya çekiniyormuş, doğru mu?
Hemen hemen çalıştıklarımın hepsi öyle... Kendilerini benim karşımda sınavda gibi hissediyorlar. Kulağımdan bir şey kaçmaz ama sınav yapmıyorum.
İkinci albümünüz için çalışmaya başlamışsınız. Nasıl bir albüm olacak?
Çalışmalar neredeyse bitmek üzere... Çok güçlü bir kadroyla çalıştım. Bu albümde kadın ağırlıklı sesler var. Henüz isimlerini açıklayamıyorum ama... Albümde çok güzel hitler var. Dört de eski şarkı koyduk.

ŞİMDİ SAHNEYİ ARANJÖRLER ALDI
Birçok aranjör albüm çıkartıyor. Bu, aranızda rekabet doğuruyor mu?
Volga Tamöz, Ozan Doğulu ve Ozan Çolakoğlu; DJ prodüktör olma yoluna gitti. Ben sahnede canlı grubumla ve solistlerimle çalmayı tercih ettim. Benim gibi başka da yok galiba. İnsanları müziğe doyuruyorum. Bizim aramızda rekabet yok; birbirimizle her zaman görüşürüz. Daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bizim gibi kendini de ortaya koymuş müzisyenlerin sayısı az. Artık birçok şarkıcının yerini sahnede biz aldık.

TUTACAK ŞARKIYI ÇOK İYİ BİLİRİM
Sevmediğiniz bir şarkı getirirlerse tepkiniz ne oluyor?
Farklı bir aranjman yapıyorum. Parçanın bakış açısını değiştiriyorum. Öyle bir şarkı Atiye'nin albümünde var ama adını söylemeyeyim.
'Şu şarkı çok dinlenir' diyebiliyor musunuz?
Artık daha az yanılıyorum. Eskiden bu konuda yüzdem daha düşüktü; son iki yıldır bunu daha net söyleyebiliyorum. Bu durum insana büyük güven veriyor. Diğer türlü emin olmadan, içinden geldiği gibi yapıp endişe yaşıyorsun.

ÇOCUK HAYATIN TUZU BİBERİ
Oğlunuz Alef'i de stüdyoya götürüyor musunuz?
Yaz gelmeden önce sürekli stüdyoma götürüyordum. Şimdi annesiyle Bodrum'dalar...
Müziğe ilgisi var mı? 2.5 aylık olduktan sonra klavyelerle oynamaya başladı. Sevdiği şarkıları duyunca hemen anlıyor. Şimdi 10 aylık oldu. Atiye'nin albümünde bile çaldı. Çaldıklarını kaydetmiştim; çok uyumlu geldi ve bir şarkıya ekledik.
Baba olduktan sonra hayatınızda neler değişti?
Çocuk hayatın tuzu biberiymiş. Bir anda içimize çok güzel bir duygu geldi. Hayatımıza çok güzel bir enerji verdi. İleride
de iyi bir insan olup kendi hayatına hakim olabilmesini istiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiç bilmediğim şarkılarım var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN