Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrum'da tatil yapmak el yakar mı?

Lahmacun 39 lira, bir tabak mantı 95 lira... Bir beach'te eğlenip 15 bin lira hesap ödeyen de var... Tabloya bakınca Bodrum'a gitmek epey ürkütücü görünüyor. Peki gerçek ne? Söz sırası bu kez; ünlü mekanların işletmeci ve sahiplerinde!

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Bodrum, bu sezon yine tatilcilerin gözdesi. Sezonu geç açan Halikarnas, Ramazan ayına rağmen yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Maça Kızı Hotel'de bir tabak mantıya 95 TL, bir lahmacuna 39 TL, happy hour partilerinde ise 15 bin TL hesap gelmesiyle yine gözler Bodrum'a çevrildi. Ancak Demircikoyu'ndaki AmanRüya Otel; tek gecesi 1300 Euro'ya çıkan oda fiyatları ile Maça Kızı'nın el yakan fiyatlarını aratacağa benziyor. Pahalılığıyla bu yıl da haberlere konu olan Bodrum'u yerinde araştırdık. İşte mekan sahiplerinin yorumları...

SEZONA POZİTİF BAKIYORUZ
ERKAN ÜNAL (Moon Beach'in işletmecisi)
Sezonu 19 Mayıs haftası açtık; Ramazan ayı nedeniyle müşteri potansiyelimizde bir düşüş olmadı. Çünkü bizim müşteri profilimiz aileler; onlar da çocuklarıyla geliyor. Bence, "Bodrum'da fiyatlar pahalı" demek; büyük haksızlık. Deniz kenarında hizmet veren bir işletmeyiz. Sezon dışında mekan ve eşyalar yıpranıyor; bunların onarım maliyetleri çok yüksek. Bir de çalışanları burada tutmak zor. Bu nedenle maliyeti 0.75 TL olan suyu 5 TL'ye satmak pahalı sayılmaz. İşletmemizde tek kişi için; bir öğün ve gün boyunca içilen birkaç içeceğin ortalama bedeli 80 TL.

GENÇLER ÇOK PARA HARCIYOR
TAYFUN EYİNÇ (Beyaz Beach'in ortağı)
Bu sezon, geçen seneye göre zayıf başladık ama doluluk oranını yakalamayı başardık. Biz daha çok gençlere hitap ediyoruz. Yaptığımız araştırmalar; Ağustos ayında her yerin dolu olacağını gösteriyor. Bizim, İstanbul'daki mekanlarla aynı fiyatta olmamız mümkün değil. Müşterilerimizden giriş ücreti 60 TL alıyoruz. Bu fiyata yemek ve birkaç kadeh içecek dahil. Şişe açmak isteyenler de 400 TL ödüyor. Sonuç olarak; İstanbul'da 12 ay çalışan bir mekanla aynı statüde ve aynı fiyatlarda olmamız mümkün değil. Bazıları son zamanlarda çok gençleştiğimizin için şikayet ediyorlar ama hem daha güzel eğleniyorlar, hem de daha çok para harcıyorlar.

TURİSTLERDEN DOLAYI MEMNUNUZ
SABRİ ALACA (Vittoria'nın işletmecisi)
Sezon bizim için iyi geçiyor. Ramazan ayında olmamıza rağmen geçmiş senelere göre ortalamanın biraz daha üstündeyiz. Müşteri profilimizde yabancı turist de olması bu dönemi daha kolay atlatmamızı sağlıyor. Bence Bodrum'un merkezindeki fiyatlar, Türkiye'nin diğer tatil beldeleri ile farklılık göstermiyor; hatta hemen hemen aynı. Bizim mekanımız için pahalı denmesini doğru bulmuyorum. Çünkü biz kısa zamanda büyük şehirlerden ve yurt dışından gelen insanlara kaliteli hizmet sunuyoruz. Bizde kişi başı fiyat ortalama 80 TL civarındadır. Bu sezon özellikle yabancı turist müşterilerimizden oldukça memnunuz.

FİYAT LİSTEMİZİ DEĞİŞTİRMEDİK
YÜKSEL YALIN (Sess'in işletmecisi)
Bizim için sezon sürpriz olarak başladı; son anda Bodrum'da mekan açtık. Nişantaşı'daki müdavimlerimizin tamamı henüz gelmedi. Gençler nostaljik müziği özlediği için buraya akın ediyorlar. Bayramla birlikte, devamlı müşterilerimizle daha keyifli bir yer olacağız. Bodrum için 'Pahalı' denmesinin sebebi; bazı ultra lüks otellerin mönüleri ve gecelik konaklama ücretleri. Yoksa biz İstanbul'daki fiyat listemizi aynen uyguluyoruz. Sess'te bir kişi 100 TL ödeyerek gece boyunca eğlenebilir.

İSTANBUL BİZDEN DAHA PAHALI
GARO NİŞAN (Garo's restoranın ortağı)
Sezon durgun ama Bodrum'un hemen hemen her yerinde durum böyle. Ramazan'ın da yaza denk gelmesi bunda etken ama karamsar değiliz; bayramı bekliyoruz. Fiyat konusuna gelince; bence nereye gittiğine bağlı. Bizde fiyatlar kişi başı 75-80 TL arasında değişiyor; tabii ki alkolü fazla kaçırmadan. Bazı mekanlarda fiyatlar maksimum düzeyde olabilir ama oralara da isteyenler gidiyor. Bence İstanbul bizden daha pahalı!


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum'da tatil yapmak el yakar mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN